چشمه تاریخی ساسان کازرون خشکید

به گزارش عصر کازرون ، مدیر امور آب شهرستان کازرون، سه شنبه با بیان این مطلب افزود: چشمه ساسان از ۴۲ سال پیش و تا قبل از اینکه به صورت کامل خشک شود، تامین کننده آب آشامیدنی ۵۰ روستای منطقه شاپور در بخش مرکزی کازرون و بخشی از مناطق استان بوشهر بود همچنین از آب این چشمه برای آبیاری ۳۰۰ هکتار از باغ های انار کازرون استفاده می شد.
صمد سعید بیان داشت: با خشک شدن این چشمه، شماری از روستاهای بخش مرکزی با بحران آب و مشکل کم آبی رو به رو هستند.
وی ادامه داد: دبی آب چشمه ساسان در تیرماه سال ۹۶ در حدود ۸۰۰ لیتر در ثانیه بود اما با خشک شدن مظهر این چشمه، از ۴۸ روستای بخش مرکزی که آب آشامیدنی آنها از این چشمه تامین می شد، آب شرب ۱۸روستا قطع شده است.
سعید گفت: هم اینک از ۴۸ روستای یاد شده، آب ۳۰ روستا از آب های پایین دست چشمه ساسان به میزان ۸۰ لیتر در ثانیه و ۲ حلقه چاه آهکی به میزان ۵۰ لیتر در ثانیه تامین می شود.
او بیان کرد: همچنین آب ۱۸ روستای دیگر نیز از طریق چاههای قدیمی حفر شده و چاههای کشاورزی تامین می شود.
مدیر امور آب شهرستان کازرون افزود: به سبب خشکسالی، میزان آبدهی ۲ رودخانه بزرگ شاپور و دالکی این شهرستان نیز نسبت به دوره های آماری (۳۰ساله) به طور متوسط بین ۶۰ تا ۱۰۰ در صد کاهش یافته است.
رئیس امور اب کازرون گفت: افزون بر این کاهش ۶۰ درصدی بارندگی امسال در مقایسه با سال ۹۶ موجب شده که سطح آب های زیرزمینی در این شهرستان در خرداد ۹۷ نسبت به خرداد ۹۶ به طور متوسط سه متر و نسبت به ۲۲ سال گذشته ۱۸متر کاهش یابد.
سعید اضافه کرد: همچنین بر اساس بررسی هایی که انجام شده، سطح آب شرب چاههای شهرستان کازرون نیز نسبت به سال گذشته پنج متر و در مقایسه با سال ۷۵ حدود ۵۰ متر کاهش یافته است.
وی بیان داشت: با وجود مشکل کم آبی در شهرستان کازرون اما هم اکنون ۳۸ هزار متر مکعب آب از این شهرستان به استان بوشهر انتقال می یابد که از این میزان ۲۱ هزار متر مکعب آن از طریق رودخانه شاپور کازرون و مابقی از طریق چاههای آهکی موجود در این شهرستان تامین می شود.
چشمه تاریخی ساسان که به دوره ساسانیان تعلق دارد در ۱۵ کیلومتری شهر کازرون و در منطقه تنگ چوگان این شهرستان واقع شده است. این چشمه از مناطق گردشگری کازرون به شمار می آید و چشمه‌سارها، منظرگاه‌های طبیعی و مجموعه آثار تاریخی تنگ چوگان از جمله قابلیت‌های ارزشمند پیرامون این چشمه است.
بر اساس تحقیقاتی که پیشتر انجام شده، آب چشمه ساسان از رشته کوه های دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد سرچشمه می گیرد.
سلسله ساسانیان آخرین دودمان پادشاهی ایران پیش از ظهور اسلام بودند که از سال ۲۲۴ تا ۶۵۱ میلادی به مدت ۴۲۷ سال بر ایران حکومت کردند.
شهرستان کازرون در فاصله ۱۲۰کیلومتری غرب شیراز قرار دارد.

 

منبع: ایرنا

 

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون