یکشنبه, ۲ آذر


تاريخ انتشار: ۰۶ دی ۹۲

بدلیل آنکه شاپور اول روش وحدت مذهبی را میان مردم اجرا می کرد،دستور ساخت مجسمه اش را درون این غار می​دهد؟ پژوهش باستان شناسی بیشتر در این غار،مسئله را روشن خواهد ساخت…

به گزارش سرویس تاریخ عصر کازرون؛ به فاصله ۱۲ کیلومتر از شهر کازرون به سوی شیراز در استان فارس، شهر باستانی بیشاپور قرار دارد. در مقابل بیشاپور دره زیبایی است که به آن تنگ چوگان گفته می​شود. جاده آسفالته به طول ۶ کیلومتر دره را به روستای تنگ چوگان متصل می​کند، از این روستا با ۵/۱ ساعت کوه​پیمایی می​توانیم به دهانه غار برسیم.

غار شاپور بر روی دیواره کوهی که دشت تنگ چوگان را به شکل نیم دایره در بر گرفته، زایش یافته است. دیواره​های ورودی تنگه پوشیده از نقش برجسته​هایی تراشیده شده بر روی سنگ هستند که هر یک بخشی از تاریخ دوره ساسانیان را به نمایش گذاشته​اند.

در سمت راست ورودی تنگه آثار قلعه​ای، که گویا محل نگهبانی از شهر بیشابور بوده است، به چشم می​خورد. کف دره بستر رود شاپور است که آب آن از طریق کانال​هایی متعدد به داخل شهر منتقل می​شده است.

bishapuor

غار، درون کوهی با کانی​های زایش یافته است. دهانه غار طولی برابر با ۳۰ متر و ارتفاعی برابر با ۱۵ متر دارد. قبل از ورود به درون غار در سمت چپ دخمه​ای قرار دارد که بخشی از آن دست ساخته است. حدود ۱۰ متر بعد از ورودی غار مجسمه ۷ متری شاپور اول ساسانی جلوه گری می​کند.

غار از چند بخش تشکیل شده است: بخش اول نسبتاً هموار است و با طولی حدود ۸۰ متر به لبه پرتگاهی منتهی می​شود. دو طرف دیوارهای این بخش را حجاری و صاف، و گویا برای کندن نقش​های برجسته و یا نوشتن آماده کرده بودند که نیمه تمام مانده​اند و بر روی تاقچه​های بزرگ آن​ها چیزی به چشم نمی خورد. در سمت چپ انتهای این بخش دو آب انبار به فاصله ۵/۰ متر از هم در داخل سنگ کنده​اند که هر یک حدود یک متر عمق دارد.

ابعاد یکی ۴×۳ متر و دیگری ۵/۱×۲ متر است و هر دو پله​ای برای دسترسی به آب دارند. آبی که از سقف به کف غار می​چکیده در این حوض​ها جمع می​شده و نیاز ساکنان را تأمین می​کرده است. در سمت چپ آب انبارها یک آبشار سنگ زیبا و در پشت آن زیباترین چکنده و چکیده​های بزرگ به چشم می​خورند.

bishapuor2

سپس گودالی بسیار بزرگ به قطر تقریبی ۱۰۰ متر، که نسبت به کف تالار اول حدود ۳۰ متر عمق دارد، قرار دارد که بیننده را به یاد دریاچه​ای خشک شده می​اندازد.

برای ورود به انتهای غار باید از پرتگاه بگذریم و با صعود از سربالایی گودال وارد دالان نسبتاً وسیع دیگری شویم. در انتهای سمت چپ گودال، محلی مسطح قرار گرفته که بخشی از آن دست ساخته است و گویا محل ذبح قربانی و اجرای مراسم بوده. سقف غار در این تالار حدود ۴۰ متر و بلندترین فضای آن است. با گذر از این تالار وارد دالانی وسیع می​شویم که تا انتهای غار ادامه دارد. طول غار از دهانه تا انتها حدود ۴۵۰ متر است.

غار دو شعبه دیگر دارد که از چندان وسعیت برخوردار نیستند.

غار شاپور از غارهای تاریخی بسیار پراهمیت ایران است. به نظر می​رسد غار قبل از دوران ساسانیان از مکان​های مذهبی و آیینی ساکنان آن منطقه بوده و به مانند غار باباجابر و نیاسر مراسمی در آن جا انجام می​شده است. از آن جا که اردشیر و شاپور اول روش وحدت مذهبی را میان مردم اجرا می​کردند، از این رو اردشیر برای محو اعتقادات گذشته مردم منطقه نیاسر، آتشکده​ای بزرگ هم جوار غار نیاسر می​سازد و شاپور هم دستور ساختن مجسمه اش را درون این غار می​دهد. پژوهش باستان شناسی بیش​تر در هر دو غار، مسئله را روشن خواهد ساخت.

bishapour3

منبع: مجله شبانه باشگاه خبرنگاران

ديدگاه هاي کاربران

پاسخ

ديدگاه شما:

آخرین عناوین

سالروز کنگره بین المللی سلمان فارسی و شرح کنگره از زبان محقق زنجانی
kongereh beynolmelali

محفل انس با قرآن با حضور قاری بین المللی در روستای ملااره برگزار می شود
seyed taha hoseini
به مناسبت هفته بسیج برگزار می گردد:
مسابقه قویترین مردان کازرون
0.006823001297635796_irannaz_com
در ديدار جمعي از هنرمندان شهرستان با امام جمعه كازرون چه گذشت؟
حجت الاسلام خرسند: از مهم ترین اهداف اجرای دهه فرهنگ این باشد که تقویت کننده ی روحیه خودباوری و افتخار به وطن و زادگاه بومی مردم شهرستان باشد
didar ba honarmandan3

احتمال سومین بارندگی سال در کازرون + نقشه هواشناسی
havashenasi rain kazeroon
جمعه ی همین هفته؛ 30 آبان ماه
همایش طبیعت پاک در پارک طالقانی برگزار خواهد شد
darreh koohhaye shomali kazeroon

قول مساعد معاون رئیس جمهور برای انتقال آب به پریشان
parishan3

تصاویر کمتر دیده شده از مراسم شیرخوارگان حسینی کازرون
IMG_3655
رئیس پردیس پسران دانشگاه فرهنگیان فارس خبر داد:
اکران فیلم‌های جشنواره بین‌المللی رشد در مرکز آموزش عالی زینب کبری(س) کازرون
zeynab kobra
با حمایت علمی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران صورت می گیرد
اولین همایش ملی محیط زیست ایران؛ ۲۹ و ۳۰ بهمن ۹۳ + جزئیات
parishan

افتتاح نمایشگاه نقاشی خط در نگارخانه پرنیان + عکس
namayeshgah

تجلیل از مدیر کاروان زیارتی فجر توسط کمیته امداد امام خمینی
karvan ziarati fajr

زنگ خطر جدی در رفتار سالمندان
madar

معرفی یکی از نام آوران و چهره های علمی شهرستان کازرون
shirzad 70

واکنش وزارت آموزش و پرورش به کاهش حقوق فرهنگیان
vakonesh70

۹۲ نماینده مجلس، غیبت داشتند!
sandali majles
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان کازرون خبر داد:
قتل هولناک دختر جوان به دست برادر بی رحم !!!
قتل

تقدیر رییس سازمان حفاظت محیط زیست از مسوولان فارس
81379753-6065599

هشدار امام علی(ع) درباره بدرفتاری با مردم مشرک
talangor
محمدجواد سیاح پور
با مراسم عزای امام حسین سلیقه ای رفتار نکنید!
sayyah pour