دوشنبه, ۳۱ شهریور


تاريخ انتشار: ۰۶ دی ۹۲

بدلیل آنکه شاپور اول روش وحدت مذهبی را میان مردم اجرا می کرد،دستور ساخت مجسمه اش را درون این غار می​دهد؟ پژوهش باستان شناسی بیشتر در این غار،مسئله را روشن خواهد ساخت…

به گزارش سرویس تاریخ عصر کازرون؛ به فاصله ۱۲ کیلومتر از شهر کازرون به سوی شیراز در استان فارس، شهر باستانی بیشاپور قرار دارد. در مقابل بیشاپور دره زیبایی است که به آن تنگ چوگان گفته می​شود. جاده آسفالته به طول ۶ کیلومتر دره را به روستای تنگ چوگان متصل می​کند، از این روستا با ۵/۱ ساعت کوه​پیمایی می​توانیم به دهانه غار برسیم.

غار شاپور بر روی دیواره کوهی که دشت تنگ چوگان را به شکل نیم دایره در بر گرفته، زایش یافته است. دیواره​های ورودی تنگه پوشیده از نقش برجسته​هایی تراشیده شده بر روی سنگ هستند که هر یک بخشی از تاریخ دوره ساسانیان را به نمایش گذاشته​اند.

در سمت راست ورودی تنگه آثار قلعه​ای، که گویا محل نگهبانی از شهر بیشابور بوده است، به چشم می​خورد. کف دره بستر رود شاپور است که آب آن از طریق کانال​هایی متعدد به داخل شهر منتقل می​شده است.

bishapuor

غار، درون کوهی با کانی​های زایش یافته است. دهانه غار طولی برابر با ۳۰ متر و ارتفاعی برابر با ۱۵ متر دارد. قبل از ورود به درون غار در سمت چپ دخمه​ای قرار دارد که بخشی از آن دست ساخته است. حدود ۱۰ متر بعد از ورودی غار مجسمه ۷ متری شاپور اول ساسانی جلوه گری می​کند.

غار از چند بخش تشکیل شده است: بخش اول نسبتاً هموار است و با طولی حدود ۸۰ متر به لبه پرتگاهی منتهی می​شود. دو طرف دیوارهای این بخش را حجاری و صاف، و گویا برای کندن نقش​های برجسته و یا نوشتن آماده کرده بودند که نیمه تمام مانده​اند و بر روی تاقچه​های بزرگ آن​ها چیزی به چشم نمی خورد. در سمت چپ انتهای این بخش دو آب انبار به فاصله ۵/۰ متر از هم در داخل سنگ کنده​اند که هر یک حدود یک متر عمق دارد.

ابعاد یکی ۴×۳ متر و دیگری ۵/۱×۲ متر است و هر دو پله​ای برای دسترسی به آب دارند. آبی که از سقف به کف غار می​چکیده در این حوض​ها جمع می​شده و نیاز ساکنان را تأمین می​کرده است. در سمت چپ آب انبارها یک آبشار سنگ زیبا و در پشت آن زیباترین چکنده و چکیده​های بزرگ به چشم می​خورند.

bishapuor2

سپس گودالی بسیار بزرگ به قطر تقریبی ۱۰۰ متر، که نسبت به کف تالار اول حدود ۳۰ متر عمق دارد، قرار دارد که بیننده را به یاد دریاچه​ای خشک شده می​اندازد.

برای ورود به انتهای غار باید از پرتگاه بگذریم و با صعود از سربالایی گودال وارد دالان نسبتاً وسیع دیگری شویم. در انتهای سمت چپ گودال، محلی مسطح قرار گرفته که بخشی از آن دست ساخته است و گویا محل ذبح قربانی و اجرای مراسم بوده. سقف غار در این تالار حدود ۴۰ متر و بلندترین فضای آن است. با گذر از این تالار وارد دالانی وسیع می​شویم که تا انتهای غار ادامه دارد. طول غار از دهانه تا انتها حدود ۴۵۰ متر است.

غار دو شعبه دیگر دارد که از چندان وسعیت برخوردار نیستند.

غار شاپور از غارهای تاریخی بسیار پراهمیت ایران است. به نظر می​رسد غار قبل از دوران ساسانیان از مکان​های مذهبی و آیینی ساکنان آن منطقه بوده و به مانند غار باباجابر و نیاسر مراسمی در آن جا انجام می​شده است. از آن جا که اردشیر و شاپور اول روش وحدت مذهبی را میان مردم اجرا می​کردند، از این رو اردشیر برای محو اعتقادات گذشته مردم منطقه نیاسر، آتشکده​ای بزرگ هم جوار غار نیاسر می​سازد و شاپور هم دستور ساختن مجسمه اش را درون این غار می​دهد. پژوهش باستان شناسی بیش​تر در هر دو غار، مسئله را روشن خواهد ساخت.

bishapour3

منبع: مجله شبانه باشگاه خبرنگاران

ديدگاه هاي کاربران

پاسخ

ديدگاه شما:

آخرین عناوین

استرس بیگیرین تا ای بیماریا سراغتو بیا!
esteres
همزمان با سراسر کشور
«زنگ‌‌ مهر و مقاومت» در مدارس کازرون نواخته می‌شود
mehr70

آغاز سرشماری کشاورزی در شهرستان کازرون از ۵ مهرماه
sarshomari
افشای راز قتل راننده بعد از 8 ماه
پیدا شدن جسد مرد ۵۰ ساله در کوه‌های اطراف نورآباد
ghatl
فرماندار کازرون مطرح کرد:
راه اندازی شرکت های دانش بنیان و حمایت از نخبگان اقدام موثری در جلوگیری از خروج نیروی متخصص از شهرستان است
gerami
رئيس واحد كازرون:
ارائه خدمات ارزشمند دانشگاه آزاد اسلامی به جامعه باعث جلب رضایت و اعتماد مردم شده است
sharifi
در طول روزهای بستری شدن مقام معظم رهبری در بیمارستان
عیادت مجازی نیم میلیون نفر از رهبرانقلاب
رهبری

سعودی‌ها پرده‌کعبه را بالا بردند!+تصاویر
farhangnews_92490-270587-1411111442
محمودرضاپولادی
از سرو کلانی تا سرو ابرکوه
pooladi
امام جمعه موقت کازرون:
هدف آمریکا از مبارزه با داعش حضور فعال در منطقه است
azmi

ضریح امام زاده سید محمد کاشی(ع) در کازرون رونمایی شد
81318166-5960376
فرماندار کازرون :
مانور ˈساعت صفر ˈ در کازرون برگزار شد
81316270-5957323
در آستانه فرا رسیدن هفته دفاع مقدس صورت گرفت:
صعود کارکنان مرکز آموزش ۰۷ کازرون به غار شاپور
shapoor.07 artesh

اردوهای جهادی بسیج سازندگی در کازرون (گزارش تصویری)
13
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور:
“معتقدیم پراید نباید در جاده ها تردد کند” + عکس
tasadof pride (3)

بازار داغ قبر در کازرون
khorsand
مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران:
برنامه مدیریت جامع تالاب پریشان بازبینی می شود
parishan ghayagh
امام جمعه موقت کازرون:
رهبر معظم انقلاب توانسته اند کشور را حفظ کنند
azmi

تیم کاراته بانوان کازرون، نایب قهرمان مسابقات کاراته استان فارس شد + عکس
karate1
افتخاری دیگر برای کازرون
افتخار آفرینی پینگ پنگ بازان نونهال کازرونی
pingpong