چگونه گرفتگی عضلات ساق پا را درمان کنیم؟

گرفتگی عضلات ساق پا، حالتی است که با گرفتگی دردناک و ناگهانی در پا رخ می ‌دهد و ممکن است فرد را از خواب بیدار کند؛ ممکن است از چند ثانیه تا چندین دقیقه طول بکشد و در هر سنی می تواند رخ دهد، اما با افزایش سن بیشتر اتفاق می افتد.

به گزارش عصر کازرون، فوق تخصص بیماری های روماتیسمی و مفاصل مرکز آموزشی درمانی حضرت علی اصغر(ع) گفت: در بسیاری از مواقع این گرفتگی های عضلانی دلیل مشخصی ندارد، اما دلایلی مانند ساختمان غیرطبیعی پا مانند کف پای صاف، ایستادن یا راه رفتن طولانی مدت روی سطح سفت و سخت، تغییر در تعادل مایعات بدن که می تواند در موارد استفاده از داروهای دیورتیک، افرادی که دیالیز می شوند و تعریق زیاد رخ دهد، ورزش، در برخی شرایط مانند پارکینسون، الکلیسم، کم کاری تیرویید، حاملگی که در برخی مادران با پایین آمدن سطح منیزیم خون همراه است، می توانند باعث ایجاد شود.

دکتر «سیده مریم علوی» راهکارهایی مانند دوچرخه ثابت زدن پیش از خواب به مدت چند دقیقه، انجام ورزش های کششی، نوشیدن آب به مقدار فراوان البته در صورتی که پزشک نوشیدن آب را محدود نکرده باشد، محدود کردن مصرف الکل و کافئین و ورزش کردن در محیط های خنک را برای کاهش گرفتگی شبانه عضلات ساق پا، توصیه کرد.

او افزود: وقتی دچار کرامپ پا می شویم، باید آهسته ماهیچه منقبض شده را بکشیم، برای پیشگیری از کرامپ مجدد می توانیم مواردی مانند قدم زدن یا آهسته پای خود را تکان دادن، دراز کشیدن و پای خود را بالا نگه داشتن، گرفتن دوش آب گرم و پاشیدن آب روی محل کرامپ به مدت پنج دقیقه یا استفاده از وان آب گرم، استفاده از یخی که داخل حوله پیچیده شده و ماساژ روی منطقه کرامپ را انجام دهیم.

این فوق تخصص بیماری های روماتیسمی و مفاصل، روزهای چهارشنبه در درمانگاه بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) به بیماران مراجعه کننده خدمات ارایه می کند

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون