حسن یاسین راد

کدام قانون؟ کدام حجاب؟ کازرون هم…

yasinradبه قلم حجت الاسلام حسن یاسین راد: چندی پیش در خبر ساعت ۱۴ و ۲۱ شبکه تلویزیون یکی از مسئولین کشور اظهار داشتند که بدحجابی جرم است و قانون صریح آن وجود دارد. این عبارت خبر یا جمله ی تازه ای نبود. همه می دانند که بدحجابی عقلاً ، شرعاً ،عرفاً و قانوناً جرم است. چه در قانون به آن تصریح شده باشد چه نشده باشد. چرا که هر کاری که امنیت روحی-روانی-اخلاقی جامعه را مخدوش سازد جرم تلقی می گردد با این تفاوت که جرم یکی صراحتاً در قانون بیان شده و جرم دیگری در شرع مطهر تصریح شده است. به هر حال فعلا بحث بر سر این نیست که بر طبق کدام ضابطه و قانون بدحجابی جرم است.صحبت بر سر آن است که آیا عدم اجرای قانون نیز جرم هست یا نه؟مجری و متولی قوانین کیست؟ حدود و اختیارات اجرای قانون را چه کسی تعیین می کند؟اصلاً شاید ما بهترین قوانین عالم خلقت را هم روی کاغذ داشته باشیم اما زمانی که این قانون اجرا نشود چه سودی دارد جز اسراف کاغذی که قانون روی آن نوشته شده است و وقتی که صرف تصویب آن شده است و حقوقی که به جیب تصویب کنندگان آن رفته است؟

این روزها در برخی شهرهای بزرگ و کوچک در جلوی چشمان مردان قانون! جلوه هایی از بدحجابی دیده می شود که زبان و قلم از بیان و توصیف این صحنه های زشت شرم دارد. آنوقت ما طلایی ترین قوانین حجاب را هم داشته باشیم. زنانی که با شلوارهای تنگ و چسبان و محرّک و با پیراهن های آستین کوتاه و روسری های فرق سری و موهای بیرون زده و صورت های صافکاری و نقاشی شده و ناز و عشوه ها و ولگردی های شیطانی ،چشم هر رهگذری را به خود جلب می کنند در کدام شهر و یا حتی کنفرانس ها و نشست ها و سمیناری خبری دیده نمی شود. کازرون هم از این قاعده مستثنی نیست ؛ نه تنها در سطح شهر بلکه برخی دانشگاه ها را می بینیم که دختران با بدترین پوشش ممکن در آن ها تردد و تحصیل می کنند و فقط منشور حجاب در دانشگاه نصب شده است و هیچ اقدام عملی در پاسداشت حجاب انجام نمی شود و حتی دختران شریف و متدین و با حجاب دانشگاه و فرزندان زهرا(س) را مورد تمسخر و تحقیر قرار می دهند.واقعاً من نمی دانم معنای این جمله چیست که “بدحجابی جرم است؟”

اگر واقعاً جرم است پس چرا جلوی اشاعه ی این جرم را نمی گیریم.چرا اگر یک خودرو ۵ کیلومتر تندتر از حد مجاز برود و یا مغازه داری ۵ تومان اجناسش را گران تر بفروشد، یا اگر ساختمانی ۵ سانت اضافه بنا داشته باشد، یا اگر کسی ذره ای از حد مجازش آب و برق و گاز بیشتر مصرف کند فوراً به تیغ قانون و چنگال عدالت سپرده می شود اما در مقابله با بدحجابی و هجوم شیطان صفتان به اخلاق و روان و دین و ایمان جامعه هیچ اقدام عملی صورت نمی گیرد.

واقعا متولی پیشگیری یا مقابله با بدحجابی کیست؟تاکنون چه اقدامی در این زمینه انجام داده است؟گاهی در برخی نهادهای دولتی همایش های نمایشی پاسداشت حجاب برگزار می شود که حتی خود مسئول یا دبیر اجرایی این همایش که احیاناً از بانوان است حدود شرعی حجاب را نه می داند و نه رعایت می کند و فقط جهت گزارش کار همایش را برگزار می کنند. «پی مصلحت مجلس آراستند ** نشستند و گفتند و برخاستند »

وقتی روند گذشته ی پیشرفت بدحجابی در کشور را می بینیم اگر به همین منوال پیش برویم تا چند سال آینده معلوم نیست چه اتفاقی خواهد افتاد،مشکل ما در قانون داری و قانون دانی نیست،مشکل اینجاست که ما مجریان خوبی نداریم به زبان ساده تر، نمی خواهیم جلوی بدحجابی را بگیریم. یعنی این اراده که بخواهد جلوی ارتکاب بدحجابی را بگیرد وجود ندارد.و الّا مگر همین متولیان صوری مبارزه با بدحجابی در همین شهرها و در بین همین مردم زندگی نمی کنند؟ آیا این فضاحت ها را نمی بینند؟عجیب است که چرا وقتی هر زنی و دختری هر طور دلش می خواهد در شهر می گردد و ذهن جوانان و جامعه را مسموم می کند هیچ اقدامی در مقابله با آن نمی شود؟راستی که چقدر هوا آلوده است؟باید فکری به حال آلودگی هوا بکنیم و زندگی روی این گسل های زلزله هم خطرناک است باید فکری به حال این گسل ها بکنیم.ریزگردها تنفس را مشکل کرده است باید فکری به حال این ریزگردها بکنیم.اختلاس و فیش های نجومی زیاد شده است باید جلوگیری کنیم؛بزک نمیر بهار میاد…..

Hejab

نظرات بینندگان تعداد نظرات ۱ دیدگاه
  • ناشناس ۲۷ آذر, ۱۳۹۶۱۰:۴۲ ق.ظ

    Thumb up 2 Thumb down 1

    سلام

    وقتی کانون تربیتی عسکری که در واقع کانون برادران است ثبت نام خواهران و برادران آن هم متوسطه را انجام میدهد و به عواقب آن فکر نمیکند فقط فکر درآمد زایی است شما از دانشگاه چه توقعی دارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون