گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس پیرامون

پتانسیل های اقتصادی و صادراتی شهرستان کازرون

به گزارش عصر کازرون؛ سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در گزارش زیر به بررسی پتانسیل های اقتصادی و صادراتی شهرستان کازرون پرداخته است. فارغ از اینکه تا چه اندازه این گزارش کامل است، به مطالعه آن می پردازیم. به امید آنکه تلنگری باشد برای هشیاری مسئولین کازرون.
نگاهی به شهرستان کازرون
موقعیت عمومی و جغرافیایی:
شهرستان کازرون یکی از شهرستان‌های استان فارس است که در جنوب ایران قرار دارد و در ۵۱ درجه و ۳۹ دقیقه و ۱۵ ثانیه طول شرقی و ۲۹ درجه و ۲۷ دقیقه عرض شمالی واقع شده است. شهرستان کازرون با وسعتی معادل ۴۱۱۹ کیلومتر مربع حدود ۳/۳ درصد کل مساحت خاکی استان فارس را به خود اختصاص داده است و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا حدود ۹۵۰ متر می‌باشد. این شهرستان از طرف مغرب و شمال به شهرستان ممسنی، از طرف مشرق به شهرستان شیراز، از طرف جنوب غربی به استان بوشهر و از طرف جنوب به شهرستان فیروز آباد محدود می‌گردد. فاصله‌ی شهر کازرون تا شیراز ۱۵۰ کیلومتر، تا بوشهر ۱۸۰ کیلو متر و تا تهران ۱۰۶۰ کیلومتر است.
شهرستان کازرون دارای آب و هوای گرم است که زمستان‌های آن توأم با بارندگی و تابستان‌های آن خشک می‌باشد،potansiel1 شدت گرما در مناطق مختلف متفاوت است. در جنوب (خشت و کنار تخته) هوا گرم است ولی در شمال (کوهمره نودان) که موقعیت کوهستانی دارد نسبتاً ملایم است. در فصل بهار آب و هوای شهرستان بسیار مطبوع و دلنشین است.
 متوسط  بارندگی شهر کازرون بر اساس ایستگاه کلیماتولوژی در یک دوره ۲۴ ساله ۴۴۴/۰۵ میلیمتر می‌باشد. بیشترین بارندگی مربوط به ماه‌های آذر، دی و بهمن می‌باشد ولی در عین حال تفاوت قابل ملاحظه‌ای بین ارقام ریزش‌های جوی سالیانه و ماهانه‌ی سال‌های مختلف به چشم می‌خورد.
در مجموع شهرستان کازرون جزو سه شهرستان پرباران استان فارس می‌باشد و به طور کلی رژیم بارندگی در کازرون مدیترانه‌ای است.
کازرون دارای ۵ بخش و ۶ شهر به شرح زیر است:
. بخش مرکزی:مطابق با سرشماری سال ۱۳۸۵ این بخش دارای یک شهر به نام کازرون با ۲۰۸۰۷ خانوار و ۸۴۵۹۴ نفر جمعیت و سه دهستان (بلیان، دریس و شاپور) است.
. بخش کوهمره نودان: مطابق با سرشماری سال ۱۳۸۵ این بخش دارای یک شهر به نام نودان با ۵۸۱ خانوار و …. نفر جمعیت و دو دهستان دشت برم و کوهمره است.
. بخش کنارتخته و کمارج: مطابق با سرشماری سال ۱۳۸۵ این بخش دارای یک شهر به نام کنارتخته با ۱۴۷۷ خانوار و ۶۶۹۰ نفر جمعیت و دو دهستان می‌شود
. بخش چنارشاهیجان:مطابق با سرشماری سال ۱۳۸۵ این بخش دارای یک شهر به نام قائمیه با ۵۰۵۴ خانوار و ۲۳۷۳۴ نفر جمعیت و دو دهستان، انارستان و سمقان است.
. بخش جره و بالاده: مطابقبا سرشماری سال ۱۳۸۵ این بخش شامل شهر بالاده با ۸۵۶ خانوار و۳۹۳۶ نفر جمعیت و سه دهستان جره، دادین و فامور می‌باشد.
. بخش خشت:این بخش شامل یک شهر به نام «خشت» و دو دهستان به نام‌های «امام‌زاده محمد» و «بورکی» است.
جاذبه های گردشگری:
۱ – جاذبه های تاریخی: شهر تاریخی بیشابور، شش نقش برجسته از دوران ساسانیان، مجسمه شاپور، قلعه دختر، چشمه ساسان، سراب دختران، سراب اردشیر، رودخانه شاپور
۲ – جاذبه های طبیعی: دریاچه پریشان، منطقه ارِِِژن، دشتهای نرگس زار
۳ – بقاع و زیارتگاههای متبرکه: شیخ ابواسحق کازرونی، شیخ امین الدین بلیانی، علامه جلال الدین دوانی، امامزاده سید حسین بن امیر بن ابراهیم بن زین العابدین(ع) و .
شهرستان کازرون یکی از شهرستان های مهم و قابل توجه در زمینه گردشگری و صنایع دستی می باشد و آثار تاریخی مهمی از قبیل شهر بیشابور ، غار بیشابور ، مجسمه شاپور اول ، معبد آناهیتا وجود دارد که توجه گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خصوص در اسفند ماه و فروردین ماه به خود جلب نموده است .
یکی از مکانهای مهم زیارتگاهی ، امامزاده سید حسین می باشد که هر ساله مشتاقان زیادی از سراسر کشور به زیارت آن می آیند .
از مکانهای دیدنی دیگر شهرستان دریاچه پریشان و نرگس زار می باشد که این دریاچه دیدنی هر ساله مهمان و میزبان پرنده های زیاد و نادری از سراسر کشور و کشورهای مختلف می باشد . همچنین منطقه نرگس زار در بخش جره بالاده که در این منطقه گل نرگس بطور طبیعی رشد نموده که در نوع خود در استان و کشور بی نظیر است که از نظر گردشگری در فصل خود گردشگران زیادی به این منطقه عزیمت می نمایند که با آن می توان رونق اقتصادی خوبی در منطقه داشته باشد .
کشاورزی ودامداری :
 اقتصاد اصلی شهرستان بر پایه‌ی کشاورزی (زراعت، باغداری) و دامداری استوار است. شهرستان کازرون از نظر تنوع اقلیمی جایگاه ویژه‌ای را از نظر تنوع تولید محصولات زراعی و باغی دارا می‌باشد.
 سطح زیر کشت محصولات سالانه (زراعی) و دائمی (باغی) شهرستان کازرون حدودا ۷/۵ در صد کل سطح زیر کشت محصولات سالانه و دائمی استان است. در ترکیب کشت محصولات سالانه شهرستان، غلات جایگاه ویژه ای دارد. سبزیجات، پس از غلات، بیشترین سطح زیر کشت را به خود اختصاص داده است. وسعت باغهای میوه شهرستان ۳/۶ درصد کل باغهای میوه استان است. در میان محصولات باغی، مرکبات( پرتقال و نارنگی)، انگور و خرما از اهمیت ویژه ای برخوردارند.
potansielسطح زیرکشت زراعی سالانه‌ی شهرستان به گندم (آبی و دیم) جو (آبی و دیم) ذرت دانه‌ای، برنج، سیب زمینی، پیاز، محصولات جالیزی و گلخانه‌ای اختصاص دارد. رتبه‌ی شهرستان از نظر تولید در استان در کشت محصولات دیم عدد ۳ و محصولات آبی عدد ۱۰ می‌باشد.
باغات (محصولات دائمی) شهرستان شامل: مرکبات، خرما، انار، زیتون و انجیر دیم و بادام دیم (ارتفاعات و سرحدات) می‌باشد بطوری‌که از نظر رتبه، انجیر رتبه‌ی یکم، انار رتبه‌ی دوم، خرما رتبه‌ی سوم و مرکبات رتبه‌ی چهارم را در سطح استان به خود اختصاص داده است. به لحاظ شرایط آب و هوایی مناسب جهت تولید و پرورش انواع دام و طیور نقش عمده‌ای را در اقتصاد و درآمد ناخالص شهرستان دارا می‌باشد. عمده‌ی دام و طیور شهرستان شامل گوسفند و بره، بز و بزغاله، گاو و گوساله‌ی بومی و اصیل، گاومیش، مرغ و خروس، جوجه و زنبور عسل می‌باشد.
 صنعت و معدن:                             
 بخش صنعت درشهرستان کازرون در سالهای اخیر از پویایی و رشد قابل توجهی برخوردار بوده است. وجود ناحیه صنعتی کازرون نشان از جایگاه نسبتا مهم این بخش در اقتصاد شهرستان می باشد. در بخش معدن نیز معادنی نظیر سنگ گچ، خاک نسوز، نمک، شن و ماسه و … در شهرستان وجود دارد و معادن قابل توجهی هم اکنون در حال بهره برداری است.                                                                        
 
وضعیت موجود مجوزهای صنعتی در شهرستان کازرون(بهمن۹۱)
نوع مجوز
تعداد (فقره)
سرمایه (میلیون ریال)
اشتغال (نفر)
جواز تاسیس
۱۹۱
۱۶۱۹۵۹۲۳
۳۵۷۷
پروانه بهره برداری
۱۶۱
۵۹۱۸۷۵
۲۲۱۶
وضعیت موجود معادن شهرستان کازرون(بهمن۹۱)
موضوع
وضعیت موجود  معدن کازرون
پروانه اکتشاف
تعداد
۵
گواهینامه کشف
تعداد
۶
ذخیره قطعی(میلیون تن)
۱۸
سرمایه گذاری(میلیارد ریال)
۸/۰
پروانه بهره برداری
تعداد
۲۶
ذخیره قطعی(میلیون تن)
۳۶
سرمایه گذاری(میلیارد ریال)
۳۶
استخراج سالیانه(میلیون تن)
۱۷/۱
اشتغال(نفر)
۲۴۵
نظرات بینندگان تعداد نظرات ۱ دیدگاه
  • احمد شیرزادی ۲۵ تیر, ۱۳۹۲۱:۵۰ ب.ظ

    Thumb up 0 Thumb down 0

    ۱- یکی از مهمترین راههای اشتغالزایی توجه ویژه به مقوله گردشگری در شهرستان می باشد. به طور متوسط هر ده گردشگر یک موقعیت شغلی ایجاد می کند که با توجه به جاذبه های گردشگری فراوان و مشهور در شهرستان کازرون سرمایه گذاری در این حوزه می تواند به میزان قابل توجهی نرخ بیکاری را در شهرستان کاهش دهد. یادآوری می کنم که یکی از اصلی ترین راههای درامد کشور ترکیه صنعت گردشگری است. با توجه به دیدگاههای رئیس جمهور منتخب، به نظر می رسد صرف وقت و هزینه در این زمینه توسط مسئولین شهرستان کاری پسندیده باشد.
    ۲- اهمیت کشاورزی و دامداری بر هیچ کس پوشیده نیست. متاسفانه بعضا شاهد هستیم که بسیاری از مردم عزیز کشورمان (نه تنها شهرستان کازرون) با وجود توانایی و زمینه مناسب جهت اشتغال در این حوزه به مشاغل کاذب روی می آورند. علاوه بر حمایتهای همه جانبه از صنعت کشاورزی و دامداری بایستی فرهنگسازی شود تا این جوانان به کارهای اصیل تولیدی باز گردند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون