یکشنبه, ۳۱ تیر


تاريخ انتشار:
[print-me target="#single"]

روح الله بابایی صالح در بیان علل کاهش تمایل جوانان به ازدواج گفت: هم‌اکنون سن ازدواج در کشور به دلایل خاصی اعم از بیکاری جوانان بالا رفته است، چرا که اگر آنها از نظر اقتصادی با مشکلی مواجه نباشند قطعا به سمت ازدواج خواهند رفت.

به گزارش عصر کازرون وبه نقل از خانه ملت، روح الله بابایی صالح در بیان علل کاهش تمایل جوانان به ازدواج گفت: هم‌اکنون سن ازدواج در کشور به دلایل خاصی اعم از بیکاری جوانان بالا رفته است، چرا که اگر آنها از نظر اقتصادی با مشکلی مواجه نباشند قطعا به سمت ازدواج خواهند رفت.

ایجاد جمعیت پیر در پی عدم گرایش جوانان به ازدواج

نماینده مردم بویین زهرا در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بی‌تردید اگر ازدواج صورت نگیرد مشکلات و آسیب‌های متعددی در جامعه را به همراه خواهد داشت، کما اینکه پدیده جمعیت مجرد پیر یکی از این موارد است، ضمن اینکه افزایش سن ازدواج به ۲۸ سال و در پی آن عدم رغبت زوج‌های جوان به بچه دار شدن در سال‌های اولیه زندگی مشترک باعث شده که جامعه به سمتی حرکت کند که نسل آینده فاقد نیروی جوان باشد و این تهدیدی برای آینده کشور است.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه این معضل به روستاها هم رسیده است، کما اینکه جوانان روستایی نیز تمایلی به ازدواج ندارند و این در حالی است که هزینه‌های زندگی مشترک در روستاها کمتر از شهرها بوده و تنها با یک درآمد مختصر می‌توانند امکانات لازم برای ازدواج را فراهم کنند.

دولت باید شرایط ازدواج را برای جوانان فراهم کند

بابایی صالح تصریح کرد: هم‌اکنون باید تصمیم‌سازان کشور روند ازدواج را برای جوانان تسهیل کنند و دولت باید در راس این اقدامات برای ممانعت از گسترش جمعیت پیر جامعه مشوق‌هایی را برای ازدواج و فرزندآوری زوج‌ها در نظر بگیرد، هر چند برای اجرای افزایش مرخصی زایمان هنوز دو دستگی بین دستگاه‌ها وجود دارد و بسیاری از آنها از اجرای آن سر باز می‌زنند.

وی اظهار کرد: امسال مجلس برای رفع این معضل در قانون بودجه سقف پرداخت وام ازدواج را تا ۱۵ میلیون تومان افزایش داد که این خود یک نوع مشوق است که دولت نیز باید برای تکمیل این روند برنامه‌های تشویقی مشابهی را داشته باشد، کما اینکه می‌تواند به بانک مرکزی اعلام کند که شرایط اعطای این تسهیلات را آسانتر کند یا مدت زمان طولانی‌تری را برای بازپرداخت این وام در نظر بگیرد.

بابایی صالح بیان کرد: افزایش طلاق به ویژه از نوع توافقی یکی دیگر از مواردی است که آسیب‌های اجتماعی متعددی را به همراه داشته است، چرا که در شرایط کنونی حتی در روستاها نیز زوج‌ها به راحتی از هم جدا می‌شوند، کما اینکه بر اساس آمار از هر سه ازدواج یکی منجر به طلاق می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: بروز این معضل در روستاها خطرات بیشتری به همراه دارد، چرا که بر اساس فرهنگ سنتی این مناطق به ویژه برای زنانی که طلاق می‌گیرند کمتر امکان ازدواج وجود داشته و بیشتر هم در معرض ابتلا به انواع آسیب‌های اجتماعی قرار دارند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، در ارائه راهکار برای ممانعت از گسترش طلاق در سطح جامعه، یادآور شد: هم‌اکنون باید مشاوره قبل از ازدواج اجباری شود و برنامه‌های آموزشی در جهت آسیب‌های ناشی از طلاق به جوانان ارائه شود، ضمن اینکه بخشی از این آسیب هم به خانواده‌ها برمی‌گردد که بدون شناخت کافی شرایط ازدواج جوانان  را فراهم آورده‌اند که این امر نیز باید از طریق فرهنگسازی اصلاح شود

 
ديدگاه هاي کاربران

پاسخ

ديدگاه شما:

آخرین عناوین

قدردانی بیت آیت الله ایمانی از مردم و مسئولان

سرپرست جدید اداره فرهنگ و ارشاد کازرون معرفی شد

بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب

نائب قهرمانی ورزشکار کازرونی در مسابقات جهانی

بهترین فواید روزه داری برای بدن انسان

کشف کالای قاچاق ۱۱ میلیاردی

کاهش ۵ متری سفره‌های آب کازرون

علل کاهش تمایل جوانان به ازدواج

شایعه پراکنی درباره کازرون پایان یابد

راه اندازی بیمارستان امام علی(ع) یک خواست عمومی است

غرق شدگی در کازرون قربانی گرفت

آیت‌الله دکتر دژکام امام‌جمعه شیراز شد

برنامه‌های هفته میراث فرهنگی در استان فارس

آغاز به کار جشنواره دانشگاهی حرکت در کازرون
عصر کازرون گزارش میدهد
هندبالیست‌های کازرون به مسابقات آسیایی اعزام می‌شوند

اعلام جزئیات حکم قاتل دومحیط‌بان هرمزگانی
یک خبر امیدوار کننده
۵۰ درصد پروژه آب‌شیرین‌کن بوشهر وارد مدار تولید شد

تبعیض آشکار دولت سابق و بدقولی دولت فعلی در حق مردم شهرستان کازرون/ مردم آنها را نخواهند بخشید
یک مقام مسئول خبر داد:
ابتلای ۲۵۰ هزار ایرانی به هپاتیت C
سرهنگ علی حقیقت جو خبر داد:
تجلیل از سربازان متاهل پادگان آموزشی ۰۷ ارتش کازرون
پربازدید ترین های هفته