الهام مزارعی در گفت و گو با عصر کازرون:

همیشه خودم رو کازرونی الاصل می دونم

به گزارش سرویس فرهنگ عصر کازرون؛ به بهانه ی رونمایی کتاب “مامان کله دودکشی” نوشته الهام مزارعی، بر آن شدیم تا با ایشان مصاحبه ای کوتاه داشته باشیم.

mazareei elham 2

خانم مزارعی، ممنون از اینکه وقت تان را در اختیار عصر کازرون قرار دادید. لطفاً معرفی مختصری از خودتون داشته باشید:

الهام مزارعی هستم. متولد ۱۳۵۸، دانش آموخته ی رشته میکروبیولوژی. چند سالی می شود که داستان می نویسم.

” مامان کله دودکشی” در چند جمله مختصر؟

مامان کله دودکشی داستانیه که نویسنده تلاش کرده با همه ی داستان هایی که خونده، یک فرق اساسی داشته باشه. متفاوت باشه. کتاب “مامان کله دودکشی” زحمت چندساله ای است که حالا به نتیجه رسیده. البته این کتاب چهار سال زیر چاپ بوده!

علت این تاخیر چهار ساله چی بود؟

مشکلات فنی در چاپخانه علت اصلی تاخیر چهارساله بود. اصل کارم رمان بود، اما به دلیل اینکه یکبار چاپ شد و به خاطر نقایصی، دوباره خمیر شد، یک سری قسمت هاش حذف شد و الآن به عنوان داستان تصویری کودک بیرون آمده.

mamankaledoodkeshi

دیگر آثارتون؟

کارهای دیگر من هم دو رمان است به نام های ” دختر کوچولو فرمانده سیبیلو” نشر افق تهران، ادبیات فانتزیه دفاع مقدس ولی متفاوت.

کار دوم من هم رمان ” گوانجی و ۳۶۰ درجه جادویی” نشر پیدایش تهران که به زودی منتشر می شود.

با توجه به اینکه ۱۵ ساله که شیراز زندگی می کنید، خودتونو کازرونی می دونید یا شیرازی؟

من متولد شیرازم . ۱۹ سال در کازرون زندگی کرده ام و حدود ۱۵ سال هم هست که شیراز زندگی می کنیم. ولی با این حال، همیشه خودم رو کازرونی الاصل می دونم.

 mazareei elham kazeroon

چه پیامی برای نویسندگانی که به تازگی نویسندگی رو شروع کردند، دارید؟

خیلی از نویسندگان جوانی که ما با اونا برخورد داریم مشتاق اند که سریع کار و آثارشون در بیاد. اما ما در انجمن داستان کودک و نوجوان انگشت جادویی شیراز اینطوری پیش نرفتیم که سریع باید آثارمون بیرون بیاد. اول سعی کردیم به سطح مطلوب و حرفه ای برسیم که از بهترین نشرهای کشور در بیاد. کارهای اجرایی زیادی بچه های انجمن ما انجام دادند. حدود ۵۰ مقام استانی و کشوری در جشنواره مختلف داشتند. و خوشبختانه حدود ۴۰ جلد کتاب از انجمن ما در بهترین نشرهای ایران درآمده. در ادبیات کودک و نوجوان بعد از تهران، قطب ادبی کشور هستیم.

متاسفانه قمی ها در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس اعلام کردند که ما پایتخت دوم ادبیات کودک کشور هستیم ولی چنین چیزی نیست. من به جرات به شما میگم که با توجه به سوابق ۹ ساله ی انجمن ما و تولیداتی که داشتیم، دومین قطب ادبیات کشور بی شک شیرازه.

چه پیغامی برای نویسندگان جوان کازرونی دارید؟

متاسفانه در شهرستان ها امکاناتی که در مرکز استان است، کمتر و به همین نسبت هم، شیراز نسبت به تهران امکاناتش کمتره. اعضای انجمن ما در این ده سال تلاش کردند و به واقع جنگیده اند تا تلاش شان به ثمر بنشیند. بنظر من بچه های شهرستان هیچ چیزی از بچه های مرکز استان کم ندارند، مخصوصا بچه های کازرون.

خودم تا چند ماه پیش اصلا نمی دونستم که کازرون انجمن داستان داره! که با تحقیق فهمیدم حدود ۴ انجمن داستان نویسی داره.

بنظر من اگر خیلی تلاش کنند، خیلی کتاب بخونند و در کارشون جدی باشند، حتما حتما موفق می شوند. ولی خب مسلّم اینه که با مرکز استان هم در ارتباط باشند و رفت و آمد کنند و سعی کنند در برنامه هایی که در شیراز برگزار می شود شرکت کنند.

ممنون از اینکه وقت تان را در اختیار عصر کازرون قرار دادید

بنده هم سپاسگزارم.

elham mazareei kazeroon

نظرات بینندگان تعداد نظرات ۲ دیدگاه
  • یک دوست ۱۱ بهمن, ۱۳۹۲۷:۳۶ ق.ظ

    Thumb up 0 Thumb down 0

    خانم مزارعی سلام. من از همکلاسیهای دانشگات هستم. خیلی جالب بود که این مطلب درباره تو در این سایت دیدم و جالب بود که وارد حیطه نویسندگی شدی. من نمیدونستم نویسندگی میکنی. هیچ وقت به ما نگفته بودی. امیدوارم موفق باشی.

  • بهنام ۲۴ بهمن, ۱۳۹۲۱۱:۲۳ ب.ظ

    Thumb up 0 Thumb down 0

    ان شا الله همیشه موفق باشید به امید روزی که شاهد چاپ کتاب های بیشتری از طرف شما باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون