حاشیه ای بر مصوبه ی اخیر تقسیمات جدید کشوری:

فرمانداری ویژه، رویای بر باد رفته

به گزارش سرویس سیاسی عصر کازرون طبق خبر درج شده در پایگاه اطلاع رسانی دولت،هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی تصویب کرد؛ وزارت کشور مکلف است در شهرستان های مرند، فسا ، جهرم ، گنبد کاووس و چابهار برای دایر کردن فرمانداری ویژه اقدام کند.

این مصوبات در تاریخ ۱۰/۵/۱۳۹۲ از سوی محمدرضا رحیمی؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است  و این در حالی است که امام جمعه محترم شهرستان همین هفته در خطبه های خود تاکیدی ویژه بر پیگیری مساله تبدیل کازرون به فرمانداری ویژه داشتند. البته این خبر در تاریخ ۱۳۹۲/۵/۱۳ ، ساعت ۱۲:۰۵ بر روی خروجی پایگاه دولت قرار گرفت.

انتشار این خبر آن هم در روزهای پایان دولت دهم چندان برای کازرونی ها خوشایند نبود. به همین علت سرویس سیاسی عصر کازرون در پیگیری های خود به نتایجی دست یافت که برخی از آن ها را به اطلاع مخاطبان عزیز می رسانیم.

قانون ارتقای فرمانداری به فرمانداری ویژه به شرح زیر است:

نوع قانون: تصویبنامه

محل صدور: هیئت وزیران

تاریخ: ۱۳۸۶/۰۵/۰۹

شماره قانون: ۷۲۷۵۹/?۳۷۹۵۴??

عنوان قانون: تاسیس فرمانداری ویژه توسط وزارت کشور در شهرستانهای بزرگ واجد شرایط

متن کامل قانون:

هیئت وزیران در جلسه مورخ ۳/۵/۱۳۸۶ بنا به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب نمود:

۱٫ به منظور ارایه خدمات مناسب و نظارت بر انجام فعالیتهای دستگاههای اجرایی در شهرستانهای بزرگ ، وزارت کشور مکلف است بدون ایجاد هر گونه بار مالی در شهرستانهایی که واجد تمامی شاخصهای زیر می باشند نسبت به دایر نمودن فرمانداری ویژه اقدام نماید:

الف ) جمعیت شهرستان ۲۵۰ هزار نفر

ب ) جمعیت مرکزی شهرستان ۱۲۵ هزار نفر

ج)فاصله شهرستان از مرکز استان ۱۲۵ کیلومتر

تبصره : دایر نمودن فرمانداری ویژه در شهرستانهایی که دو شاخص از سه شاخص یاد شده بند ۱ را دارا باشند منوط به تصویب هیئت وزیران خواهد بود.

۲٫ …

۳٫ سطح مدیران واحدهای اداری وزارتخانه های مسکن شهرسازی ، جهاد کشاورزی ، آموزش و پرورش ، راه و ترابری ، امور اقتصادی و دارایی ، کار و امور اجتماعی و اطلاعات در شهرستانهای اداری فرمانداری ویژه به معاون مدیرکل ارتقاء می یابد.

تبصره – ارتقاء سطح مدیران سایر دستگاهها با نظر وزیر کشور و معاون توسعه مدیریت سرمایه انسانی رئیس جمهور انجام خواهد شد.

برای روشن شدن بیشتر این مساله، هر سه شرط بالا را در خصوص جهرم، فسا و کازرون با یکدیگر مقایسه کنید:

(در اینجا منظور ما از جمعیت مرکزی، جمعیت بخش مرکزی شهرستان است)

–         جمعیت شهرستان: جهرم:۲۰۹۳۱۲   فسا:۲۰۳۱۲۹   کازرون:۲۵۴۷۰۴ (سرشماری ۹۰)

–         جمعیت مرکزی: جهرم:۱۲۶۷۸۷   فسا:۱۱۶۴۱۶   کازرون:۱۲۸۹۴۵  (سرشماری ۸۵)

–         فاصله از مرکز استان: جهرم: ۱۸۹km   فسا:۱۴۵km   کازرون:۱۵۵km

تصمیم گیری هم با خودتان.

نکته جالب هم اینکه هرسه فرمانداری ویژه استان فارس در جنوب استان و همسایه یکدیگر هستند که در نقشه زیر به خوبی پیداست.

منتظر اخبار تکمیلی ما در همین زمینه باشید.

FARS1000000

نظرات بینندگان تعداد نظرات ۱۷ دیدگاه
 • ناشناس ۱۴ مرداد, ۱۳۹۲۳:۰۸ ب.ظ

  آقای … سلام.
  از حال وروز کازرون که نمیپرسی
  ما هم دیگر چندان جویای احوالت نبوده ونیستیم.
  بعد از چهار سال گوشه نشینی آمدی به قول خودت عینک خودبینی را تمیز کردی واز اشتباهات گذشته پرهیز کنی.ولی افسوس که همواره … تنها صفاتی است که میشود به تو داد.
  قولهایت یادت هست؟تونل هایی را که با دست خودت بستی وکارشکنی هایی که در چهار سال دوستانت کرده بودند را میخواستی درست کنی .ولی چه زود فراموش کردی در تیرماه پارسال در تالار مردانی زدی زیر قول اولت وگفتی من نمیدانستم که تونل محرم اینقدر خرج دارد من اقتصاد دان نبودم.بیخود کردی آمدی وهمین جوری نظر دای.
  آقای …
  البته با نگاهی به گذشته ات جز این از تو انتظاری نیست.آدمی که عقده بزرگ انگاری دارد وقتی از لاریجانی در ۸۴ حمایت کردی وپشیزی ارزش برایت قایل نشد .
  خدا بیامرزد احمدی نزاد را او شاید تنها کسی بود که ماهیت …یت را شناخت وبعد از آن همه سنگ به سینه زدنت به اشاره ای لنگ در هوایت ساخت.چون میدانست همین تو با لابی گری چه برنامه ای برای کاندیتاتوری لاریجانی وکشور داری واگر نبود افشاگریش شاید همین پروزه و قولی که برای ریاست مجلس گرفته بودی عملی میشد.
  به هر حال آقای …
  اندیشه کن وببین خودبینیت دامن یار دیرین انقلاب ورهبری را گرفت وچگونه مطرود نیروهای انقلابی شد در این انتخابات.
  ببیین که حتی وعده های پولهایی که دای ۱۳ میلیارد تومان. ۶ میلیارد تومان هیچ کدام تحقق نیافته .
  آقای …
  مردم میدانند که در همین اوضاع انتخابات برای کسب رای چند نیروی بومی را حذف کردی واز همین جهرم آوردی برای خودنمایی .دست خوش به رضایی نماینده جهرم که خودبین نیست وبار دیگر داغی بر دلت گذاشت ونه تنها در جهرم رایی نصیب تیمتان نشد بلکه امتیاز فرمانداری ویژه را نیز با همکاری خود تو گرفت.آن دنیا باید ج پس بدهی.
  آقای … آن دنیا چگونه جواب پس میدهی رانت هایی که برای ع.د . وخواهر زاد ه وبرادر زاده هایت در وزارت علوم از دست بردن در جذب هیات علمی شیراز تا به کار گیری یک فوق لیسانس در ریاست دانشگاه پیام نور زرین دشت خوردی .
  مردم حواسشان جمع است.
  آقای … عینکت را بالاتر بگذار
  مردم هوشیارند ومیبیننند که چه چگونه حتی راهپیمایی قدس نیامدی ولی در جلسات خصوصی به دنبال چانه زنی برا ی موقعیت خودت وحذف سه وزیر پیشنهادی دولت اعتدال در آن ضیافت افظاری بالاشهر هستی .
  آقای … دنیا دو روز است.
  واین هم دیار کازرون
  اینک آقایان مدعی کازرون دوست کلامم با شماست
  خیانت از این بالاتر نیست که به طمع وعده ها وجلسات خانگیتان مصالح کازرون را فدای خود کنید.
  راستی زیاده نوشتم ولی افسوس وخیانت تو در این شهر همین بس که در انتخابات شورا ها نیز خوب خوش خدمتی خودت را نشان دای .
  واگذارت به فاطمه زهرا چرا که حداقل ۲۰ دروغ در جمع عموم گفتی وعمل نکردی.واگذارت به همین ماه رمضان ودل های شکسته ای که با خودبینی خودت رنجور ساختی.

 • دلسوخته ۱۵ مرداد, ۱۳۹۲۱۰:۰۱ ق.ظ

  گل گفتی.. نمی بخشم آن کسانی را خیانت کردند، خیانت کردند، خیانت کردند.
  انشاالله که رسوای عالم می شوید و نام شما هم در آینده بعنوان خائنین به مردم و انقلاب برده خواهد شد… انقلابی که حق مستضعفین بود و نه صاحبان قدرت!

 • مرد ۱۵ مرداد, ۱۳۹۲۱۱:۵۲ ق.ظ

  واقعا اون فردیکه مطلب رو نوشته خیلی قشنگ از همه چیز اطلاع داشته و مردانه نوشته البته مطالب دیگه ای توی دل این مردم هست مثل پرونده منابع طبیعی در بخش خشت و مجوزهاش…
  ایشان فقط گردنش بالاست و
  پایین رو نمیبینه فقط همدستاش اونو بالا میبرن چون بهاش میخورن
  اگر بتوانی و انجام ندهی خیانت کرده ای
  مثل تونل تنگ ترکان (تونل خیانت) که جایگزین تونل بناف شد و هزینه اونجا رو بردن
  خدا باید تو این دنیا ازت بگیره آقای …..
  این بدبختی کازرون هست که سالها منتظر فرمانداری ویژه باشه و حتی استانی بنام بیشاپور به مرکزیت کازرون ولی مسئولین

 • سعید ۱۴ مرداد, ۱۳۹۲۳:۳۵ ب.ظ

  خدایی من نمیفهمم با این شرایط که شما گفتید، پس مشکل کجا بوده که کازرون فرمانداری ویژه نشده؟

 • ناشناس ۲۴ مرداد, ۱۳۹۲۹:۱۳ ب.ظ

  مسئولان شهرستان چرا از حق مردم بخش جره بالاده در مورد شهرستان شدنشون با قاطعیت دفاع نکرده و پیگیر تحقق خواسته بحق مردم این بخش نبوده اید ؟؟ تا کازرون اینچنین در کشور مظلوم نباشد ….

 • ناشناس ۱۴ مرداد, ۱۳۹۲۸:۰۳ ب.ظ

  چرا جمعیت بخش مرکزی کازرون در سال ۹۰ رو نمینویسی و آمار سال ۸۵ رو نوشتی آخه جمعیت بخش مرکزی در سال ۹۰ کاهش داشته ولی جمعیت شهر کازرون ۵۰۰۰ نفری افزایش پیدا کرد و به ۹۰۰۰۰ نفر نزدیک شد این یعنی جمعیت روستاهای بخش مرکزی کاهش و مهاجرت داشته و حتی شهر کازرون ولی جمعیت روستایی مهاجر عده بیشتریش به شهر کازرون مهاجرت داشته و جبران کاهش جمعیت شهرنشین رو به دنبال داشته و حتی ۵۰۰۰ نفری جمعیت رو افزایش داده ولی از اونطرف جمعیت روستاهاشون رو کاهش دادن

  از چه مسیری فاصله کازرون تا شیراز رو حساب کردید که ۱۵۵ کیلومتر شده مثل اینکه تا حالا شما به شیراز نرفتید یا حداقل از مسیر کازرون نرفتید که این حرف رو میزنید مسیر کازرون تا شیراز ۱۲۰ کیلومتره . اگه از سمت کازرون به سمت شیراز تشریف برده باشید حتما تابلو کیلومتر شمار کنار جاده بعداز پلیس راه رو با متن شیراز ۱۲۰ کیلومتر رو مشاهده میکردییییییییییی

 • ناشناس ۱۴ مرداد, ۱۳۹۲۸:۵۷ ب.ظ

  کازرون … ی دلسوز نداره بلکه … کازرون خودخواه ریاست طلب متکبر وروحیه سیاسی کاری داره وزیاد حقه باز است

 • ناشناس ۱۵ مرداد, ۱۳۹۲۴:۳۷ ق.ظ

  افسوس و صد افسوس از بی لیاقتی بعضی مسولین

 • کازرونی ۱۵ مرداد, ۱۳۹۲۵:۲۲ ق.ظ

  یه زمانی دوتا مرکز استان زیر دست ما بودند الان باید برای فرمانداری ویژه خوار و خفیف بشیم حق ما استان شدنه با نورآباد و رستم و فراشبند میشه یه استان راه انداخت تازه می فهمیم که آقایون از حزب بــــــــــــــــوق قصد آبادی رو ندارن فقط می خوان خودشونو ببرن بالا نه کازرونو
  یه نگاه بندازیم می بینیم :
  بیمارستان ساخته شد
  فرودگاه بین المللی ساخته شد
  راه آهن شدیم شاه راه
  راه و حمل و نقل شدیم چهار راه جنوب
  وضعیت بهداشتمون شد عالی
  خدارو شکر که ما به این مرد عرصه دروغ گویی رای ندادیم

 • ناشناس ۱۵ مرداد, ۱۳۹۲۱۰:۳۱ ب.ظ

  اینا به فسا و جهرم که همجوار هم و همجوار لارستان هستند فرمانداری ویژه دادن که جلو استان شدن لارستان رو بگیرن و یا جلو استان شدن جهرم با کمک اهرم فسا(فرمانداری ویژه شدن فسا)
  شما داری حرف از استان شدن کازرون میزنی؟! اونم با فراشبند و نورآباد که جمعیتی ندارن
  یادمه پارسال دشتستونیا میگفتن (درخواست داده بودن) میخواییم از بوشهر جدا بشیم و استان زاگرس رو با خشت و کنارتخته و کازرون تشکیل بدیم اونم به مرکزیت برازجان (چون براز جان ۵۰۰۰ نفری از کازرون بیشتره)
  حالا داستان شم هم شده داستان استان زاگرس

 • محمد ۱۶ مرداد, ۱۳۹۲۱۱:۰۰ ق.ظ

  چرا اینقدر دروغ میگید، اولا اون برازجونی ک گفت با کازرون استان بشیم به مرکزیت کازرون بود ه بیشتر شبیه یک خواب بود دوما الان اگر کازرون بخواد استان تشکیل بده ۷۰۰، ۸۰۰ هزار نفر میشه یعنی بزرگتر از سمنان، کهکیلویه، ایلام و هم اندازه خراسان جنوبی

 • ناشناس ۱۶ مرداد, ۱۳۹۲۹:۳۱ ب.ظ

  با این تفاصیل نورآباد و فراشبند ۵۰۰۰۰۰ نفری باید جمعیت داشته باشن که ما نمیدونستیم معلوماتمون رو بالا بردید به فیض رسیدیم واقعا
  پس براز جون واسه چی میخواسته از بوشهر جدا بشه و استان زاگرس رو تشکیل بده ؟! که بیاد زیر مجموعه کازرون بشه که چه فرقی با حال قبلیش میکنه از چاله در بیاد بیوفته تو چاه یا خودش مرکز استان بشه

 • محمد ۱۵ مرداد, ۱۳۹۲۱۱:۲۷ ق.ظ

  چطور میشه دو شهرستان بهم چسبیده ویژه بشن. نه الکیه؟؟

 • غضنفر ۱۵ مرداد, ۱۳۹۲۲:۵۰ ب.ظ

  به قول دکتر عارف در منظره انتخاباتی:
  همه بدبختی های ما (شهر ما) حاصل چند سال مدیریت اصولگرایانه.

 • محمد ۱۶ مرداد, ۱۳۹۲۱۰:۵۴ ق.ظ

  دکتر حداد عادل: همه مشکلات ما حاصل سالها مدیریت غضنفرانه است.

 • شیرین ۱۸ مرداد, ۱۳۹۲۴:۱۲ ب.ظ

  بابا صاحب تو این شهرنیست اون از نماینده که به فکر خودشه اون از فرماندار که کازرون براش مهم نیست اونم از امام جمعه

 • محمد ۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۷۱۲:۵۲ ب.ظ

  با سلام
  استان شدن کازرون و یا تقسیم فارس به چند استان به نفع منطقه و حتی شیراز است. چون روند مهاجرت از کازرون و شهرها و استانهای جنوبی به شیراز کمتر خواهد شد و بخشی از جمعیت مهاجر شهرستانهای فارس و شهرها و استانهای جنوبی به استانهای جدید منتقل خواهند شد و حتی ممکن است برخی از مهاجرینی که به شیراز رفته اند به شهرهای خودشان برگردند. و بودجه بیشتری از تهران و وزارت کشور به مردم این مناطق و استانها اختصاص خواهد یافت.استان فارس بیشترین شهر و شهرستان از میان استانهای ایران را دارا می باشد و شیراز برای رسیدگی به تمام این شهرها با مشکلات زیادی مواجه است و بار مسئولیت سنگینی بر دوش مسئولین شهر شیراز وجود دارد.
  کاش مردم و مسئولین استان فارس و شیراز کمی عمیقتر به این قضایا نگاه میکردند و کمی تفکر میکردند …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون