لزوم حمایت از کشاورزان برای تولید زعفران

به گزارش عصر کازرون، علی حسینی شنبه در حاشیه بازدید از یک مزرعه الگوی کشت زعفران در روستای تل نادر در بخش کوهمره نودان کازرون  با بیان اینکه ایران بر بام زعفران دنیا قرار دارد، افزود: ایران تامین کننده ۹۰ درصد زعفران جهان است و این محصول کشورمان که کشت عمده آن در استان های خراسان رضوی و جنوبی است، به دلیل مرغوبیت و کیفیت بالا به ۵۰ کشور صادر می شود.

به گفته عضو شورای ملی زعفران، از ۴۳۰ تن زعفران تولیدی جهان، ۴۰۰ تن آن در ایران تولید می شود.

حسینی بیان داشت: به دولت پیشنهاد می کنیم با هدف کمک به کشاورزانی که در حوزه تولید زعفران فعال هستند، تسهیلاتی با سود کم پرداخت شود تا کشاورزان ناگزیر نشوند این محصول را به سرعت برداشت کنند.

او گفت: مدت بازپرداخت این تسهیلات حداقل ۶ ماه باشد تا بهره برداران به تدریج و همزمان با برداشت محصول زعفران، بتوانند اقساط آن را پرداخت کنند.وی ادامه داد: هم اکنون در ۲۰ استان کشور زعفران تولید می شود و فارس از گذشته های دور یکی از مناطق اصلی کشت زعفران بوده است.

کارشناس جهاد کشاورزی شهرستان کازرون هم در این بازدید بیان داشت: با توجه به سیاست های وزارت جهاد کشاورزی که مبتنی بر مقابله با بحران کم آبی و استفاده از کشت جایگزین است، کشاورزان این شهرستان بنا به توصیه کارشناسان این نهاد، اقدام به کشت زعفران در چند منطقه کازرون کردند.

رضایی افزود: تعدادی از بهره برداران شهرستان کازرون برای نخستین سال در حدود سه هکتار از مزارع این شهرستان مبادرت به کشت زعفران کردند که با توجه به رضایتمندی آنها از این کار، پیش بینی می شود که این میزان سطح زیر کشت در سال های آینده به طور قابل ملاحظه ای افزایش یابد.

او گفت: کشت زعفران افزون بر اینکه موجب بیش از ۵۰ درصد صرفه جویی در مصرف آب می شود به دلیل ارزش افزوده آن به لحاظ اقتصادی نیز برای بهره برداران بسیار سودمند است.

 

منبع: ایرنا

 

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون