گفتگوی عصر کازرون با رئیس سازمان اتوبوسرانی کازرون

عصر کازرون:آقای پیران ممنون از اینکه وقتتان را در اختیار عصر کازرون قرار دادید؛ لطفا در ابتدا توضیحاتی در مورد بخش حمل و نقل عمومی و سازمان اتوبوس رانی کازرون بفرمایید.

بنده به نوبه ی خودم از دست اندرکاران سایت عصر کازرون تشکر می کنم.piran بایستی خدمت شما عرض کنم که بخش حمل و نقل عمومی به عنوان محور اصلی توسعه ی پایدار شهری و عدالت اجتماعی محسوب می شود. سازمان اتوبوس رانی کازرون از دو بخش تشکیل شده است: بخش خصوصی و بخش ملکی.

بخش خصوصی شامل ۲۳ دستگاه اتوبوس می باشد که به بهره برداران واگذار شده و بخش ملکی رانندگانی هستند که به شکل قراردادی با سازمان همکاری می کنند.

روزانه بالغ بر ۱۲ الی ۱۳ هزار نفر را در شهر جابجا می کنیم

در مجموع ۴۱ دستگاه اتوبوس و ۲ دستگاه مینی بوس در اختیار داریم. می شود گفت روزانه بالغ بر ۱۲ الی ۱۳ هزار نفر را در شهر جابجا می کنیم.

شما در نظر بگیرید اگر قرار باشد همین ۱۲ الی ۱۳ هزار نفر با لوازم و وسایط شخصی در شهر جابجا شوند چه حجمی از ترافیک در شهر پدید می آید. بنابراین فلسفه ی وجودی سازمان های حمل و نقل ترغیب مردم به استفاده از لوازم انبوه بر مثل اتوبوس، مینی بوس و یا قطار شهری بوده  و حرکتی است در جهت حذف آلاینده های زیست محیطی و کاهش ترافیک.

بحمدالله در سال های گذشته وزارت کشور توجه خوبی به مقوله ی حمل و نقل عمومی داشته و اعتبارات خوبی را صرف این جریان کرده است.

عصر کازرون: آیا موانعی در راستای پیشبرد اهداف سازمان اتوبوس رانی وجود دارد؟

ما برای رسیدن به سر منزل مقصود هنوز راه های نرفته ای در پیش داریم. مشکلی که در حال حاضر و در شهر کازرون با آن مواجه هستیم، فرسوده شدن ناوگان عمومی می باشد.

بایستی بین مقوله ی نوسازی و بازسازی مرز قائل شویم

به لطف خداوند و با همت دولت خدمتگزار و وزارت کشور، بودجه ای تعیین شده برای بازسازی دستگاه ها. بایستی بین مقوله ی نوسازی و بازسازی مرز قائل شویم. نوسازی یعنی اینکه اتوبوس های فرسوده از رده خارج و به گورستان اتومبیل ها رفته و اتوبوس های نو جایگزین شوند. خودتان در جریان هستید که با توجه به مشکلات و مسائل پیش آمده فعلا امکان نوسازی وجود ندارد و مدیران ارشد ما در سازمان شهرداری ها و وزرات کشور در حال حاضر تصمیم گرفته اند که به بحث بازسازی بپردازند.

به امر بازسازی اعتباری اختصاص یافته که انشالله به زودی جذب می شود و ما به بازسازی ناوگان اقدام خواهیم نمود.

 عصر کازرون: آقای پیران؛ با خبر شدیم که سازمان اتوبوس رانی کازرون کارگاه تولیدی سایبان جدید را راه اندازی کرده است، توضیحات بیشتری در این زمینه بفرمائید؟

در مقوله ی مبلمان شهری، با توجه به تحقیقاتی که انجام شد و اطلاعاتی که از دوستان گرفتیم ، تنها سازمانی هستیم که کارگاه تولیدی سایبان های جدید و بازسازی سایبان های قدیم را راه اندازی کرده و اقدام به ساخت سایبان ایستگاه نمودیم.

الحمدالله، طی چند روز گذشته، بحث تکمیل و توسعه ی مبلمان شهری میدان شهدای کازرون انجام شد و مورد رضایت شهروندان قرار گرفت.otobus2

به امید خدا وارد بحث تولید گسترده خواهیم شد و اگر حمایت مالی شویم، امید آن را داریم که با توسعه کارگاه، کل شهر را پوشش دهیم.

وقتی از ۹ ماه پیش مقوله ی تولید و تجهیز مبلمان شهری را شروع نمودیم، با تحقیقاتی که در آن زمان و قبل از رخ دادن مشکلات اخیر به عمل آمد، هر سایبانی بالغ بر شصت الی هفتاد میلیون ریال، توسط سازمان ها خریداری می شد.

با بررسی های صورت گرفته مشخص شد که خودمان می توانیم با ۱/۲ الی  ۱/۳ این قیمت ، تولید کنیم.

سازمان اتوبوس رانی کازرون، تنها سازمانی است که خودش اقدام به ساخت این سایبان ها و کانکس های جدید و شکیل نموده است

این شد که تصمیم گرفتیم وارد فاز عملیاتی شویم و به حمدالله تا الآن هم موفق عمل کردیم؛kanex چه در بحث تولید سایبان و چه در بحث تولید کانکس های شارژ. خوشبختانه در این مسیر گام های موثری را برداشته ایم و امیدواریم با حمایت مسئولین، این مقوله گسترده شود و بتوانیم با تولید انبوه، کسب درآمد پایدار برای سازمان اتوبوس رانی داشته باشیم.

باید با افتخار بگوییم که سازمان اتوبوس رانی کازرون، تنها سازمانی است که خودش اقدام به ساخت این سایبان های جدید و شکیل نموده است.

عصر کازرون: تاکنون مسئولین بازدیدی از روند ساخت سایبان ها و کانکس های شارژ داشته اند؟

بله، فرماندار محترم، سرکار خانم وزیری و شهردار محترم هم جهت حمایت تشریف می آوردند و ما از زحمات کلیه دوستان تشکر می کنیم. ولی تا به حال مسئولین استانی بازدیدی از این روند نداشته و در واقع عدم سعادت از ما بوده است.

اضافه شدن دو اتوبوس به ناوگان حمل و نقل شهری

به مناسبت ولادت حضرت مهدی(عج)، یک دستگاه اتوبوس به خط  ۸  (شهری) و یک دستگاه اتوبوس به خط ۱۲ (حومه) اضافه شده است.

عصر کازرون: آیا افزایش قیمت هم در قیمت بلیط داشته اید؟

چند ماهی است که هزینه بلیط ۱۵۰ تومان شده است.

عصر کازرون: در ایام انتخابات شایعاتی مبنی بر استفاده شما از اتوبوس های سازمان به نفع کاندیدایی خاص بوجود آمد. نظر شما در این رابطه چیست؟

پیران: شایعه که همیشه هست، الا ماشاالله. برخی مسائل از عدم مطالعه نهج البلاغه که دریایی است مواج از مسائل علمی، عرفانی، انسانی و دینی. ببینید مولا امیرالمومنین(ع) بارها و بارها در نهج البلاغه اشاره فرموده اند: از عدالت نیست قضاوت قطعی بر اساس ظن و گمان…

یا در جایی دیگر می فرمایند: بالاترین عمل انسان شرافتمند چشم پوشی است از آنچه می داند.

حالا این شایعه ها، تهمت زدن ها یا غیبت کردنی که بدترین گناه یک مومن قلمداد شده، چطور با این جریان سنجیده میشود؟

بنده در ایام انتخابات بخاطر اینکه میخواستم فعالیت انتخاباتی داشته باشم و برای اخوی خودم کار کنم، مرخصی بودم

خدمت شما عرض کردم که  اتوبوس رانی دو بخش دارد: بخش اتوبوس های ملکی و بخش اتوبوس های خصوصی.

بخش اتوبوس های ملکی ما بخاطر جریان انتخابات و تعطیلی دانشگاه ها عملا فعالیت شان بایکوت شد و ۱۸ دستگاه اتوبوس هایمان از این جریان بیرون کشیده شدند.

باید خدمت شما عرض کنم که بنده در ایام انتخابات بخاطر اینکه میخواستم فعالیت انتخاباتی داشته باشم و برای اخوی خودم کار کنم، مرخصی بودم.

مجوز از فرمانداری محترم کازرون گرفتیم که تبلیغات با اخذ وجه بلامانع است

مجوز از فرمانداری محترم کازرون گرفتیم که تبلیغات با اخذ وجه بلامانع است. اعلام کردیم فضا برای تبلیغات اتوبوسی کلیه کاندیداها آماده است و می توانند استفاده کنند. لازم به ذکر است که برخی از کاندیداهای دیگر هم استفاده کردند که بنده از ذکر نام آنها خودداری می کنم.

متاسفانه یکی از اتوبوس های ما هم بخاطر نصب پوستر یکی از همشهریان یا هم ولایتی خود، مورد هجوم قرار گرفت و شیشه هایش را خرد کرده بودند.

ضمن اینکه استفاده بنده خلاف قانون نبوده و بعنوان پیش پرداخت چک یک میلیون تومانی به سازمان دادم

بنابراین این مقوله که فقط من استفاده کردم درست نیست. ضمن اینکه استفاده بنده خلاف قانون نبوده و بعنوان پیش پرداخت چک یک میلیون تومان به سازمان دادم و آماده ام که هر مبالغ دیگر باقی مانده را نیز پرداخت نمایم. تمامی شواهد هم موجود می باشد.

پس بحث سوء استفاده را تکذیب می کنم و چنین چیزی نبوده است.

( لازم به ذکر است شواهد مربوطه مورد رویت خبرنگار عصر کازرون قرار گرفت.)

در بخش خصوصی برخی کاندیداها هم عکس و پوسترهایشان را آوردند و از این فرصت استفاده کردند

فضای تبلیغات برای تمامی عزیزان آماده بود. برخی دوستان مراجعه کرده بودند و همکاران من در سازمان اتوبوس رانی به آنها پیشنهاد کرده بودند که مبلغی را حتی بابت پیش پرداخت به حساب سازمان بریزند تا اقدام شود.

در بخش خصوصی با توجه به تعدد کاندیداها مطرح شده بود فضا آزاد است. دوستان اگر قوم و خویش و آشنایی دارند می توانند برایش تبلیغات کنند و عکسش را روی اتوبوس بزنند. اتفاقا برخی کاندیداها هم عکس و پوسترهایشان را آوردند و از این فرصت استفاده کردند.

اما ظاهرا این جریان به قول شاعر ” عارفان جمله حریفند و نظرباز ولی        این میان حافظ دل سوخته بدنام افتاد” انگ بدنامی به ما خورده که لازم به ذکر است که ما وجه مربوطه رو در قالب این چک پرداخت کردیم.

اتوبلیط

زمانی که ما سیستم اتوبلیط را در کازرون فعال کردیم که واقعا خدمت بزرگی به همشهریان ما بود بارها و بارها به مراکز اقتصادی و مراکز تولیدی اعلام کردیم، حتی به صورت آگهی در روزنامه ها هم درج شد که دوستان برای حمایت از سازمان حمل و نقل، بیایند تبلیغاتشان را به ما بدهند، ولی هیچکس استقبالی از این قضیه نکرد چون قرار بود پول پرداخت کنند.

برخی هم توقع دارند خدمات مجانی باشد

متاسفانه زمانی که برای ارائه خدمات تقاضای مبلغی برای کمک به سازمان می شود و حق سازمان هم است و نه چیزی خارج از قانون، کسی حاضر نیست مبلغی پرداخت کند.

برخی هم توقع دارند خدمات مجانی باشد که ما همین جا اعلام می کنیم که ما خدمات مجانی خارج از قانون است و ما نمی توانیم. چون بیت المال است و ما نمی توانیم این امکانات را در اختیار عده ای خاص قرار دهیم.

به لطف خداوند یک کانکس دیگر هم در میدان امام خمینی  کازرون برای رفاه حال مردم عزیز نصب خواهیم نمود

در بحث اتوبلیط باید بگویم محدودیت گاهی وقت ها باعث می شود خلاقیت ها تشدید شوند ؛ از وقتی این سامانه در شهرستان کازرون فعال شد، گذشته از حمایت مدیران ما، نکته ای که خیلی قابل توجه است این است که سایر شهرها با همکاری بانک های مختلف اینکار را انجام می دهند ولی ما باز هم به جهت رفاه بیشتر مردم، خودمان امور مربوط به شارژ اتوبلیط ها را انجام می دهیم. توجه کنید که سازمان اتوبوس رانی شهرهای دیگر با پرداخت مبلغ بسیار بسیار گزاف به بانکها، کارهای شارژ اتوبلیط هایشان انجام می گیرد. ما بحمدالله با نصب یک کانکس در میدان شهدا کار شارژ اتوبلیط ها را انجام می دهیم و به لطف خداوند یک کانکس دیگر هم در میدان امام خمینی برای رفاه حال مردم عزیز نصب خواهیم نمود، آن هم کانکس هایی که تولید خود سازمان اتوبوس رانی کازرون می باشد.

 مسافر ده هزار تومانی به من داده و من باید نه هزار و نهصد تومان به او برگردانم. شما باشی ناراحت نمی شوی؟

آمار درگیری راننده های ما با مسافرین خیلی بالا بود، با ما تماس می گرفتند که فلان راننده با ما بداخلاقی کرده،و وقتی ما علت را از راننده جویا می شدیم، می گفت:” ساعت ۸صبح من باید از کجا پول خرد بیاورم. مسافر ده هزار تومانی به من داده و من باید نه زار و نهصد تومان به او برگردانم. شما باشی ناراحت نمی شوی؟”

خب این رویه باعث درگیری می شد. وقتی اول صبح این چنین درگیری هایی ایجاد شود چون این راننده هم آدمی است که میخواهد تا عصر دود ماشین را استنشاق کند همراه با آن شرایط گرما یا سرما ؛ تصور کنید که رفتارش چگونه می شود و چه به روزش می آید.

ولی با بکارگیری سامانه اتوبلیط، الان حداقل برخورد را داریم.

خود مبادله پول باعث انتقال بیماری های ویروسی می شد اما با وجود این سامانه این مشکل نیز رفع شده است.

در مجموع با اجرای سیستم اتوبلیط سرعت، دقت و کیفیت محقق شد.

نظرات بینندگان تعداد نظرات ۱۱ دیدگاه
 • ناشناس ۱۰ تیر, ۱۳۹۲۳:۵۵ ق.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  سلام
  خیلی خیلی مصاحبه طولانی بود خسته شددددددددددددددددددددددددددم

 • یوسفیان ۱۰ تیر, ۱۳۹۲۴:۲۲ ق.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  با درود و سپاس از شما جناب آقای مهندس پیران همواره موفق باشید
  دیدگاه شما راجب به شهر ، محیط زیست ، فرهنگ و…خوب است

 • حسن ۱۰ تیر, ۱۳۹۲۶:۱۶ ق.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  با سلام
  فکری هم به حال اتوبوس های دانشگاه پیام نور کنید. با تشکر

 • حسین ۱۰ تیر, ۱۳۹۲۹:۴۹ ق.ظ

  Thumb up 1 Thumb down 0

  هنرمند هرجا رود قدر بیند و در صدر نشیند.آفرین بر مهندس پیران عزیز دلسوز.زحمات شما در اتوبوسرانی کازرون بر هیچ کس پوشیده نیست.مولایت علی یارت باشد.یاد زمانی که با صدای سنتورت از ما دل میبردی

 • …– ۱۰ تیر, ۱۳۹۲۱۰:۴۳ ق.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  لطف کنید موضوع ذیل را به اطلاع مدیر سازمان و تا حصول نتیجه پیگیری نمایید:
  ضمن عرض تشکر از اقدامات مدیریت سازمان به اطلاع می رساند ایستگاه بیمارستان ولی عصر با وجود مراجعه کننده زیاد اما بدلیل عدم وجود ایستگاه مناسب فاقد ظرفیت جذب مسافر می باشد؛ لذا از آن مدیریت محترم خواهشمندیم با توجه بیشتر به ایستگاه مذکور با توجه به محل مراجعه به بیمارستان و همچنین فضای کوهستانی اطراف اقدام به ساماندهی و زیباسازی آن ایستگاه نموده تا هم به رونق بیشتر خط ۳ بینجامد هم فضای آن خیابان را زیباتر کند . اقدامات زیباسازی آن ایستگاه می تواند از طریق موزاییک فرش پیاده رو مجاور و همچنین کاشت درختان سایه دار مانند درخت ابریشم یا اکاسیا و متحول نمودن فضای سبز آن مکان صورت پذیرد البته با همکاری و مساعدت شهرداری و درخواست جدی مدیر سازمان. امید است این اقدام الگویی موفق برای دیگر ایستاگاهها و زیباسازی شهر به شمار رود، انشالله.
  آرزوی سربلندی برای همه آن هایی که برای توسعه و زیبایی کازرون تلاش می کنند.

 • احسان ۱۰ تیر, ۱۳۹۲۱۲:۱۰ ب.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  باعرض خسته نباشید لطفادرفکرراه اندازی یکی دوخط واحد بین شهر قائمیه وکازرون باشید

 • عالیه عباسی ۱۰ تیر, ۱۳۹۲۳:۳۰ ب.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  با عرض خسته نباشید به مهندس پیران و دیگر همکاران عزیزشان بخاطر خدمت های مفیدشان به شهر و شهروندان.

 • ناشناس ۲۲ تیر, ۱۳۹۲۷:۱۷ ب.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  معمولا برای اینکه رقابت صورت بگیره و نرخها عادلانه بشود از بخش خصوصی استفاده می کنند اتوبوسرانی کازرون رانندگان را از اینکه به صورت جداگانه اقدام به ارائه سرویس خصوصی کنند منع کرده است و الزام کرده که هر کس سرویس خواست به ود اتوبوسرانی مراجعه کند و اتوبوسرانی طبق نوبت اتوبوس واحد برای سرویس بفرستد که این کار چند اشکال دارد۱: نرخ مصوب اتوبوسرانی بسیار زیاد است ۲:امکان رقابت وجود ندارد ۳:اگر راننده ای بخواهد به مسجد یا ارگان فرهنگی تخفیف دهد این امکان برای او وجود ندارد۴:اگر کسی بخواهد وسیله یا راننده خاصی انتخاب کند این امکان برای او وجود ندارد ۵:راننده فرصتی برای انتخاب ندارد و اگر روزی که اتوبوسرانی پیشنهاد سرویس می دهد نتواند ارائه سرویس کند نوبت او از بین می رود

 • ناشناس ۲۷ آذر, ۱۳۹۲۸:۰۴ ق.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  من که هیچ کدوم از حرفاشو باور ندارم…

 • پدرام ۲۷ آذر, ۱۳۹۲۸:۰۷ ق.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  بابا مردیم بس که دروغ شنیدیم واااااااااااااااااااااااااااای

 • ناشناس ۱ اسفند, ۱۳۹۵۶:۱۵ ب.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  باسلام خدمت مهندس پیران
  ضمن خسته نباشی ازشما ممنونیم بخاطر خدمات ارزشمند شما .خدا یارتان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
دیگران میخوانند
فراتر از کازرون