عصر کازرون : فیروزآباد زیستگاه‌ پلنگ ایرانی
دوشنبه, ۲۹ مرداد


تاريخ انتشار: ۱۲ مرداد ۹۷
[print-me target="#single"]

رئیس اداره محیط زیست فیروزآباد گفت: به علت عدم آگاهی عده‌ای از شکارچیان سودجو جمعیت حیوانات وحشی فیروزآباد کاهش پیداکرده است.

به گزارش عصر کازرون، هوشنگ علیپور اظهار داشت: فیروزآباد با وسعت حدود ۳۸۰ هزار هکتار دارای ۳۲۰ هزار هکتار اراضی ملی بوده که از این میزان ۱۲۰ هزار هکتار جنگل و ۲۰۰ هزار هکتار مرتع است.

وی با اشاره به اینکه این شهرستان دارای دو منطقه شکارممنوع بانام مل بلند و پادنا است، افزود: منطقه پادنا که در تاریخ ۱۵ اسفند ۷۳ به‌عنوان شکارممنوع معرفی شد با وسعت حدود ۴۰ هزار هکتار در جنوب شیراز و در شرق و شمال فیروزآباد واقع شده است.

رئیس اداره محیط‌زیست فیروزآباد با اشاره به اینکه رشته‌کوه پادنا دنباله رشته‌کوه‌های زاگرس است، بیان داشت: متوسط بارندگی ۲۱ ساله ۴۸۵ میلی‌متر و ازنظر آب‌وهوا جزء اقلیم مدیترانه‌ای گرم و اقلیم استپی و نیمه‌خشک سرد است.

رئیس اداره محیط‌زیست فیروزآباد ابراز کرد: ازنظر گیاهی این منطقه با تراکم و تنوع کم‌نظیر و عمده‌ترین دارای گونه‌های درختی و درختچه‌ای همچون بنه، بادام وحشی، کیکم٬ ارژن٬ زالزالک٬ ارس٬ انجیر وحشی و … است.

علیپور گفت: رشته‌کوه پادنا و نقاط هم‌جوار درگذشته‌ای نه‌چندان دور ازجمله بهترین زیستگاه‌های حیوانات وحشی بوده و جمعیت حیوانات وحشی این رشته‌کوه را اکثر مردم منطقه به یاد دارند.

وی تصریح کرد: به علت عدم آگاهی عده‌ای از شکارچیان سودجو جمعیت حیوانات وحشی این منطقه کاهش پیداکرده، اما به علت موقعیت این رشته‌کوه ازنظر پناهگاه، غذا و ارتفاعات صعب‌العبور در حال حاضر جمعیت معدودی از حیوانات کوه زی به‌صورت پراکنده و نامنظم در سطح منطقه مشاهده می‌شود.

رئیس اداره محیط‌زیست فیروزآباد خاطرنشان کرد: این منطقه یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های پلنگ ایرانی در حال انقراض بوده و بر اساس گزارش‌های سالانه آمار قابل‌توجهی از دامدارانی که در این منطقه حساس به شغل دامداری مشغول هستند، دام‌هایشان موردحمله پلنگ واقع می‌شود.

وی وجود عشایر، دام مازاد ساکنان و تخریب و تصرف توسط روستائیان جهت ایجاد باغ دیم را از تعارضات اصلی منطقه عنوان کرد و گفت: از جاذبه‌های اکو توریستی منطقه می‌توان به قلعه دختر٬ سد تنگاب٬ جنگل‌های بنه و بادام تنگاب و همچنین چشمه تنگ آتشگاه اشاره کرد.

رئیس اداره محیط‌زیست فیروزآباد اضافه کرد: منطقه شکارممنوع مل بلند از تاریخ ۱۵ اسفند ۷۸ به‌عنوان شکارممنوع معرفی شد که با وسعت منطقه حدود ۱۲ هزار هکتار در فاصله ۵۲ کیلومتری جنوب شیراز و در شمال و غرب محور فیروزآباد به شیراز واقع‌شده است.

علیپور بیان داشت: این منطقه دارای چهار رشته‌کوه مل بلند٬ قلات، زربو و کف سفید بوده که ارتفاع بلندترین نقطه دو هزار و ۳۰۰ متر و پست‌ترین نقطه هزار و ۷۰۰ متر است.

وی ابراز داشت: پوشش گیاهی به‌صورت جنگلی و مرتعی بوده و ازنظر تراکم و تجدید جمعیت وضعیت مطلوبی دارد که درگذشته‌ای نه‌چندان دور جمعیت مناسبی از حیوانات وحشی را در خود داشته و در حال حاضر جانوران وحشی در این منطقه به‌صورت پراکنده مشاهده می‌شود.

 

منبع: فارس
ديدگاه هاي کاربران

پاسخ

ديدگاه شما:

آخرین عناوین

تصادف مرگ بار در محور برازجان _ کنارتخته

حضور جوان کازرونی در نشست تجاری ایران – گرجستان+عکس

هشدار،کودکان را در معرض این دود قرار ندهید!

انتشار بلندترین شعر معاصر ایران

تکمیل زیرساخت های گردشگری درمحور جهانی ساسانی فارس

برگشت مرغ صادراتی از کشورهای عربی، شایعه یا واقعیت؟

چگونه عطر خانگی درست کنیم؟

۱۱ دمنوش گیاهی آرامبخش را بشناسید

کلاس هایی که معلم ندارند

نایب قهرمانی پهلوانک های کازرونی در فارس+عکس

احتکار میلیاردی کالاهای اساسی در کازرون

یک کشته در محور ابوالحیات – قائمیه

اهدای عضو به ۶ نفر حیات دوباه بخشید

فارس میزبان جشنواره تابستانه کتاب

بانوی کازرونی قهرمان مسابقه دوچرخه‌سواری فارس

مرجع نظارت بر عملکرد پزشکان در مطب ها کیست؟

آیا اجرای قانون حمایت از کودکان بنیان خانواده را تضعیف می‌کند؟

باورهای غلط در خصوص گرمازدگی و خنک کردن خود

مردم به ریال حقوق می‌گیرند اما به دلار خرج می‌کنند

برخورد پراید و پژو حادثه آفرید