در حاشیه حضور معاون وزیر نیرو در کازرون صورت گرفت

نارضایتی آقای معاون از وضعیت تصفیه خانه انتقال آب شاپور/ برای جبران کمبودهای اعتباری در حوزه آب باید…

به گزارش سرویس کشاورزی عصر کازرون؛ معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: با توجه به این که بخش خصوصی سالانه قیمت آب را افزایش می دهد، خرید تضمینی آن برای این وزارتخانه دشوار است.

رحیم میدانی یکشنبه در حاشیه بازدید از تصفیه خانه انتقال آب رودخانه شاپور در منطقه بوشیگان از توابع شهرستان کازرون فارس در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در حالی که در سال ۹۳ مبلغ قرارداد خرید تضمینی آب از بخش خصوصی ۱۱۰ میلیارد تومان بود در سال ۹۴ این رقم به ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

ادامه داد: اگر بخواهیم کمبودهای اعتباری موجود در حوزه آب جبران شود و از محل آن بتوانیم پروژه های نیمه تمام را به انجام رسانیم باید همانند سایر کشورها بتدریج به سمتی حرکت کنیم که مشترکان قیمت تمام شده آب را پرداخت و در ازای آن خدمات دریافت کنند.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: این به معنای افرایش قیمت آب نیست و ما هم اینک هیچ مجوزی در این زمینه نداریم.

وی بیان داشت: یکی از کارهایی که این وزارتخانه برای به انجام رساندن پروژه های حوزه آب و آبفا انجام داده استفاده از اعتبارات عمومی، بهره گیری از تسهیلات داخلی، استفاده از تسهیلات خارجی میان مدت (فاینانس) و فروش اوراق مشارکت است.

* وضع آب در استان های جنوب شرقی نگران کننده است

bohram abمعاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در بخش دیگری از مطالب خود بدون اشاره به میزان بارندگی گفت: در سال ۹۴ – ۹۳ میانگین بارندگی در کشور نسبت به درازمدت ۲۶ درصد و نسبت به سال ۹۳ رقمی معادل ۱۴ درصد کاهش داشته است.

میدانی اضافه کرد: با توجه به کاهش بارندگی ها، وضعیت منابع آب در برخی از استان های جنوب شرقی کشور بسیار نگران کننده است و در شرایط کنونی برای این موضوع نمی توان کاری کرد مگر این که از طریق مدیریت اصولی و صرفه جویی در مصرف آب به کاهش مشکلات ناشی از این معضل کمک کنیم تا مشکلی برای تامین آب آشامیدنی مردم به وجود نیاید.

* کمبود اعتبار مانع اصلی اجرای طرح ها

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در بخش دیگری از مطالب خود، از وضعیت تصفیه خانه انتقال آب رودخانه شاپور در منطقه بوشیگان کازرون که در هر ثانیه ۴۰۰ تا ۵۰۰ لیتر آب را تصفیه و از طریق خطوط آبرسانی به استان بوشهر انتقال می دهد، ابراز ناخرسندی کرد و گفت: کمبود اعتبار و ضعف بنیه مالی اصلی ترین مانع برای بهبود وضعیت این تصفیه خانه و اجرای پروژه های مشابه آن است.

میدانی، همچنین از فرماندار شهرستان کازرون خواست تمهیدات لازم را برای زیرپوشش قراردادن تعدادی از روستاهای این شهرستان که زیر پوشش آبفای روستایی نیستند، مهیا کند.

وی همچنین با قدردانی از فرماندار کازرون که موضوع پر کردن چاه های غیر مجاز آب را دنبال کرده، بیان داشت: بخشی از آب برای مصرف صنعت این شهرستان در اختیار فرماندار به عنوان رییس شورای حفاظت از آب قرار داده خواهد شد تا در اختیار واحدهای تولیدی و کارخانه های مستقر در این منطقه قرار دهد.

منبع: ایرنا

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون