به بهانه روز جهانی محیط زیست

گفت و گوی عصر کازرون با رئیس اداره محیط زیست

“برای ما مسئله محیط زیست و منابع طبیعی مسئله ای تجملاتی و درجه دو نیست، بلکه یک مسئله حیاتی است در تلاش ما برای توسعه کشور؛ اولویت باید در این بخش باشد.”

مقام معظم رهبری

ازهمان روز اول با همه ی  دست اندکاران سایت عصر کازرون عهد بستیم تا نهایت تلاش خودمان را در جهت فرهنگ سازی و حفظ محیط زیست انجام دهیم و در این زمینه هم از ایده ها و راهکارهای فرهنگ دوستان و طبیعت دوستان بهره مند شویم.

و این بار به سراغ رئیس اداره محیط زیست؛ آقای جمال خداپرست برویم و به مناسبت روز جهانی محیط زیست با ایشان گفت و گویی  صمیمانه داشته باشیم. با اینکه ایشان مرتبا در حال ماموریت بودند بالاخره با عصر کازرونی ها قرار مصاحبه را گذاشتند.

عصر کازرون:آقای خداپرست ممنون از اینکه وقتتان را در اختیار عصر کازرون قرار دادید؛ برای شروع لطفا توضیحاتی در مورد محیط زیست بفرمایید.

خداپرست: اگر بخواهیم در رابطه با محیط زیست توضیح دهیم به دو بخش تقسیم می شود: محیط انسانی و محیط طبیعی.

بخش محیط انسانی به محیطی گفته می شود که ما در آن زندگی می کنیم. در کل محیطی که بیشتر انسان، در آلودگی آن نقش دارد همچون کارخانه ها، صنایع، فاضلاب ها و زباله ها.

محیط زیست به دوبخش محیط انسانی و محیط طبیعی تقسیم می شود و این دو بخش جدایی ناپذیرند.

 محیط انسانی از محیط طبیعی و محیط طبیعی از محیط انسانی جدایی ناپذیر است. در شهرستان کازرون بحث محیط انسانی زیاد نداریم که مخرب باشد، البته برخی کارخانه ها هستند که آلایندگی دارند اما با اخطاریه هایی بهتر عمل می کنند. خوشبختانه در کازرون آلودگی هایی را که در سطح کلان شهرها شاهد آن هستیم مشاهده نمی کنیم همچون آلودگی هوا که منشا آن کارخانجات و خودروها باشند.

در بحث زباله ها در شهرستان کازرون معضل داریم

 در بحث زباله ها معضل داریم. متاسفانه در بحث زباله ها آن توقع و ساماندهی را که از شهرداری و بخشداری ها مورد انتظار است انجام نشده است. بایستی امسال واقعا روی این مبحث کار شود و زباله ها سامان دهی شوند. هنوز جاهایی است که متاسفانه زباله ها را وارد رودخانه می کنند، آن هم رودخانه ای که منبع آب شرب است.

به عنوان مثال در رودخانه شاپور برخی از روستاهای بالادست زباله را وارد رودخانه می کنند. در عین حالی که پایین دست آن رودخانه از آن استفاده می کنند و آلودگی به راحتی از این طریق منتقل می شود. ان شاالله امسال در بخش محیط انسانی می خواهیم بیشتر به این سمت برویم، یعنی سامان دهی جایگاه ها و جمع آوری زباله.

واقعا ما در این مبحث عقب هستیم. وقتی جاهای دیگر را نگاه می کنیم در حال کار کردن بر روی پسماند هستند و مسائلی همچون جایگاه دفن و … دیگر حل شده است. یعنی با استفاده از زباله ها یا همان طلای کثیف فرصت های بهره وری بیشتری را به وجود می آورند اما در شهر ما کازرون، با این همه وسعت، قدمت و فرهنگ غنی هنوز درجایگاه دفن زباله هم مشکل داریم. امیدواریم که امسال با همکاری سایر ارگان ها، فرمانداری، شهرداری، بخشداری ها، دهیاری ها و شوراها دست به دست هم داده و این امر را سامان دهی کنیم.

عصر کازرون: تا به حال جلسه ای هم در زمینه سامان دهی زباله ها با نهاد ها و ادارات مرتبط شهرستان داشته اید؟

بله ما جلسه اختصاصی داریم مربوط به مدیریت پسماندها که قرار بر این است که هر ماه برگزار شود. در این جلسات بررسی جامع و کارشناسانه در این زمینه صورت می گیرد. از بخش مرکزی داریم شروع می کنیم. به عنوان مثال در حال حاضر جایگاه دفن زباله شهرداری دارای مشکل است. در حوالی بوشیگان می باشد. متاسفانه شیرابه ها که واقعا آلاینده می باشند، به طور حتم به رودخانه راه پیدا می کنند و این جایگاه دفن، اصلا مورد تایید محیط زیست نیست. ما هیچ آلایندگی بالاتر از شیرابه ها نداریم.

پس انشاالله این مبحث دفن زباله ها را یکی یکی در جلسه مدیریت پس ماند مورد بررسی قرار داده و راهکارها را به شهرداری و بخشداری ها ابلاغ و آن ها را موظف کرده که این مبحث را ساماندهی کنند.بایستی امیدوار باشیم به اجرایی نمودن بحث مدیریت پس ماند و نباید به سمت جایگاه جدید دفن زباله برویم. بلکه به سمت تبدیل و تولید کمپوست برویم. بایستی از این زباله ها به نحو احسن استفاده شود.

بایستی شهرداری ها با هم یکی شوند

بایستی شهرداری ها با هم یکی شوند و به این سمت بروند که زباله ها را ساماندهی کنند. در نورآباد که بودیم در جلسه مدیریت پس ماند قرار بود که محلی بین کازرون و نورآباد برای ساماندهی زباله ها در نظر گرفته شود. اگر به چنین سمتی برویم، کار بزرگی انجام داده ایم. امیدوارم روزی به این امر برسیم.

در خصوص کارخانه های آلاینده هم، چند موردی در شهرستان بود که با دادن اخطاریه و فرصت به آنها رفع شد. البته چندین مورد هم بود که علی رغم میل باطنی، مجبور به پلمب آنها شدیم. با اینکه به آن صنعت هم لطمه وارد می شود، اما به علت آلایندگی و داشتن شاکی، مجبور به تعطیل نمودن آن کارخانه ها شدیم. امیدواریم که روزی برسد کارخانه ها هم به صنعت سبز روی بیاورند.

محیط طبیعی؛ مبحث اصلی محیط زیست در کازرون

مبحث اصلی محیط زیست در کازرون، محیط طبیعی می باشد. متاسفانه در شهرستان کازرون آن فرهنگی که باید در عرصه شکار و صید باشد، وجود ندارد. البته ناگفته نماند که خیلی از شکارچیان قدیمی هستند که رعایت می کنند.

محیط زیست مخالف شکار نیست. شکار بخشی از وجود آدمی و جدایی ناپذیر است. از موقعی که انسان خلق شده، شکار هم بوده است. پس از شکار، انسان به کشاورزی روی آورد و با کشاورزی پایدار ادامه زندگی داد و تقریبا شکار کمتر شد و در رده های بعدی قرار داد. یعنی از همان ابتدا فرهنگ شکار وجود داشت.

با شکارچی ها هیچ مشکلی نداریم، ولی با شکار کش ها مشکل داریم

ما در حال حاضر با شکارچی ها هیچ مشکلی نداریم، ولی با شکار کش مشکل داریم. این جمله دقیقا مثل تماشاگر و تماشاگرنما است.

ما با شکارچی هیچ مشکلی نداریم، چون شکارچی می داند که چه زمانی باید اسلحه را دست بگیرد و چه زمانی اسلحه را بر زمین بگذارد. چه فصلی باید شکار کند و چه فصلی نباید شکار کند.

nini gonj

اگر توجه کنیم الان فصل زاد آوری حیات وحش است. از چهارپایان ( بز، قوچ، میش و…) گرفته تا پرندگان. الآن هر شکارچی را که می بینیم اسلحه اش را در این فصل زمین می گذارد و به طبیعت کمک می کند.

در سال قبل، بیش از چهار هزار قبضه سلاح در شهرستان کازرون، با توجه به طرح دولت، مجوزدار شد. مجوزدار شدند اما بدون فرهنگ سازی. خیلی مبحث سنگینی است. سنوات گذشته مواردی بود که از طرف مدیریت اسبق اسلحه و مهمات کازرون، جناب آقای خادمی، کلاس آموزشی برای شکارچیان برگزار می شد. ایشان به صورت خودجوش با برگزاری این کلاس برای حدود صد الی دویست نفر به صورت ماهانه، به گسترش فرهنگ شکارکمک می کردند. در آن جلسات از محیط زیست هم دعوت می شد و کارشناسان و رئیس اداره محیط زیست موظف بودند در آن جلسات شرکت نموده و به یکی یکی شکارچیان آموزش دهند. آموزش هایی از قبیل اینکه چه فصلی فصل شکار است، قوانین محیط زیست، قوانین مربوط به صید  و شکار، حفظ حیات وحش به صورت پایدار و تخلف ها.

شکارچی های قدیم، خودشان به این مباحث پی برده بودند و فرهنگ صحیح شکار را ترویج می دادند و نیازی به آموزش نداشتند. آنها خود حافظ طبیعت بودند.

اما الآن متاسفانه کسانی هستند که تازه دست به اسلحه شده اند و حد و مرزها را نمی دانند. نمی دانند که در فصل بهار، فصل زنده شدن طبیعت، نباید دست به اسلحه ببرند. مطمئن باشید اگر همه دوستان دست به دست هم بدهند و از طبیعت مراقبت کنند، هیچ وقت حیوانات و پرندگانش، با خطر انقراض روبرو نمی شوند.

دراج؛  پرنده ای است از پرندگان بومی شهرستان کازرون

ما در شهرستان کازرون پرنده ای داریم به نام دراج. پرنده ای است از پرندگان بومی شهرستان کازرون. یکی از زیباترین پرندگان و از خانواده قرقاول می باشد. اگر خط و مسیر زیست این پرنده را نگاه کنیم در کازرون، نورآباد، به سمت اهواز و … می باشد. خیلی از جاها، این پرنده وجود ندارد. به تعبیری دیگر می توان گفت که دراج، مرغ و خروس وحشی است. اگر توجه کنیم می بینیم که این پرنده به روی جاهای بلند می آید و شروع به خواندن می کند. دلیلش هم این است که این پرنده میخواهد نظر دشمن را به خود جلب کند و دشمن را از دراج ماده دور کند. یعنی در واقع می خواهد از خود گذشتگی کند. جلب توجه می کند اما حواسش به دور و بر هم هست. اگر سمور و مار(دشمنان این پرنده هستند) بخواهند به این پرنده حمله کنند، بال می گیرد و آنطرف تر می رود. یعنی آنها را به سمت خود می کشد. اما ای دل غافل که موجود بدتری هم هست به نام انسان، که تفنگ را به سمت سینه این پرنده نشانه می رود و نمی داند که این پرنده می خواهد از خودگذشتگی کند و از ماده و جوجه هایش مراقبت کند.

dorraj

 متاسفانه رو به انقراض است و در این فصل که فصل زادآوری آن است، توسط شکارکش ها زده می شود. وقتی نر آن کشته می شود، ماده این پرنده هم دیگر روی تخم نمی خوابد. چون دراج نر از دراج ماده حفاظت می کند. خیلی از شکارچیان جدید، این موارد را نمی دانند. در عوض خیلی از شکارچیان قدیمی هم هستند در این فصل سلاح خود را زمین گذاشته و در عوض، دوربین عکاسی در دست گرفته و به آن فرهنگ و دانایی رسیده اند.

فصل شکار نیست

ما باید اینطور به بازدیدکنندگان و خوانندگان سایت عصر کازرون بگوییم که ” فصل شکار نیست”. دوستان بهتر است بدانند که پنج سال متوالی در استان فارس شکار ممنوع است و تا شهریورماه سال نود و دو این روند ادامه دارد. ضمن اینکه در صورتی که محیط زیست استان فارس تشخیص دهد، روند شکار ممنوع همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

محیط زیست ارگانی نیست که کارمندانش فقط در اداره بنشینند

محیط زیست ارگانی نیست که کارمندانش فقط در اداره بنشینند و وظایف شان را انجام دهند. محیط زیست ارگانی است که شهید تحویل این جامعه می دهد. ارگانی است که بیش از صد و پانزده شهید در عرصه ی محیط زیست دارد. مطمئن باشید که یک محیط بان حاضر است در برابر حفظ محیط زیست جانش را تقدیم کند. شهادت در این راه هم، افتخار ماست. بارها تهدید شده ایم، چه در ماموریت و چه به صورت تلفنی. اما محیط بانان از تهدید هیچ هراسی ندارند، چرا که از روز اول می دانستند که قدم در این عرصه یعنی جهاد، یعنی گذشتن از خود برای حفظ طبیعت. تازه هرچه بیشتر تهدید می شویم، عزم مان جزم تر می شود. چرا که پی می بریم وظیفه مان را داریم درست انجام می دهیم.

عصر کازرون: با توجه به اینکه اکثر مشکلات ما از عدم آگاهی نشات می گیرد، قانون در در رابطه با استفاده از اسلحه بادی چهار و نیم  یا پنج و نیم چه می گوید؟

بهتر است اینطور پاسخ دهم که شکار و صید با هر وسیله ای، حتی تیر و کمان، تفنگ بادی، تفنگ ساچمه زنی و … ممنوع است. درست است در استان فارس شکار ممنوع است، اما در سراسر جهان و در هر نقطه از کشور عزیزمان ایران، در فصل بهار، فصل زادآوری، به کلی شکار و صید ممنوع است.

gonjeshk امیدوارم مردم ما به آن نتیجه برسند که شکار، حتی شکار گنجشک هم، نبایستی انجام داد. امیدوارم به سمتی برویم که با دانستن خاصیت، فایده و نقش هر پرنده در طبیعت، دست از شکار آن برداریم.

سوالات مسابقه همراه با جایزه برای خوانندگان سایت عصر کازرون

به  این سوالات پاسخ دهید و از طرف سایت عصر کازرون و اداره محیط زیست شهرستان کازرون جایزه بگیرید:

نقش و خاصیت گنجشک در طبیعت چیست و چه فایده ای دارد؟( پرنده ای که هر روز صدایش را می شنویم و در کنارمان زندگی می کنند.)

نقش و خاصیت دراج در طبیعت چیست و چه فایده ای دارد؟

صید پایدار با ماهیگیری توسط  تور و قلاب:

جوانان ما می توانند با قلاب و تور ماهیگیری کنند و لذت ببرند، چرا که ماهیگیری با استفاده از تور و قلاب، خطری برای طبیعت ایجاد نمی کند.

اما متاسفانه، فرهنگ بعضی ها، تاکید می کنم بعضی ها، آنقدر پایین است که برای گرفتن چند کیلو ماهی، از سم و کلر استفاده می کنند و متاسفانه با این کار، باعث می شوند تخم ماهی ها، قورباغه ها، خرچنگ ها، مارماهی و هر موجود آبزی دیگر، از بین بروند.

خب بیاییم صید پایدار داشته باشیم. بنده خودم شخصا بررسی نمودم که در کازرون، اواخر فصل تخم ریزی ماهی است و ماهیگیری با قلاب خطری ایجاد نمی کند و بهترین روش ماهیگیری است.

تفنگ ماهی زنی فرهنگ بسیار خوبی است. فرد هم ورزش شنا و غواصی انجام می دهد و هم به زیر آب رفته، یک ماهی را انتخاب کرده و آن را می زند. هیچ لطمه ای به طبیعت وارد نمی شود.

کسی که سم و کلر در رودخانه می ریزد، به نظر من بزرگترین خیانت را انجام داده است

اما آن کسی که سم و کلر در رودخانه می ریزد، به نظر من بزرگترین خیانت را انجام داده است.  من عکس های این فاجعه و حرکت زشت را دارم. وقتی که آدمی این عکس ها را می بیند، می ماند که چه بگوید. تاسف می خورم از اینکه ریختن سم و کلر، بیشتر توسط روستاییان حاشیه رودخانه انجام می شود. کسانی که خودشان در آنجا زندگی می کنند.می دانید که صید صحیح این ماهی، چه منبع درآمدی برایشان دارد؟ این ماهی را می توان گرفت و فروخت. بیایید یک حساب سرانگشتی کنیم.اگر رودخانه به آن روزهای پربرکتی خودش برگردد و بخواهیم با تور ماهیگیری کنیم، روزی بیست الی سی کیلو ماهی صید می کنیم. اگر ماهی را کیلویی سه هزار تومان در نظر بگیریم، قیمت بیست کیلو ماهی، شصت هزارتومان در روز می شود و این درآمد و صید پایدار است.

باورم نمی شد که یک روستایی که خانه اش با رودخانه پنج دقیقه فاصله دارد چنین کاری انجام دهد

بنده خودم، فرد روستایی را دستگیر کردم (اگر دستگیر نکرده بودم، باورم نمی شد که یک روستایی که خانه اش با رودخانه پنج دقیقه فاصله دارد چنین کاری انجام دهد) که زهر در رودخانه ریخته بود و کل موجودات آبزی را نابود کرده بود! زیستگاهی که خودش با آن بزرگ شده است و می تواند منبع درآمدی برایش باشد. بنده برای چنین افرادی چطور باید توضیح دهم که انجام چنین کار ناشایستی لطمه به تمام مردم، به طبیعت و به خودتان است؟ یک بار زهر ریخته شود، تمام ماهی ها از بین می روند.

ما به همکاران خود سپرده ایم که با کسانی که با فرهنگ ماهیگیری می کنند یعنی با تور، با قلاب و با تفنگ ماهی زنی ماهیگیری می کنند، کسی حق برخورد با آنها را ندارد. درست همین کار هم غیرقانونی است و فرد باید پروانه شکار و صید بگیرد، ولی می بینید با این روش ها لطمه ای به طبیعت وارد نمی شود. ولی این کجا و آن کجا؟

بایستی فرهنگ سازی کرد. کسی که قوانین را رعایت می کند و محیط زیست را حفظ می کند، برای ما قابل احترام است.ما با تور و قلاب مشکلی نداریم، اما با کسی که توسط زهر و کلر به طبیعت آسیب می زند، با قاطعیت و اشد مجازات برخورد می کنیم. همانطوری که مجموعه دادگستری در این زمینه با ما نهایت همکاری را دارند.جای تقدیر دارد که مجموعه دادگستری کل شهرستان کازرون، روسای دادگستری بخش ها، ریاست دادگستری و دادستان شهرستان، بلا استثناء با محیط زیست همکاری صمیمانه ای دارند و با متخلفین، با اشد مجازات برخورد می کنند.

گفتند که ما آدم ها اشرف مخلوقات هستیم اما نگفتند که ما صاحب موجودات هم هستیم، بلکه صاحب اصلی این موجودات خداست. طبیعت ارث ما نیست بلکه ما فقط امانتدارهستیم.

 

 در هر ساعت از شبانه روز که با خطوط ارتباطی اداره محیط زیست شهرستان کازرون تماس بگیرید، سریعا پیگیری می شود

محیط بان در هر شرایطی آماده است. شما در هر ساعت از شبانه روز که با خطوط ارتباطی اداره محیط زیست شهرستان کازرون تماس بگیرید، سریعا پیگیری می شود. محیط زیست دو خط تلفن همراه به شماره های ۰۹۱۷۴۱۰۴۷۴۱ و ۰۹۱۷۴۱۰۴۷۴۲ دارد.

در هر ساعتی که باشد، ما محیط بان ها موظف هستیم از شکار و صید حیات وحش جلوگیری کنیم. وظیفه ما این است. ما پذیرای هرگونه گزارشات در مورد شکار و صید هستیم. لطفا با شماره های فوق تماس بگیرید و ما را در جهت حفظ  محیط زیست یاری نمایید.

اگر شما یک مرغ بخرید هزینه ی آن خیلی کمتر از هزینه ی شکار یک گنجشک می شود/ حدود صد و چهل هزار تومان جریمه برای شکار یک گنجشک

خطاب  به شکارچیان، حتی به کسانی که تفنگ بادی در دست می گیرند و یک گنجشک شکار می کنند می گویم که اگر شما یک مرغ بخرید هزینه ی آن خیلی کمتر از هزینه ی شکار یک گنجشک می شود(مخصوصا در این فصل). اگر وجدان دارید باید بدانید که این فصل، فصل زادآوری این پرنده است و نباید آن را شکار کنید. اگر شکار کردید دو حالت دارد: یا گرفتار محیط بانان می شوید و با شما برخورد قاطع خواهد شد. یا گرفتار محیط بانان نمی شوید و بایستی مطمئن باشید خدای متعال حق و تقاص این پرنده ها را از شما می گیرد.

parishan14

اگر گرفتار محیط بانان شدید، مطابق قوانین محیط زیست، شکار هر گنجشک چهل هزار تومان برایتان هزینه دارد. لازم به ذکر است که این مبلغ بدون در نظر گرفتن جریمه های کیفری دادگاه در این رابطه می باشد. جریمه کیفری آن از صد هزار تومان به بالاست. یعنی اگر شما یک گنجشک شکار کنید، دست کم بایستی حدود صد و چه هزار تومان جریمه بپردازید.

خاطره ای از عملی قبیح و به دور از انسانیت

 حضرت محمد (ص) می فرمایند:” هرکس گنجشکی را بدون دلیل بکشد،  فردای قیامت در پیشگاه خداوند از او تظلم خواهی خواهد شد”

گنجشک و پرندگانی چون دم جنبانک، معمولا شب ها به درختان پارک ها و درختان خیابان ها پناه می برند. متاسفانه برخی افراد نا آگاه شب ها وقتی که این پرندگان در درختان خوابیده اند، با چراغ قوه و تفنگ بادی، در عملی به دور از انسانیت، به جانشان افتاده و آنها را شکار می کنند.

شبی در حین ماموریت، نوجوانی تقریبا شانزده ساله را دستگیر کردم که متاسفانه حدود  پنجاه و دو عدد دم جنبانک شکار کرده بود.خب، موتور سیکلت و تفنگ او را توقیف کردیم. پیگیری کردیم و فهمیدیم پدرش هم یک کارگر ساده است. وقتی برایش محاسبه کردم(۵۲*۴۰۰۰۰تومان) حدود دومیلیون و هشتاد هزار تومان جریمه  محیط زیستی ایشان بود، آن هم بدون جریمه دادگاهی…

بنده در جلوی همین نوجوان، گنجشک ها را در ترازو گذاشتم، با پر حدود یک کیلو و صد گرم شد. اگر بخواهیم آن را تمیز کنیم، انگار نیم کیلو گوشت را خریده ایم دو میلیون و هشتاد هزار تومان!

خطاب به چنین افراد بی رحمی می گویم که اگر وجدان دارید، در شب نباید این پرنده پناه گرفته را شکار کرد. اگر وجدان ندارید لااقل روی این مسئله وجدان تان به درد بیاید که آیا این شکار، ارزش دومیلیون و هشتادهزارتومان جریمه شدن را دارد؟

اگر الان یک مرغ حدود دوازده هزارتومان باشد، با این دومیلیون و هشتادهزار تومان چند مرغ می توان خرید؟

سه گروه شکارچی

ما سه گروه شکارچی داریم:

گروه اول؛ گروهی از شکارچیان است که خودشان به این نتیجه رسیده اند که بایستی اسلحه ها را زمین بگذارند و به حفظ محیط زیست و حیات وحش بپردازند.

گروه دوم؛ گروهی از شکارچیانی است که با یک تلنگر محیط زیست (همچون جریمه) یا با یک تلنگر دوستان (همچون نصیحت)، شکار کردن را کنار می گذارند.

گروه سوم؛ گروهی است که حتی با تلنگرها هم به خود نمی آیند و یقینا خداوند تقاص مخلوقاتش را از ایشان خواهد گرفت. حالا یا به خودش لطمه وارد می شود یا به عزیزانش.مطمئنا از کارهای خلاف خود پشیمان خواهد شد ولی شاید وقتی پشیمان شود که دیگر سودی نداشته باشد. واقعا یک شکارچی باید از خود بپرسد که دوست دارد جز کدام گروه از شکارچیان باشد.

بایستی فرهنگ سازی کنیم که برکت و روزی زندگی ما، وجود همین پرندگانی است در کنارمان زندگی می کنند. اگر ما به جای حفاظت از این پرندگان، آنها را شکار کنیم برکت را از زندگی مان دور کرده ایم.

و صادقانه می گویم که هیچ متخلف شکار و صید را ندیده ام که سر سالم به گور ببرد و  آرامش داشته باشد. بارها از زبان شکارچیان شنیده ام که فلان موقع رفتم شکاری انجام دادم و پس از مدتی هم دست خودم به همان شکل شکست.

parishan08

خبرنگار: و اما جمله پایانی شما؟

 امیدوارم حضرت ولی عصر(عج) به کمک همه ی ما در تمامی مسائل بیاید. انشاالله که همه بتوانیم در جهت فرهنگ سازی در زمینه حفظ محیط زیست قدم برداریم. از شما دست اندرکاران سایت عصر کازرون تشکر می کنم چرا که شما هم بخشی از این فرهنگ سازی را بر عهده دارید. امیدوارم شما و سایر رسانه های فعال در این عرصه،موفق باشید. ما هم در هر ساعت از شبانه روز آمادگی دریافت گزارشات را داریم. ضمن آنکه از کلیه علاقه مندان محیط زیست، صاحب نظران و بازدیدکنندکان خواهشمندیم هر گونه انتقاد، پیشنهاد و ایده هایشان را در این زمینه با ما در میان بگذارند. چرا که طبق اصل پنجاهم قانون اساسی، محیط زیست متعلق به همه است. متعلق به شخص خاصی نیست. پس انشاالله همه دست به دست هم دهیم برای احیای محیط زیست و فرهنگ آن.

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان تعداد نظرات ۱ دیدگاه
  • محمد باقر ۱۶ دی, ۱۳۹۶۹:۲۱ ب.ظ

    Thumb up 1 Thumb down 0

    درود بر این حس طبیعت دوستی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون