۲۵۰۰ پکیج خورشیدی در بین خانوارهای عشایر فارس توزیع می شود

به گزارش عصر کازرون، یدالله رحمانی پیش از ظهر امروز در جلسه شورای عشایر استان فارس با تاکید بر اهمیت جایگاه عشایر در کشور اظهار داشت: ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری یکی از دغدغه‌های اساسی کشور است اما جامعهع شایر نه تنها چنین دغدغه‌ای برای جامعه ایجاد نمی‌کنند بلکه فرصت‌های شغلی نیز در جامعه ایجاد می‌کنند.

وی با بیان اینکه وظایف همه دستگاه‌ها در خصوص حل مشکلات جامعه عشایری مشخص است و انتظار می‌رود که حل مشکلات این جامعه براساس آیین‌نامه‌ها و دستور‌العمل‌ها در دستور کار مدیران دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد، عنوان کرد: مناسب‌ترین راه برای به نتیجه رسیدن برنامه‌های تدوین شده در حوزه عشایری بهره گرفتن از منابع ارزش افزوده است که براساس قانون به عنوان سهم جامعه عشایری در نظر گرفته شده است.

سرپرست استانداری فارس با اشاره به اینکه بر اساس قانون اعتبارات عشایری از سوی فرمانداری ها توزیع می‌شود و فرمانداران باید با نظر دست اندرکاران امور عشایر این اعتبارات را تخصیص دهند، گفت: اقدامات فنی مورد نیاز برای توزیع ۲۵۰۰ پکیج خورشیدی بین خانوارهای عشایر تا ۱۵ دی‌ماه انجام و تا پایان سال در اختیار عشایر قرار گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه ۷۵ درصد از عشایر استان فارس همچنان کوچ‌رو هستند بنابراین ساخت ایل‌راه و مسیر کوچک برای آنها از اهمیت ویژه برخوردار است، تصریح کرد: شهرداری شیراز باید هر چه سریع‌تر زمینه ایجاد ایل‌راه جدید شیراز که از پل فسا به سمت قلات است را فراهم کند زیرا ایجاد این مسیر علاوه بر تسهیل رفت و آمد این عشایر کوچ‌رو می‌تواند به عنوان یک جاذبه گردشگری سودآور مورد استفاده قرار گیرد.

رحمانی با بیان اینکه اختصاص کد آبادی به سایت‌های اسکان عشایر علاوه بر تسهیل در تخصصی اعتبارات ارزش افزوده  سبب سهولت در تخصیص سایر منایع مربوط به جامعه عشایری می‌شود، افزود: کلیات سند ساماندهی برنامه راهبردی عشایر تدوین شده است و لازم است که در شورای عشایری بررسی و در صورت نیاز بازنگری شود و برنامه‌های اجرایی آن نیز تدوین شود.

روح‌الله بهرامی، مدیرکل عشایر استان فارس نیز در این جلسه اظهار داشت: تعامل امور عشایر با دستگاه‌های اجرایی استان خوب است به طوری که کمک‌های دستگاه‌هایی اجرایی به امور عشایر از ۸ میلیارد تومان در سال ۹۵ به ۱۵ میلیارد تومان در سال ۹۶ رسیده است.

وی افزود: برای احداث مسیر جدید ایل‌راهغرب شیراز که یک معبر در عرض ۵ تا ۱۰ متر از پل فسا به قلات است با معاونت امور عمرانی استانداری فارس مکاتبه شده و با احداث آن توسط شهرداری شیراز موافقت شده است.

بهرامی  با اشاره به اجرای طرح جامع فرهنگی از برگزاری جلسات متعدد با ۱۸ دستگاه اجرایی استان فارس در این زمینه خبر داد و گفت: در حوزه گردشگری نزدیک به ۳۰ مجوز برای راه‌اندازی اقامت‌گاه بومگردی صادر شده که در حال حاضر ۱۷ مورد از آنها فعال است.

وی بیان کرد: سهم عشایر از منابع اعتبارات ارزش افزوده در سال ۹۶ و ۹۷ مجموعع نزدیک به ۱۷ میلیارد تومان بوده که ۱۳۳ پروژه برای آن تعریف شده و تاکنون ۱۱٫۷ میلیارد تومان از این اعتبار جذب شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه طبق تفاهم‌نامه امور عشایر با توزیع برق ۲۵۰۰ پکیج خورشیدی باید در اختیار عشایر فارس قرار گیرد، اظهار داشت: تا یک ماه آینده اسناد فنی نهایی می‌شود و بعد از آن مناقضه برگزار و تا پایان اسفندماه این پکیج‌‌ها در اختیار خانوارهای عشایر قرار می‌گیرد.

علیرضا بهرام‌پور، مدیر آموزش و پرورش عشایر استان فارس، نیز در این جلسه با بیان اینکه ساخت ۴ کتابخانه سیار در شهرستان‌ها فسا، فراشبند، فیروزآباد و کازرون در نظز گرفته شده است اما هنوز اعتبار آنها تامین نشده است، گفت: برای ساخت این کتابخانه‌ها به یک میلیارد تومان اعتبار برای تامین کانکس و خودرو نیاز است.

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون