چه کنیم تا پوکی استخوان نگیریم؟

پوکی استخوان یک بیماری شایع استخوانی است که در آن توده استخوانی به تدریج از بین می رود و بدون اینکه علامت خاصی ایجاد کند ممکن است با یک شکستگی در یکی از استخوانهای بدن آشکار گردد.

به گزارش عصر کازرون، خوبیار جعفری معاون بهداشتی شبکه بهداشت کازرون گفت: ساختمان استخوان به طور عمده از یک ماده پروتئینی به نام کلاژن و یک ماده معدنی به نام فسفات کلسیم تشکیل شده است که افراد در سنین بیست و پنج تا سی سالگی به حداکثر توده استخوانی خود دست پیدا می کنند و پس از آن با گذشت زمان و افزایش سن در یک فرد طبیعی با تغذیه کافی، هرسال حدود چهاردهم درصد از بافت استخوانی کاسته شده بدون اینکه مشکل پوکی استخوان به وجود آید و در صورتیکه این جریان طبیعی سریعتر اتفاق افتد، پوکی استخوان ایجاد می گردد.

او با بیان اینکه زنان نسبت به مردان در معرض خطر بیشتر ابتلا به پوکی استخوان هستند افزود: افزایش سن، اندازه بدن، نژاد، عوامل فامیلی، تغذیه، عادات مضر از قبیل مصرف سیگار و الکل، مصرف داروهای کورتیکواستروئید، میزان تحرک و عوامل محیطی از جمله عوامل خطر ابتلا به این بیماری محسوب می شوند.

“جعفری” اضافه کرد: پوکی استخوان تا قبل از ایجاد شکستگی یک بیماری خاموش است و فرد با وقوع شکستگی یا فشردگی به دنبال فشار شدید یا سقوط، به وجود بیماری پی می برد و در واقع اولین علامت بارز وقوع شکستگی درد ناگهانی، تغییر شکل و انحنای ستون فقرات، کاهش قد و ناتوانی در حرکت است.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت ضمن توصیه به داشتن تغذیه سالم، رژیم متعادل و غنی از کلسیم و ویتامین D و فعالیت بدنی مناسب از قبیل پیاده روی، کوه پیمایی و انجام حرکات هوازی با شدت ملایم سه بار در هفته و هر بار به مدت سی دقیقه، تاکید کرد: با اصلاح شیوه زندگی و انتخاب عادات صحیح می توان از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری کرد.

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون