دوشنبه, ۴ خرداد


تاريخ انتشار: ۰۶ دی ۹۲

بدلیل آنکه شاپور اول روش وحدت مذهبی را میان مردم اجرا می کرد،دستور ساخت مجسمه اش را درون این غار می​دهد؟ پژوهش باستان شناسی بیشتر در این غار،مسئله را روشن خواهد ساخت…

به گزارش سرویس تاریخ عصر کازرون؛ به فاصله ۱۲ کیلومتر از شهر کازرون به سوی شیراز در استان فارس، شهر باستانی بیشاپور قرار دارد. در مقابل بیشاپور دره زیبایی است که به آن تنگ چوگان گفته می​شود. جاده آسفالته به طول ۶ کیلومتر دره را به روستای تنگ چوگان متصل می​کند، از این روستا با ۵/۱ ساعت کوه​پیمایی می​توانیم به دهانه غار برسیم.

غار شاپور بر روی دیواره کوهی که دشت تنگ چوگان را به شکل نیم دایره در بر گرفته، زایش یافته است. دیواره​های ورودی تنگه پوشیده از نقش برجسته​هایی تراشیده شده بر روی سنگ هستند که هر یک بخشی از تاریخ دوره ساسانیان را به نمایش گذاشته​اند.

در سمت راست ورودی تنگه آثار قلعه​ای، که گویا محل نگهبانی از شهر بیشابور بوده است، به چشم می​خورد. کف دره بستر رود شاپور است که آب آن از طریق کانال​هایی متعدد به داخل شهر منتقل می​شده است.

bishapuor

غار، درون کوهی با کانی​های زایش یافته است. دهانه غار طولی برابر با ۳۰ متر و ارتفاعی برابر با ۱۵ متر دارد. قبل از ورود به درون غار در سمت چپ دخمه​ای قرار دارد که بخشی از آن دست ساخته است. حدود ۱۰ متر بعد از ورودی غار مجسمه ۷ متری شاپور اول ساسانی جلوه گری می​کند.

غار از چند بخش تشکیل شده است: بخش اول نسبتاً هموار است و با طولی حدود ۸۰ متر به لبه پرتگاهی منتهی می​شود. دو طرف دیوارهای این بخش را حجاری و صاف، و گویا برای کندن نقش​های برجسته و یا نوشتن آماده کرده بودند که نیمه تمام مانده​اند و بر روی تاقچه​های بزرگ آن​ها چیزی به چشم نمی خورد. در سمت چپ انتهای این بخش دو آب انبار به فاصله ۵/۰ متر از هم در داخل سنگ کنده​اند که هر یک حدود یک متر عمق دارد.

ابعاد یکی ۴×۳ متر و دیگری ۵/۱×۲ متر است و هر دو پله​ای برای دسترسی به آب دارند. آبی که از سقف به کف غار می​چکیده در این حوض​ها جمع می​شده و نیاز ساکنان را تأمین می​کرده است. در سمت چپ آب انبارها یک آبشار سنگ زیبا و در پشت آن زیباترین چکنده و چکیده​های بزرگ به چشم می​خورند.

bishapuor2

سپس گودالی بسیار بزرگ به قطر تقریبی ۱۰۰ متر، که نسبت به کف تالار اول حدود ۳۰ متر عمق دارد، قرار دارد که بیننده را به یاد دریاچه​ای خشک شده می​اندازد.

برای ورود به انتهای غار باید از پرتگاه بگذریم و با صعود از سربالایی گودال وارد دالان نسبتاً وسیع دیگری شویم. در انتهای سمت چپ گودال، محلی مسطح قرار گرفته که بخشی از آن دست ساخته است و گویا محل ذبح قربانی و اجرای مراسم بوده. سقف غار در این تالار حدود ۴۰ متر و بلندترین فضای آن است. با گذر از این تالار وارد دالانی وسیع می​شویم که تا انتهای غار ادامه دارد. طول غار از دهانه تا انتها حدود ۴۵۰ متر است.

غار دو شعبه دیگر دارد که از چندان وسعیت برخوردار نیستند.

غار شاپور از غارهای تاریخی بسیار پراهمیت ایران است. به نظر می​رسد غار قبل از دوران ساسانیان از مکان​های مذهبی و آیینی ساکنان آن منطقه بوده و به مانند غار باباجابر و نیاسر مراسمی در آن جا انجام می​شده است. از آن جا که اردشیر و شاپور اول روش وحدت مذهبی را میان مردم اجرا می​کردند، از این رو اردشیر برای محو اعتقادات گذشته مردم منطقه نیاسر، آتشکده​ای بزرگ هم جوار غار نیاسر می​سازد و شاپور هم دستور ساختن مجسمه اش را درون این غار می​دهد. پژوهش باستان شناسی بیش​تر در هر دو غار، مسئله را روشن خواهد ساخت.

bishapour3

منبع: مجله شبانه باشگاه خبرنگاران

ديدگاه هاي کاربران

پاسخ

ديدگاه شما:

آخرین عناوین
به همت انجمن میراث سبز پریشان
سمینار “دراج،عروس پرندگان کازرون” برگزار شد +عکس
dorraj

جدول زمانبندی انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری اعلام شد
entekhabat

تصاویری زیبا از همایش پیاده روی جمعیت هلال احمر کازرون
hafteh helal ahmar- piadeh ravi- kazeroon 1394- asre kazeroon (24)
حرکت آرام و بی‌صدای دولت برای حذف بنزین سهمیه‌ای
عدم مخالفت مردم، بنزین ١٠٠٠ تومانی را تصویب کرد
pomp benzin3

۳۰۰دانش آموز منتخب دوره ابتدایی کازرون تجلیل شدند +عکس
tajlil az daneshamoozan kazeroon2
در سمینار معرفی گیاهان دارویی کازرون صورت گرفت
تقدیر و تجلیل از کوهبانان برتر سال ۹۳
heyate koohnavardi kazeroon (3)
امیر عسکری در سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه کازرون:
ارتش و سپاه دو بازوی مقتدر نظام و گوش به فرمان ولی زمان هستند
askari

۷ شوخی زشت آقایان با خانم ها !
ajib

نَ پِه آدِی؛ اَ اِمرو هیژدَه چَرْخَکو کُجْ بِیْلیم؟!
kamion mamnoo
امام‌جمعه موقت کازرون:
دنیای غرب به هیچ مذاکره و تعهد اخلاقی مقید نیست
azmi

عاقبتی دردناک برای سرکرده باند سارق مسلح در چنارشاهیجان
b8099__IMG15390400
آیت‌الله اسدالله ایمانی:
فساد جهانی به فساد زنان بستگی دارد
imani 70
با حضور آیت‌الله ایمانی
مدرسه علمیه خواهران الزهرا (س) کازرون گشایش یافت
eftetah

سرعت لاک پشتی احداث پردیس دانشگاهی سلمان فارسی کازرون +تصاویر
daneshgah pardis salman kazeroon (8)
محمد بارونی
اجازه آقا! اجازه خانم! چطوری تو امتحانات موفق بشیم؟
soal

برگزاری جشن تکلیف فرشته‌ها در کازرون
jashn taklif kazeroon2

انتقاد فرماندار کازرون از بی‌توجهی برخی رؤسای ادارات و نهادهای کازرون
gerami22
دکتر فیاض هشدار داد:
آقازاده‌های‌بی‌سواد خارج‌رفته در راه دانشگاه‌های ایران!
fayyaz cs
و باز هم افتخاری دیگر برای شهرستان کازرون...
بسیج دانشجویی کازرون، خوش درخشید
basij dan 70

جدیدترین خبر قرآنی مرکز آموزش۰۷ کازرون
ghoran cs