قانون، فصل الخطاب تقسیمات کشوری است

به گزارش عصر کازرون، ابراهیم استوارمیمندی پنجشنبه در چهاردهمین اجلاس شورای اسلامی استان فارس در شیراز افزود: پرچالش ترین مساله فراروی دولت، موضوع تقسیمات کشوری است و گاه در دولت های گذشته بدون استاندارد و کارشناسی، شهر و شهرستان تعریف شده در صورتی که روند ارتقای شهرها و روستاها در قانون مشخص است.

وی بیان کرد: در دولت های قبل گاهی تقسیمات کشوری سلیقه‌ای شکل می گرفت و حتی در سفرهای استانی از سوی مقام عالی دولت وعده داده و انجام می شد.

استوار میمندی گفت: اهالی و مسئولان بسیاری از روستاها،بخش ها و شهرهای استان فارس درخواست ارتقای سطح تقسیمات کشوری را دارند اما این کار باید براساس قانون و یکسری شاخص ها که جمعیت یکی از این موارد است انجام شود.

وی به جلسه چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷ دولت و تائید سه تغییر نام و دو ارتقای تقسیمات کشوری در استان فارس اشاره کرد و گفت: نباید با مصوبات دولت در زمینه تغییر در تقسیمات کشوری مخالفت کرد.

استوار میمندی به وجود برخی اختلافات مرزی و جغرافیایی با استان های همجوار فارس اشاره کرد و گفت: ملاک عمل در این خصوص مصوبات هیات وزیران است.
وی ادامه داد: بسیاری از اختلافات مرزی داخل استانی اصلاح شده اما جاهایی که اختلاف مرزی بین فارس و استان های همجوار بوده مساله در سطح مرکز در حال پیگیری است و ملاک عمل در خصوص مرزبندی جغرافیایی، تقسیمات کشوری و مصوبات خطی است.

سخنان
این سخنان پس از آن بیان شد که نماینده شورای اسلامی شهر جهرم در شورای اسلامی استان فارس در این نشست گفت: اخبار ضد و نقیض جدایی یک بخش از شهرستان ها به گوش می رسد اما کمتر این موارد از طریق مراجع رسمی خبری می شود و این نقیصه در مواردی باعث شده شایعات در این باره زیاد باشد.

عبدالله اسماعیلی افزود: انجام برخی از این اصلاحات در تقسیمات کشوری شاید به سود شهرستان و استان ها هم باشد اما چون مراجع رسمی زیاد در این باره اظهار نظر نمی کنند شایعات افزایش می یابد و در بعضی موارد از کنترل نیز خارج می شود و فضای سیاسی استان را متشنج می کند.

نماینده شورای شهر کارزون در شورای اسلامی استان فارس نیز گفت: تقسیمات کشوری به یکی از دغده های اصلی اعضای شورای عالی استان فارس تبدیل شده است.

محمدامین مهرورزافزود: تلخ ‌ترین اتفاقات در کازرون درخصوص تقسیمات کشوری ایجاد شد و چهار تن از جوانان این شهر کشته شدند و این مساله ریشه در پنهان کاری بعضی مسئولان داشت.

وی حفظ یکپارچگی کارزون را راه حل مشکلات این شهرستان دانست و گفت: اگر قرار است تقسیماتی در این شهرستان انجام شود باید طبق قانون عمل شود.
نماینده شورای شهر ارسنجان در شورای اسلامی استان فارس نیز در این نشست گفت: ارسنجان مظلوم‌ترین شهرستان فارس است زیرا ارسنجان بعد از گذشت ۲۱ سال از شهرستان شدن تنها یک بخش دارد.
علی قاسمی افزود: شهر ارسنجان پنج ماه است که بخشدار ندارد.

** احزاب و شعبه ها
مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری فارس در بخش دیگری از سخنان خود در این نشست، یکی از وظایف این اداره کل را ایجاد مقدمات تشکیل شعب احزاب و تاسیس دفاتر احزاب عنوان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر ۵۶ حزب در شیراز مستقر است و در هر یک از شهرستان‌های این استان نیز دهها دفتر احزاب فعال دایر شده است که در مناسبت‌های مختلف فعالیت می کنند.

وی با اشاره به اینکه در سالهای نخست دهه ۹۰ دفاتر احزاب در بسیاری از شهرستان‌های این استان فعال نبوده گفت: فعال بودن احزاب زمینه مشارکت مردم را افزایش می دهد و ضریب جولان سوء استفاده گران را نیز کاهش خواهد داد.

وی نظارت بر امور دانشجوها را یکی دیگر از وظایف اداره کل سیاسی ،انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری فارس دانست و افزود: فرآیندهای رفاهی و صنفی دانشجویان در این اداره کل پیگیری می شود و اکنون ۱۸۳ واحد دانشگاهی، ۲۱۰ هزار دانشجو و ۱۰۲ تشکل دانشجویی در فارس وجود دارد که ۵۴ مورد آن سیاسی است.

استوار میمندی ادامه داد: ۳۲۶ برنامه سیاسی در دانشگاه های سراسر این استان در ایام ۱۶آذر ۹۷ و روز دانشجو برگزار شد که در این مراسم ها حتی چهره های تندرو سیاسی اصلاح طلبان و اصولگرایان نیز سخنرانی کردند که این اقدامات با هدف افزایش روحیه و نشاط دانشجویی و روحیه مطالبه گری در این قشر بوده است.

**فعالیت فرق ضاله زیر پوست شهر
این مقام مسئول در بخش دیگری از صحبت های خود نظارت بر فعالیت های سیاسی و حزبی فرق ضاله در این استان را مهم توصیف کرد و گفت: فرق ضاله زیر پوست شهرهای استان فارس فعالیت می کند که غالبا تمام این فعالیت ها نیز ریشه در خارج کشور دارند و از سوی معاندین نظام رهبری می شوند.
استوار میمندی اضافه کرد: پیروان فرقه ضاله بهاییت در شهرستان های فارس فعال هستند و عمدتا نیز سیاستگذاری فعالیت آنها از اسرائیل راهبری می شود.

**مطالبات کارگری پیگیری می‌شود
مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری فارس اظهار داشت: در میان شهرداری‌های سراسر این استان بطور میانگین عدم پرداخت مطالبات کارکنان از ۲ تا ۹ ماه وجود دارد.

استوار میمندی با بیان اینکه در هشت ماه گذشته حتی یک مورد تجمع کارگری در مقابل استانداری فارس انجام نشده است، گفت: وضعیت عدم پرداخت مطالبات کارگری در کارخانه های روغن نباتی نرگس و کاشی حافظ بسیار وخیم است اما در ماه های گذشته به دلیل همکاری کارگران و مدیران دستگاه ها تاکنون مشکلات با تعامل حل شده است اما باید کارفرمایان به فکر پرداخت مطالبات کارکنان و کارگران خود باشند.

**معایب و مزایای استانی شدن انتخابات
استوار میمندی به طرح استانی شدن انتخابات مجلس اشاره کرد و اظهار داشت: استانی شدن انتخابات مزایا و معایبی دارد که از جمله ویژگی خوب این طرح این است که نمایندگان به وظیفه ذاتی خودشان می‌پردازند و درگیر مسایل حاشیه ای نظیر جاده سازی و سدسازی نمی شوند؛ در حالی که بزرگترین مشکل کشور فقر و تعارض قانون است اما زیاد به این مسایل در مجلس توجه نمی شود که استانی شدن انتخابات از این جهت مزیت های زیادی دارد.
مدیرکل سیاسی،انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری فارس گفت: در صورت برگزاری انتخابات مجلس به صورت استانی این نگرانی وجود دارد که رابطه مردم و مدیران کشور قطع شود و نمایندگان دیگر برای حوزه انتخابیه تلاش نکنند.

 

منبع: ایزنا

 

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون