به مناسبت هفته خوابگاه ها

گزارشی از وضعیت خوابگاه های دانشجویی کازرون

بمناسبت هفته ی خوابگاه ها بنا بر تهیه گزارشی هرچند کم اما مهم راجع به وضعیت برخی خوابگاه های دانشجویی شدیم.

خوابگاه خودگردان برادران دانشگاه سلمان فارسی

یکی از دانشجویان می گفت همه دانشگاه سراسری و دوره ی روزانه آن را به خوابگاهش می شناسند؛ ما هم مثل بقیه آمدیم اما دیدیم خبری از خوابگاه دولتی نیست. گفتند خوابگاه خصوصی با نظارت دولتی داریم! گفتیم اگر این گونه است که آنها می گویند، پس مانند همان خوابگاه دولتی است.

آمدیم خوابگاهی خصوصی به اسم ابوذر. البته از این نگذریم که قرارداد ما خوابگاه باهنر بود اما به راحتی هم دانشگاه و هم مسئولین حق ما را نادیده گرفته و ما را به ابوذر فرستادند. می گویند باهنر بهتر از ابوذر است؛ بگذریم.

از کرامات خوابگاه ابوذر برایتان بگویم! پنج اتاق و چهل نفر جمعیت. ساختمان فقط یک سرویس بهداشتی دارد؛ چه ساعت هایی از عمرمان که در صف این سرویس بهداشتی تلف شد! نمی دانم از مشکلات حمام و آشپزخانه بگویم، یا از تلویزیونی که باید مدتی لامپ تصویرش گرم شود تا کار کند! اگر هم دوست دارید از دو یخچالی بگویم که یکی خراب است و دیگری …! اصلا بگذارید از خاطرات شب های بارانی و چک چک سقف برایتان تعریف کنم. از آن زمان که چک چک قطرات آب فضا را شاعرانه می کرد و ناگهان با فرود آمدن گچ سقف، فضای شاعرانه مان درامتیک می شد! خلاصه چه شب هایی که از صدای لوله های فرسوده داخل دیوارها از خواب پریدیم! شاید باورتان نشود اما ما برای چیزهای کوچکی مثل تعمیر مهتابی داخل اتاق هم باید می دویدیم و آخر هیچ!

خوابگاه بی مسئول و ناظر یعنی همین. مسئولین خوابگاه را به حال خودش رها کرده بودند و ما را به حال خود گذاشته اند. چقدر با ریاست دانشگاه، چقدر با مسئول امور دانشجویی، چقدر با حراست جلسه گذاشتیم و نتیجه اش چیزی نبود جز بی نتیجه ای!

آری این هفته، هفته خوابگاه ها است.

 خوابگاه دولتی برادران دانشگاه سلمان فارسی

یکی از دانشجویان می گفت اینجا فقط اسمش خوابگاه دولتی است. در اصل شده یک منبع درآمدی برای دانشگاه. یک اتاق سه در چهار را می دهند به شش نفر و از هر نفر ماهی چهل هزار تومان می گیرند.

شما بروید ببینید کدام دانشگاه دولتی خوابگاه اش یک خانه است. خوابگاه ملزومات لازم خودش را دارد. نه اینکه بیایی و یک اتاق را بگویی اینجا سالن مطالعه و سالن تویزیون و نمازخانه!

سیستم سرمایشی مشکل دارد، بخاط کانال های مشترک کولر یک اتاق سرد می شود و دیگری گرم. امکانات آشپزخانه را خودتان ببینید در چه حدی است!

نبود امورات فرهنگی کتابخانه و میز مطالعه  به اندازه کافی و برنامه های مذهبی مثل نماز جماعت و دعا و… یا وجود وسایل ورزشی و سرگرم کننده که دیگر پیش کش!

آری این هفته، هفته خوابگاه ها است.

 مجتمع خوابگاهی خواهران دانشگاه آزاد کازرون

یکی از دانشجویان می گفت مشکلات که زیاد است. فقط بخواهم سریع چند مورد را بگویم مثل: عدم وجود مدیریت خانم در خوابگاه ها، کمبود خدمه با توجه به وسعت خوابگاه ها و در نتیجه عدم بهداشت مناسب، عدم وجود برنامه های تفریحی ورزشی مناسب جهت سپری کردن اوقات فراغت و تعطیلات آخر هفته، مشترک بودن سالن مطالعه و سالن تلویزیون، مناسب نبودن و خراب بودن سیستم های کامپیوتر در کافی نت خوابگاه، نبود انتظامات خانم در ورودی خوابگاه و برخورد بعضا تند انتظامات با دانشجویان، نبود تلفن در طبقات مختلف خوابگاه جهت تماس های داخلی مثلا با سرپرست، ورود آقایان جهت بردن وسایل به بوفه خوابگاه، عدم وجود آسانسور در خوابگاه که برای بردن وسایل به طبقات بالا با مشکل زیادی مواجه می شویم.

آری این هفته، هفته خوابگاه ها است.

 خوابگاه خودگردان خواهران دانشگاه علمی کاربردی

یکی از دانشجویان می گفت هر ترم دویست هزار تومان از هر دانشجو می گیرند. تازه پول آب و برق و گاز هم جدا دانشجویان پرداخت می کنند. یخچال یا کولری هم دارد که اگر خراب شود هزینه تعمیر توسط دانشجویان پرداخت می شود. حتی هزینه های جزئی مثل تعویض لامپ هم دانشجویان خودشان پرداخت می کنند.

حمام و سرویس بهداشتی با هم است که این یک معضل بزرگی است. آشپزخانه هم فقط دارای یک اجاق گاز است که دانشجویان مجبورند برای غذا درست کردن در صف بایستند.

برای رفت و برگشت به دانشگاه و خوابگاه هم سرویسی نیست.

آری این هفته، هفته خوابگاه ها است.

خوابگاه خودگردان خواهران سلمان فارسی

یکی از دانشجویان می گفت هتل بیشاپور جزء آن مواردی است که باید گفت بیرونش دیگران را کشته و درونش…!

جمعیت زیادی درون هر اتاق است. سالن مطالعه مناسب نیست. اجاق گازها خراب است. قطع و وصل شدن برق زیاد است. وضعیت نظافت مناسب نیست. سر و صدای زیاد بخاطر وجود جمعیت زیاد و…

آری این هفته، هفته خوابگاه ها است.

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان تعداد نظرات ۷ دیدگاه
 • zahra ۱۹ اسفند, ۱۳۹۲۱:۲۲ ب.ظ

  Thumb up 1 Thumb down 1

  are vaghean khabgahe badi dare makhsoosan fatemie

 • zahra ۱۹ اسفند, ۱۳۹۲۱:۲۳ ب.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  are khabgahe ziad khppbi nadare makhsoosan fatemie

 • ناشناس ۱۰ مهر, ۱۳۹۳۱:۵۷ ب.ظ

  Thumb up 1 Thumb down 0

  سلام ، هیچ نظارتی بر خوابگاه ها نیست مخصوصا ار لحاظ مالی ، هرچی خودشون دلشون خواست مبلغ کرایه و رهن را بالا میبرند و هیچ شخصی هم جوابگو نیست

 • ناشناس ۱۶ فروردین, ۱۳۹۴۹:۴۱ ق.ظ

  Thumb up 2 Thumb down 1

  به نظر من خیمه بزنی تو خیابون زندگی کنی خیلی بهتر است حداقل منظره خوبی اطرافت داره والا

 • شهلا ۳ بهمن, ۱۳۹۴۶:۴۳ ق.ظ

  Thumb up 1 Thumb down 0

  عجیبه……………

 • ف ۱ مهر, ۱۳۹۵۱۱:۱۸ ق.ظ

  Thumb up 1 Thumb down 0

  سلام من دانشجوی جدیدالوروددانشگاه سلمان هستم گفتند هزینه خوابکاه ترمی چهارصد هزار تومان هزینه سلف هم جدا توروخدا اینارو نگین من گریه ا م گرفته یعنی قراره کجابیام

 • حامد ۲۹ دی, ۱۳۹۵۱۱:۱۰ ق.ظ

  Thumb up 1 Thumb down 0

  وضع خوبی ندارن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
دیگران میخوانند
فراتر از کازرون