چگونه از آلرژی پیشگیری کنیم؟

به گزارش عصر کازرون، عضو هیات علمی گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه بروز آلرژی در فصل بهار و تابستان شایع تر است، تصریح کرد: در فصل بهار گرده های درختی و گرده های چمن ایجاد آلرژی می کنند که گرفتگی و آبریزش و خارش بینی و کام همراه عطسه، التهاب ملتحمه، قرمزی و خارش چشم ها از علائم آلرژی می باشد.

دکتر نسرین موذن گفت: واکنش سیستم ایمنی بدن علیه یک ماده، آلرژی نام دارد گاهی واکنش آلرژیک فوری و گاهی تاخیری است، آلرژی بیشتر بصورت اگزمای پوستی، اسهال و درگیر کردن برخی از سیستم های بدن بروز می کند ایجاد کهیر در پوست و خارش، درد شکم و افت فشار خون از نوع حاد بروز آلرژی است.

دکتر موذن برای درمان آلرژی اذعان کرد: بهتر است در فصل بهار، در و پنجره ها کمتر باز و شیشه های ماشین بالا باشد و از تهویه ماشین برای خنک شدن استفاده و سعی شود در معرض گرده های درخت و چمن قرار نگیرید.

عضو هیات علمی گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: با توجه به سن و شدت آلرژی از آنتی هیستامین های خوراکی و اسپری های داخل بینی که بدون عارضه هستند و التهاب را کم می کنند هم چنین گاهی از ایمونوتراپی (حساسیت زدایی) استفاده می شود.

وی به رینیت آلرژیک اشاره کرد و افزود: عوارض رینیت کیفیت زندگی را کاهش می دهد خواب بدون کیفیت، عدم تمرکز کافی حین انجام کارهای روزمره، خستگی و سردرد از عوارض رینیت می باشد هم چنین رینیت باعث ایجاد سینوزیت می شود و اختلالات گوش و شنوایی ایجاد می کند و زمینه ساز آسم می باشد.

دکتر موذن با بیان اینکه رینیت باید تشخیص داده و درمان شود، اظهار کرد: متاسفانه رینیت شیوع زیادی در کل دنیا دارد و در هرسنی به ویژه در سن بزرگسالی بروز می کند.

وی خاطرنشان کرد: تشخیص بر اساس پایه های بالینی مانند گرفتگی و آبریزش بینی، خارش و عطسه هم چنین انجام تست آلرژی انجام می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص پیشگیری از ایجاد آلرژی اظهار داشت: رژیم غذایی سالم مانند میوه و سبزی تازه، غلات سبوس دار، کاهش مصرف چربی های اشباع شده، مصرف آنتی اکسیدان ها و امگا۳ بروز آلرژی را کم می کند.

وی اظهار کرد: افرادی که زمینه ارثی و خانوادگی دارند، مصرف مواد دخانیات و وجود سوسک و موش و برخی از حشرات در محیط زندگی افراد را مستعد ایجاد آلرژی می کند.

منبع: وبدا

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون