چگونه با گاز منوکسید کربن مسموم نشویم؟

به گزارش عصر کازرون، مسوول واحد مبارزه با بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز  با اشاره به افزایش موارد مسمومیت با گاز منوکسید کربن با شروع فصل سرما، تاکید کرد: باید فعالیت های آموزشی با هدف اطلاع رسانی عمومی به گروه های هدف در اولویت قرار گیرد.

«مژگان وطن پرست» با اشاره به آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور، مبنی بر اینکه بیش از ۷۰ درصد مرگ ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، مربوط به نیمه دوم هر سال است، افزود: این مسمومیت به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی و مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، به دو دلیل عمده بی بو و بی رنگ بودن، بسیار خطرناک و مرگ آور است.

او منابع تولید این گاز را ناشی از سوخت ناقص بخاری، اجاق گاز، آبگرمکن، زغال و همچنین روشن نگه داشتن خودرو در پارکینگ عنوان کرد که بر اثر تهویه نشدن هوا و سوختن اکسیژن محیط، به گاز مونوکسید کربن تبدیل می شود.

مسوول واحد بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت شهدای انقلاب، میل ترکیبی مونوکسید کربن با هموگلوبین خون را بسیار بیشتر از اکسیژن بیان کرد و گفت: ترکیب مونوکسید کربن با هموگلوبین بسیار پایدار بوده، در مدت کوتاهی سطح مونوکسید کربن در خون بالا رفته و ایجاد مسمومیت می کند.

«وطن پرست» با بیان علائم مسمومیت شامل سر درد، حالت تهوع، تنگی نفس، ضعف و بی حالی، سرگیجه و از دست دادن هوشیاری، ادامه داد: چنانچه فرد در حالت بروز علایم اولیه مسمومیت دچار این عوارض شد، لازم است با باز کردن درب و پنجره و یا ترک محل و رفتن به فضای آزاد، از پیشرفت مسمومیت جلوگیری شود.

او علت های عمده مسمومیت با گاز مونوکسید کربن را استفاده از دودکش های غیر استاندارد فنری، افقی یا پایین رونده، ارتفاع نامناسب دود کش از پشت بام، استفاده از کلاهک نامناسب، اتصال دو وسیله گاز سوز به یک دودکش اصلی، نصب دودکش در مجاورت فن های دمنده و مکنده، استفاده از بخاری بدون دود کش، استفاده از پیک نیک در چادر مسافرتی، اتومبیل و فضای بسته نام برد.

مسوول واحد بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت شهدای انقلاب، توصیه کرد: قبل از شروع فصل سرما و استفاده از وسایل گرمایشی، از مسدود نبودن دودکش اطمینان حاصل کنیم، همچنین با استفاده از یک دستگاه هشداردهنده گاز مونوکسیدکربن، می‌توان از وجود این گاز در منزل خود مطلع شد.

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون