مرمت مجموعه بیشاپور کازرون

به گزارش عصر کازرون، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کازرون گفت:مرمت بخش هایی از مجموعه جهانی بیشاپور کازرون در حال انجام است.

محمدرضا معینی افزود: این مرمت ها در بخش هایی از حصارهای دفاعی شهر بیشاپور،برج وبارو ارگ شاهی، استحکام بافت اسلامی و مجموعه بناهای اطراف ستون های یادبود است.
وی گفت:استحکام سازی بخش تزئینات وابسته به معماری در مجموعه و بناهای ارگ شاهی،گچ بری های باقیمانده بر روی دیوارها، هدایت آب های نزولات جوی شهر بیشاپور از جمله مرمت هایی که در مجموعه جهانی بیشاپور در حال انجام است.
معینی به اعتبارات اجرای این مرمت ها اشاره ای نکرد و گفت:با توجه به اینکه پایگاه پژوهشی میراث جهانی بیشاپور از سال ۸۳ متولی مرمت و حفاظت بوده است اعتبارات بطور امانی از طریق پایگاه انجام می شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی کازرون هم چنین به فعالیت های بوم گردی در مناطق گردشگری کازرون اشاره کرد و افزود: مجوز تاسیس ۵ اقامتگاه بوم گردی در حوزه تاریخی بیشاپورو تنگ چوگان به بخش خصوصی داده شده است که سه اقامتگاه مشغول فعالیت است و دو تای دیگر در حال آماده سازی مکان هستند که همگی با نظارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فعالیت می کنند.
معینی افزود: پرونده بیش از ۱۰ متقاضی دیگر برای ساخت مکان های بوم گردی در حال بررسی است.
شهر بیشاپور مربوط به دوره ساسانیان است.

 

منبع: ایرنا

 

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون