نابسامانی حرف اول و آخر را در هندبال ایران می‌زند

به گزارش عصر کازرون، رقابت‌های لیگ برتر هندبال باشگاه‌های کشور به هفته چهاردهم رسید؛ رقابت‌هایی که در شرایط نه چندان مناسب برگزار می‌شود. شرایط مالی باشگاه‌ها تعریفی ندارد و دریافتی بازیکنان اکثر تیم‌ها در پایین‌ترین سطح ممکن قرار دارد.

در هفته چهاردهم لیگ برتر آقایان نیروی زمینی کازرون توانست میهمان خود هیات نجف آباد را با نتیجه ٢٨ بر ٢٣ شکست دهد و شهرآورد اصفهان بین تیم‌های سپاهان و ذوب آهن با نتیجه ١٩ بر ١٧ به سود سپاهان به پایان رسید. اتفاقی عجیب‌ اما در هفته چهاردهم لیگ برتر هندبال باشگاه‌های کشور رخ داد؛ جایی که دو بازی به دلایل عجیب لغو شد. تیم‌های مس کرمان و گچساران و همچنین تیم‌های فرازبام خاییز دهدشت و سربداران سبزوار باید در این هفته از پیکارها به مصاف هم می‌رفتند که بازی آنها برگزار نشد! پس از این اتفاق دلایل عجیبی برای این اتفاق مطرح شد که بحث مشکلات مالی مهمترینش بود.

مراد کرمی، رئیس کمیته مسابقات فدراسیون هندبال بعد از لغو این دو مسابقه در توضیح این اتفاق اظهار داشت: مشکل اصلی بحث‌های مالی، آسیب دیدگی و مرخصی برخی از بازیکنان بود. ضمن اینکه تیم‌های گچساران و سبزوار در هفته آینده باید به مصاف هم بروند و مصاف این دو تیم بسیار مهم است، چون بازنده این بازی به احتمال فراوان دیگر شانسی برای حضور در لیگ برتر سال آینده ندارد و یه لیگ پایین‌تر سقوط خواهد کرد.

وی ادامه داد: هر دو تیم در این هفته به مصاف حریفان خود نرفتند تا شاید انرژی‌شان را برای بازی‌های هفته ذخیره کنند. به هر حال کمیته انضباطی باید در این خصوص تصمیم‌ بگیرد، اما به احتمال فراوان تیم‌هایی که در زمین مسابقه حاضر نشده‌اند، بازنده خواهند شد.

هندبال مدت‌هاست که لیگی پویا، منظم و با کیفیت ندارد. اکثر ملی‌پوشان راهی تیم‌های خارجی شده‌اند تا هم از نظر فنی و هم از نظر مالی شرایط خوبی داشته باشند. از طرفی مسئولان فدراسیون هندبال اصرار دارند که رقابت‌های لیگ برتر را در کشور برگزار کنند. بدون شک با توجه به حضور تعداد زیادی از بازیکنان مستعد و جوان در ایران هیچکس موافق عدم برگزاری رقابت‌ها داخلی نیست، اما می‌توان به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که شاهد تیمداری به هر قیمتی نباشیم. لیگ امسال نشانه‌ای از بازی‌های لیگ برتر ندارد و بیشتر شبیه به یک دورهمی است.

چندی پیش هم اتفاقی در هندبال ایران افتاد که گامی رو عقب بود؛ تیم نفت و گاز گچساران که عنوان قهرمانی فصل ۹۶ لیگ برتر هندبال را کسب کرده بود، از همان ابتدا انصراف خود را از حضور در باشگاه های آسیا اعلام کرده بود. قرار بود تیم های شهرداری کازرون و سپاهان به عنوان تیم های دوم و سوم لیگ در این رقابت ها حاضر شوند و حتی به فدراسیون هندبال اعلام آمادگی کرده بودند، اما با توجه به مشکلات اقتصادی و ارزی هر ۲ باشگاه به فدراسیون انصراف خود را اعلام کردند تا ایران هیچ نماینده‌ای در این رقابت ها نداشته باشد.

نابسامانی حرف اول و آخر را در هندبال ایران می‌زند. فدراسیونی که همه توقع داشتند در زمان ریاست علیرضا رحیمی به ساحل آرامش برسد، اما او آنقدر درگیر پرداخت بدهی‌ها بود که فرصت نداشت دست به کار جدیدی بزند. بدهی‌ها هم که پرداخت شد او به دلیل قانون منع بکارگیری بازنشسته‌ها صندلی را واگذار کرد و رمضانعلی دولو به عنوان سرپرست راهی فدراسیون شد. هندبال ایران با داشتن بیش از ۱۰ بازیکن لژیونر در سطح اول هندبال جهان یکی از رشته‌های تیمی مستعد برای قهرمانی در آسیا است، اما همیشه در این رشته اتفاقاتی رخ داد که مانع رسیدن ایران به این عنوان شده است.

به نظر می‌رسد که خانواده هندبال ایران لحظه‌شماری می‌کنند تا امسال به پایان برسد و در سال جدید شاهد تحولاتی در این رشته باشند. آنها امیدوارند تا با برگزاری هرچه سریع‌تر انتخابات برنامه‌ریزی‌ها برای داشتن لیگی منظم و در نهایت تیم ملی قدرتمند آغاز شود. باید منتظر ماند و دید که آیا هندبال می‌تواند به حق خود در بین رشته‌های ورزشی برسد یا اتفاق دیگری رخ خواهد داد؟

 

منبع: فارس

 

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون