شبکه‌های اجتماعی، به خاموش شدن آتش بیشاپور کمک کردند

به گزارش سرویس فرهنگ عصرکازرون؛ شبکه‌های اجتماعی دارند نقش یک‌جور اورژانس اینترنتی را برای شرایط خاص بازی می‌کنند. مثلا در شهر تاریخی بیشاپور، آتش‌سوزی وسیعی راه افتاده و این مردم محلی هستند که با تلگرام به همدیگر خبر می‌دهند و به‌جای وقت‌گذاشتن و شایعه‌ساختن، دست‌به‌کار مهار آتش می‌شوند تا جایی که حتی مدیران میراث فرهنگی استان هم از آنها تشکر می‌کنند.

atashsoozi bishapoor

مسعود منیاتی، مسئول انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس، در گفت‌وگویی با «شرق»، بیش از همه روی این نکته تأکید دارد که بازار داغ شبکه‌های اجتماعی، باعث شده که هم حساسیت مردم محلی نسبت به اتفاقات ناگواری که برای میراث فرهنگی و محیط‌زیست کشور پیش می‌آید بیشتر شود و هم تلاش بیشتری در جهت کاهش خسارت‌های این حوادث داشته باشند و آتش‌سوزی بیشاپور را مثال می‌زند: «همان‌طور که خوانندگان شما هم می‌دانند، شهر تاریخی بیشاپور که مربوط به دوره ساسانیان است، محوطه وسیعی دارد که هرچه علف‌های هرز آن را کوتاه می‌کنند، باز هم احتمال رشد آن هست. با گرم‌شدن هوا، هر اتفاق کوچکی می‌تواند به آتش‌سوزی در این عرصه تاریخی و ثبت‌شده ختم شود، آنچنان که در این چندروز اخبار آتش‌سوزی بیشاپور را در شبکه‌های اجتماعی خواندیم».

به گفته او، این اولین‌بار نیست که بیشاپور طعمه آتش می‌شود و احتمالا آخرین‌بار هم نخواهد بود اما مهم این است که این‌بار مردم محلی از طریق شبکه‌های اجتماعی و آموزش‌هایی که از قبل دیده بودند نقش متفاوتی در این ماجرا بازی کردند: «گرمای هوا، خشک‌سالی و نبود آموزش مناسب توسط مسئولان به بازدیدکنندگان بیشاپور معمولا اصلی‌ترین دلایل چنین آتش‌سوزی‌هایی هستند، همان‌طور که ما چندی پیش در پاسارگاد هم دیدیم و همین الان در بمو و دشت ارژن می‌بینیم که این عوامل دست به دست هم می‌دهند برای آتش‌سوزی اما مسئله اینجاست که این‌بار مردم محلی واقعا به اطفای حریق کمک کرده‌اند، همان‌طور که مسئول میراث فرهنگی کازرون هم از آنها تشکر کرده است».

اصغر فخاری، یکی از اعضای گروه دیدبان آثار تاریخی شهرستان کازرون هم به شرق می گوید که  مسئولان میراث فرهنگی در بیشاپور، از بلندگوهای امامزاده سیدحسین برای کمک‌گرفتن از مردم محلی استفاده کرده‌اند و  مردم از روستاهایی چون اسلام‌آباد، چمران، عمویی حاجی‌آباد‌موزی، هفت‌پاره، پنج محل و امامزاده سیدحسین ‌که همجوار با بیشاپور هستند با هر وسیله ای به میدان آمده اند تا آتش را خاموش کنند.

شانس با میراث فرهنگی ایران بوده که آتش در بخش های حفاری‌نشده بیشاپور جان گرفته و بر این اساس زبانه های آن نتوانسته به تالار تشریفات، کاخ والرین و ایوان موزاییک آسیبی وارد کند.

مردم این روستاها که همسایگان قدیمی شهر تاریخی بیشاپور به حساب می‌آیند، در کنار مردم شهر کازرون که از طریق تلگرام در جریان این آتش سوزی قرار گرفتند، در روزهای اخیر به کمک یگان‌های امدادی شتافته‌اند و از یکی از قدیمی‌ترین سرزمین‌های باقی‌مانده تاریخی در استان فارس مراقبت کرده‌اند و حالا آن‌طور که فخاری می‌گوید، میزان این حمایت به حدی بوده که براساس گزارش‌های رسیده، آتش نتوانسته به عرصه میراثی این شهر آسیب جدی وارد کند و به قول معروف، حادثه ختم به خیر شده است.

شرق / سعید برآبادی

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون