عصر کازرون : چگونه یک کودک باهوش تر تربیت کنیم؟
دوشنبه, ۲۹ مرداد


تاريخ انتشار: ۱۳ مرداد ۹۷
[print-me target="#single"]

سازمان جهانی بهداشت به دلیل اهمیت تغذیه با شیر مادر، هر ساله، یکم تا هفتم آگوست، برابر با دهم تا شانزدهم مرداد را به نام هفته جهانی شیر مادر نامگذاری کرده و امسال این هفته با شعار «تغذیه با شیر مادر؛ زیربنای زندگی سالم»، گرامی داشته می شود.

به گزارش عصر کازرون، کارشناس مسوول واحد بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان کازرون، با بیان اینکه سالانه بیش از یک میلیون کودک در اثر ابتلا به بیماری های اسهالی، عفونت های تنفسی و سایر عفونت های ناشی از تغذیه ناکافی با شیر مادر از بین می روند، گفت: بسیاری از کودکان از بیماری هایی رنج می برند که تغذیه با شیر مادرف مانع از ابتلای آنان به اینگونه بیماری های می شد.
«محبوبه خورشیدی فرد»، تغذیه با شیر مادر را حافظ سلامت مادران عنوان کرد که با یک روند تدریجی، چربی های ذخیره شده در بدن مادر در دوران بارداری را از بین برده وموجب کاهش احتمال ابتلای مادران شیرده به سرطان های پستان، تخمدان و دهانه رحم می شود.
این کارشناس بهداشت خانواده، ادامه داد:تغذیه با شیر مادر در ساعت نخست تولد، تغذیه انحصاری با شیر مادر در ۶ ماهه نخست و تداوم شیردهی به مدت دو سال، روشی بی نظیر برای تغذیه و پرورش شیرخواران در هر موقعیت و در هر منطقه از جهان است؛ تغذیه انحصاری یعنی شیرخوار از آغاز تولد تا پایان ۶ ماهگی تنها با شیر مادر تغذیه شود و هیچ نوع ماده غذایی و آشامیدنی دیگری حتی آب، به کودک داده نشود.
«خورشیدی فرد» از جمله عوارض شیر مصنوعی به نداشتن عوامل ایمنی بخش، اشاره کرد که شانس ابتلا به بیماری های تنفسی و گوارشی، کولیک یا دل درد نوزادی، عفونت گوش، عفونت های ادراری و بیماری های آلرژیک از قبیل آسم و اگزما را بیشتر می کند.
او افزایش آلودگی در زمان آماده کردن شیر مصنوعی به دلیل آلودگی های احتمالی آب مورد استفاده، دست مادر، سرشیشه و شیشهرا از دیگر دلایل توصیه به تغذیه با شیر مادر برشمرد و یادآور شد: از سویی دیگر، شیر تهیه شده باید سریع مصرف شود و قابلیت نگهداری ندارد.
کارشناس مسوول واحد بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان کازرون، شیر مادر را کامل ترین غذا برای نوزادان و کودکان معرفی کرد که با هیچ شیر دیگری قابل قیاس نیست و گفت: ترکیبات شیر مادر بسیار سودمند بوده و حاوی پروتئین، مواد قندی، چربی و انواع ویتامین های موردنیاز کودک است، شیر مادر در برابر بیماری ها از بدن نوزاد دفاع می کند و او را از ابتلا به بیماری ها مصون نگاه می دارد.
«خورشیدی فرد» دلیل دیگر اهمیت تغذیه با شیر مادر را افزایش رابطه عاطفی بین مادر و کودک عنوان کرد که برای رشد روحی و عاطفی کودک و افزایش محبت مادر به کودک، بسیار ضروری است.
او با تاکید بر اینکه تغذیه با شیر مادر به ارتقای ضریب هوشی کودکان کمک می کند، یادآور شد: نوزادان کم وزن که در هفته های نخست زندگی با شیر مادر تغذیه می شوند، در سال های بعد نسبت به کودکانی که با شیر مصنوعی تغذیه شده اند، از بهره هوشی بالاتری برخوردارند.ديدگاه هاي کاربران

پاسخ

ديدگاه شما:

آخرین عناوین

تصادف مرگ بار در محور برازجان _ کنارتخته

حضور جوان کازرونی در نشست تجاری ایران – گرجستان+عکس

هشدار،کودکان را در معرض این دود قرار ندهید!

انتشار بلندترین شعر معاصر ایران

تکمیل زیرساخت های گردشگری درمحور جهانی ساسانی فارس

برگشت مرغ صادراتی از کشورهای عربی، شایعه یا واقعیت؟

چگونه عطر خانگی درست کنیم؟

۱۱ دمنوش گیاهی آرامبخش را بشناسید

کلاس هایی که معلم ندارند

نایب قهرمانی پهلوانک های کازرونی در فارس+عکس

احتکار میلیاردی کالاهای اساسی در کازرون

یک کشته در محور ابوالحیات – قائمیه

اهدای عضو به ۶ نفر حیات دوباه بخشید

فارس میزبان جشنواره تابستانه کتاب

بانوی کازرونی قهرمان مسابقه دوچرخه‌سواری فارس

مرجع نظارت بر عملکرد پزشکان در مطب ها کیست؟

آیا اجرای قانون حمایت از کودکان بنیان خانواده را تضعیف می‌کند؟

باورهای غلط در خصوص گرمازدگی و خنک کردن خود

مردم به ریال حقوق می‌گیرند اما به دلار خرج می‌کنند

برخورد پراید و پژو حادثه آفرید