کدام دهه بیشترین و کمترین میزان بارندگی را در کازرون داشته ایم؟

به گزارش سرویس محیط زیست عصرکازرون؛ آقای محمودرضا پولادی در وبلاگ جغرافیای طبیعی کازرون آورده اند که: آیا مایلید که از وضعیت بارندگی سالهای گذشته در کازرون آگاهی بدست آورید ؟ مقایسه آمار ها و ارقام سنوات گذشته نکات جالبی را به ما می آموزد: نخست آمار بارندگی در ۵۴ سال گذشته کازرون :

آمار بارندگی ۵۴سال گذشته به تفکیک سال در جدول زیر آمده است:

barandegi kazeroon-asre kazeroon- mahmaoodreza pooladi (3)

آماری که خدمتتون ارائه میکنم مربوط است به میزان بارندگی شهرستان کازرون از سال ۱۳۴۰تا ۱۳۹۴ یعنی مربوط به ۵۴  سال گذشته .آیا شما میدونید پر بارانترین و کم باران ترین سال ها در این ۵۴ سال چه بوده ؟  یا در کدام دهه بیشترین و کمترین میزان بارندگی را داشته ایم ؟
این آمار رو به صورت سطحی مورد تجزیه و تحلیل قرار دادم . بر طبق این آمار بیشترین میزان بارندگی در کازرون در سال  ۱۳۵۴و به میزان۱۰۸۳ میلی متر و بعد از آن در سال ۱۳۵۰ با میزان ۱۰۰۰ میلی متر بوده است. در مقابل کمترین میزان بارندگی هم در سال ۱۳۴۴و به میزان ۱۴۵ میلی متر و در سال ۱۳۷۲با ۱۷۲٫۵میلی متر گزارش شده است.
دهه ۴۰کم باران ترین دهه با میانگین ۳۶۴ و دهه ۵۰ پر باران ترین دهه با میانگین ۶۹۰ میلی متر بوده است دهه ۶۰با ۵۰۸ و دهه۷۰ با ۵۵۱و دهه ۸۰   با  ۴۲۹  میلی متر و دهه ۹۰ ( فعلا تا بهمن ماه) بامیانگین ۳۷۰ میلی متر بارندگی مشخص می باشند و میانگین کل بارندگی در ۵۴سال گذشته کازرون برابر ۴۸۵ میلی متر که عددی بسیار عالی و در مقایسه با میانگین کل کشور که ۲۵۰ میلی متر می باشد بسیار درخشان است
البته میانگین ده سال گذشته کازرون ۳۴۱ میلی متر می باشد و این نشانگر کاهش میزان بارندگی ها در یک دهه ی گذشته نسبت به ۵۰ سال اخیر می باشد.
در این ۵۴ سال ۲سال میزان بارش بالای ۱۰۰۰ بوده است .بقیه موارد نیز در جدول زیر مشخص کرده ام:

barandegi kazeroon-asre kazeroon- mahmaoodreza pooladi (2)

 آمار مقایسه ی بارندگی امسال تا ۸ بهمن ماه با مدت مشابه سال های قبل از سال ۸۷ تا ۹۳ به همراه میزان درصد افزایش رشد یا کاهش آن نسبت به میانگین مشابه ده ساله

با سپاس از مهندس کشکولی مرد دوست داشتنی و مهربان اداره هواشناسی به خاطر همکاری در گرد آوری اطلاعات  اخیر

barandegi kazeroon-asre kazeroon- mahmaoodreza pooladi (1)

نظرات بینندگان تعداد نظرات ۲ دیدگاه
  • رضا انصاری ۲۵ بهمن, ۱۳۹۴۴:۳۵ ب.ظ

    آمار بارندگی کازرون از سال ۱۳۸۵ در هواشناسی استان ثبت و ارایه گردیده است و با این آمار همخوانی ندارد . ثانیا در ۵۰ سال قبلاندازه گیری میزان باران در این شهر انجام نگردیده است . این آمار از کجا آمده؟

  • فرهاد ۲۷ بهمن, ۱۳۹۴۱۱:۵۲ ق.ظ

    درست است. من مقایسه کردم و اختلاف زیاد است.. احتمالا آمار این سایت مشکل اساسی دارد. هر جند آمار سازمان هواشناسی مربوط به شهرستان کازرون است و با این وجود اختلاف آن فاحش و غیر قابل قبول است. از تیزبینی شما واقعا ممنونم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون