قصه سینما و خاطرات دور

به گزارش عصر کازرون، زمانی که سینما در سال ۱۸۸۰ تا ۱۳۸۹ در اروپا متولد شد، هواداران فراوانی را به این صنعت متحول‌کننده جذب کرد. این صنعت در سال ۱۹۰۰ توسط مظفرالدین شاه قاجار در پی سفر به فرانسه به ایران آورده شد و فیلم دختر لر به عنوان نخستین فیلم ناطق در سال ۱۳۱۲ در ایران ساخته شد.

قصه سینما و خاطرات دور

سینما در دهه ۶۰ در کشور ما بسیار مورد توجه بود و یکی از گزینه‌های نخست برای اوقات فراغت اقشار مختلف جامعه به شمار می‌رفت. خاطره بعد از ظهری را که با برادرم برای تماشای فیلم کلاه قرمزی و پسرخاله به سینما سعدی شیراز رفتیم هرگز فراموش نمی‌کنم. چندین ساعت در صف خرید بلیت بودیم و در سانس آخر موفق به تماشای فیلم شدیم. اما ۱۰ سال قبل این صنعت آنطور که باید مورد توجه قرار نمی‌گرفت. نمی‌دانم کیفیت فیلم‌ها و موضوعات آنها بود یا ورود تکنولوژی و دسترسی به تماشای فیلم در خانه که باعث شد تا سینما آن رونق قبل را نداشته باشد. در این گزارش نمی‌خواهم به تکرار مکررات بپردازم که چرا سینما پرسیا هنوز راه نیفتاده یا چرا سینما بهمن تغییر کاربری داده شد. این گزارش خاطرات هر یک از ما از سینما و راهکارهایی برای ایجاد انگیزه برای سینما رفتن را ارائه می‌کند.

تکنولوژی و استفاده معکوس

زن ۴۵ ساله‌ای که سینما رفتن را در شمار خاطرات نوستالژی خود قرار می‌دهد، می‌گوید: با ورود گوشی‌های تلفن همراه متاسفانه برخی افراد با فیلمبرداری از پرده سینما، فیلم‌های روز روی پرده را با قیمت ناچیز در اختیار مردم قرار می‌دادند.

مریم می‌افزاید: درست است که فیلم کیفیت نداشت اما نمی‌دانم چه شد که بسیاری افراد به خرید فیلم‌هایی که اصطلاحاً روپرده‌ای خوانده می‌شد تمایل یافتند.

وی با تاکید بر از بین رفتن رونق سالن‌های سینما در پی این موارد بیان می‌کند: آن روزها که شاید حدود ۱۵ سال قبل باشد، وقتی به سینما می‌رفتم به این باور رسیدم که همان شلوغی و جمع مردم لذت رفتن به سینما را ایجاد کرده بود و حالا صندلی‌های خالی، سینما را غربت‌نشین کرده بود.

شوق دیجیتالی

حسن اما ورود دستگاه‌های پخش دیجیتال به خانه‌ها را در کنار سایر مشکلاتی که در کاهش تمایل مردم برای رفتن به سینما موثر بود، حائز اهمیت می‌داند و می‌گوید: با ورود دستگاه‌های پخش خانگی و رونق گرفتن سی دی، بسیاری از افراد ترجیح دادند تا در خانه و مدتی پس از اکران فیلم در سینما به تماشای فیلم مورد علاقه خود بپردازند.

این مرد ۶۵ ساله می‌افزاید: متاسفانه در همین دوران نیز به دلیل عدم رعایت قوانین کپی رایت باز هم استفاده‌های نادرست از سی دی‌های مجاز پخش خانگی انجام شد.

تامین زیرساخت روز

ناهید که رفتن به سینما را نیازمند ایجاد انگیزه و تامین زیرساخت به روز عنوان می‌کند، معتقد است: با طراحی و آغاز به کار سینماهای خصوصی در شیراز در سال‌های اخیر شاهد رونق گرفتن تماشای فیلم در سالن سینما در شیراز هستیم.

وی با ذکر نمونه‌هایی ادامه می‌دهد: به عنوان مثال سینما پردیس گلستان و هنر شهر آفتاب شیراز با برخورداری از چند سالن سینما و اکران چندین فیلم به مخاطب حق انتخاب بیشتری داده‌اند.

این بانوی ۳۵ ساله اضافه می‌کند: یکی از دلایل اصلی که از این سالن‌ها استقبال شده استریال قرار دادن زیرساخت‌های رفاهی و تفریحی دیگر در کنار سالن سینما برای مخاطب است.

ناهید تاکید می‌کند: زمانی که من بتوانم وقتی به سینما می‌روم از گالری هنری، فروشگاه عرضه محصولات هنری، کتابفروشی، خانه بازی کودک و حتی کافه رستوران که در کنار این سالن‌ها تعبیه شده است نیز استفاده کنم قطعا برای تماشای فیلم در سینما دارای انگیزه می‌شوم.

وی با اشاره به وجود تفاوت سلیقه میان اعضای خانواده اظهار می‌کند: با قرار گرفتن یک مجموعه تفریحی و فرهنگی در کنار یکدیگر دامنه سلیقه‌ای وسیعی پوشش داده می‌شود و زمانی که من در حال تماشای فیلم هستم، فرزندم می‌تواند در خانه کودک کنار سینما بازی کند و همسرم به کتابفروشی برود و این همان به روز شدن فرهنگی است که در بسیاری از حوزه‌ها می‌تواند کارساز باشد.

 

منبع: فارس

 

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون