نکات مهم در نگهداری از ترشی ها

به گزارش عصر کازرون،  کارشناس ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز گفت:ترشی و شـوری، از چاشـنی هـای پرمصـرف و محبـوب در منطقـه خاورمیانـه و به ویژه ایـران محسوب می شوند که به دو روش صـنعتی در سطح کارخانه و یا سنتی در سـطح کارگاه های کوچک و منازل تولیـد و عرضـه می شوند.

الهام باباعلی گفت: مواد اولیه مورد استفاده در ترشی ها (قسمت های مختلف گیاهی) باید سالم و عاری از هر گونه فساد ظاهری و فساد ناشی از میکروارگانیسم ها باشد

.

وی علائم فساد در ترشیجات شامل رنگ و طعم غیر طبیعی، بوی نامطبوع و کپک زدگی دانست  و افزود: کپک ‌ها دو نوع بیماری ‌زا و غیربیماری ‌زا هستند که کپک ‌های بیماری‌ زا، می ‌توانند بر سلامت تنها در شرایط آزمایشگاهی امکان‌ پذیر است.

ایشان در ادامه گفت: ترشــی دارای سرکه است که امکان انتشار کپک های بیماری زا در تمام آن را موجب می شود، به همین دلیل بهتر است ترشی های کپک ‌زده دور ریخته شود و از مصرف آنها خودداری شود.

کارشناس ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی در ادامه ظروف شیشه ‌ای را  بهترین و مناسب‌ ترین ظروف برای تهیه یا نگهداری ترشی‌ ها دانستند و افزودند:  از آنجا که شیشه جزء مواد خنثی محسوب می‌ شود، سرکه نمی ‌تواند با ترکیبات موجود در آن واکنش دهد و هیچ انتقالی هم از شیشه به ترشی و از ترشی به شیشه اتفاق نمی ‌افتد.

ترشی ها و شوری ها، یک و نیم تا دو سال در دمای محیط و پس از باز کردن درب، داخل یخچال قابلیت نگهداری دارند.

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون