لزوم حمایت از سرمایه گذاران برای توسعه اشتغال در بخش کشاورزی

به گزارش عصر کازرون، داریوش دهقان فرماندار شهرستان به همراه رشیدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان با حضور در سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با قاسمی رئیس این سازمان دیدار و جلسه ای برگزار کردند.

در این جلسه که حجت الاسلام و المسلمین قائمی نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان و شورای معاونین این سازمان نیز حضور داشتند پیرامون مسائل متعدد از جمله تسهیلات طرح های گلخانه ای ، طرح تجمیع اراضی پایاب منابع آب ،طرح تجهیز و نوسازی اراضی و …بحث و تبادل نظر گردید.

داریوش دهقان فرماندار شهرستان در خصوص اجرای طرح های گلخانه ای در مقیاس های کوچک و صنعتی اذعان داشت: احداث گلخانه های کوچک مقیاس کوچک علاوه بر ایجاد اشتغالزایی بصورت مستقیم موجب تمرکز زدایی جمعیت، تثبیت جمعیت در مناطق روستایی ،احیای کشاورزی به شیوه خانوادگی را فراهم می آورد و امکان فعالیت به صورت پاره وقت را برای خانواده ها در مناطق روستایی فراهم می کند، ضمن آن که موجب عرضه محصولات تازه خوری در محل شده و پایداری شغل را تضمین می کند، بنابراین نیاز است با توجه به فراوانی کشاورزی روستایی در شهرستان کازرون در راستای اعطای تسهیلات به این بخش بذل و عنایت ویژه در نظر گرفته شود.


وی سپس با اشاره به بارندگی های اخیر و خسارات ناشی از بحران طبیعی سیل، تگرگ و … که گریبانگیر کشاورزان گردید خواستار حمایت همه جانبه سازمان جهاد کشاورزی در جبران زیانهای وارده شد.

نماینده عالی دولت در شهرستان کازرون سپس در جهت حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی و برای ایجاد و توسعه اشتغال در بخش کشاورزی گفت: نیازمند حمایت های دولتی مخصوصا در ارائه تسهیلات سرمایه درگردش هستیم تا با ایجاد واحدهای تولیدی ،دامداری ،مرغداری و … در شهرستان بتوانیم بیش از گذشته به فعالیت خود ادامه دهیم.

طرح تجمیع اراضی پایاب منابع اب مشترک به سیستم تحت فشار و طرح تجهیز نوسازی اراضی و شبکه آبیاری کم فشار از دیگر مباحثی بود که در این جلسه مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

دهقان در ادامه با تاکید بر تسریع در روند رفع نظام تداخلات و اختلاف اراضی دولتی و مستثنیات در بخش کوهمره و جره بالاده این شهرستان گفت: بر اساس قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، جهاد کشاورزی تمهیداتی را در نظر بگیرد تا نسبت به تثبیت مالکیت دولت بر اراضی ملی ودولتی با رعایت حریم روستاها همراه با رفع تداخلات ناشی از اجرای مقررات موازی اقدام و سند مالکیت این عرصه ها را به نمایندگی از سوی دولت برای رفع موانع تولید اخذ کند.

احداث جاده بین باغات روستاهای سمغان ،دوسیران و کنده ای از دیگر دغدغه های فرماندار شهرستان بود که بر ضرورت اجرای این پروژه تاکید گردید.

نماینده عالی دولت در شهرستان کازرون همچنین در این جلسه بر نقش استراتژیک سد چروم و احداث کانال های زیر بند چروم در بخش های خشت ، کنارتخته و کمارج و کانال های زیر سد نرگسی در بخش جره و بالاده تاکید و به تشریح اهمیت آن در توسعه صنعت کشاورزی پرداخت و گفت: یکی از چالشهای مدیریت آبهای زیرزمینی تأثیر کار کرد شبکه های آبیاری و زهکشی بر این منابع است بنابراین با احداث این کانالها نه تنها مشکلات کشاورزان بر اثر خشکسالی های اخیر برطرف خواهد شد و خواهند توانست با روش های نوین آبیاری به محصولات پایداری دست یابند بلکه ذخیره آبهای زیرزمینی نیز بهبود خواهد یافت.لکن بعنوان یکی از اولویت های حوزه کشاورزی خواهان تزریق اعتبار جهت اجرایی نمودن و اتمام این پروژه ها هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در این جلسه با اشاره به در خواستهای فرماندار شهرستان کازرون خاطر نشان ساخت: بدون شک دغدغه شما در امر کشاورزی و توجه به این حوزه قابل تقدیر است و ما هر آنچه که در توان داشته باشیم تا بتوانیم گامی در جهت رفع موانع ذکر شده برداریم کوتاهی نخواهیم کرد.

قاسمی در ادامه به لزوم تعین حدود روستاهای که در خصوص تداخلات اراضی دولتی و مستثنیات اختلاف دارند تاکید نمود و گفت: پرونده روستاهایی که از نظر اراضی ملی و مستثنیات دارای تداخل می باشند جهت بررسی در کارگروه استانی به مدیریت امور اراضی استان برای انجام فرایند رفع تداخلات ارسال می گردد و وعده خواهیم داد که رفع اختلافات کوهمره و جره بالاده را در اولویت قرار دهیم.

همچنین قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان وعده داد تا با سفر به شهرستان کازرون طی یکماه آینده از نزدیک موارد مطرح شده در این جلسه را بررسی و تصمیمات قاطع و قابل قبولی اتخاذ نمایند.

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون