گزارش اختصاصی عصر کازرون از هیأت تیر و کمان کازرون:

سال ها به دنبال یک قطعه زمین

به گزارش عصر کازرون؛ یکی از ورزش های جذاب برای بسیاری از افراد و در سنین مختلف، ورزش تیراندازی با تیر و کمان است. هیأت تیر و کمان شهرستان کازرون نیز یکی از هیأت های ورزشی تازه تاسیس است که علی رغم عمر کوتاه آن، تاکنون فعالیت های خوبی را داشته است. لذا جهت آشنایی بیشتر با این هیأت به سراغ آقای حمید راوش، یکی از مسئولین هیأت تیروکمان کازرون رفتیم.

عصر کازرون: با سلام و تشکر از وقتی که به ما دادید، جناب راوش چه شد که آمدید سراغ تیر و کمان؟

راوش: وقتی که رسول گرامی اسلام می فرمایند که شما فرزندانتان را به سه ورزش ترغیب بکنید یکی اسب سواری، یکی تیراندازی و یکی شنا اهمیت این سه ورزش ما از دیدگاه اسلام و دیدگاه الهی پیدا می کنیم و در می یابیم اما خب متأسفانه فکر می کنم که توی کشور ما به کمترین چیزهایی که اهمیت داده می شود تقریباً همین سه تا رشته ورزشی است که خیلی غریب واقع شده اند. البته خب جدای از بحث شنا، بحث تیراندازی حالا چه تیراندازی با سلاح، چه تیراندازی با کمان و سوارکاری چون ورزش های خیلی هزینه بری هستند احتیاج به کمک خیلی زیادی دارند که بشود آن ها را انجام داد و توی جامعه گسترش داد.tirokaman5

عصر کازرون: سابقه هیئت تیر و کمان کازرون چه قدر است؟ استقبال شهروندان به چه صورت بوده؟

راوش: هیئت تیر و کمان شهرستان کازرون از پنج سال گذشته تشکیل شده و تا امروز یه چیزی حدود شاید سی چهل نفر از جوانان حالا چه خواهران و چه برادران را در برگرفته.اینها آمدن تیراندازی را فرا گرفتند اما خب متأسفانه به خاطر همان چیزی که خدمتتون عرض کردم یعنی هزینه بالای این ورزش معمولاً تعداد زیادی از دوستان نیستند که بتوانند به صورت حرفه ای ورزش را دنبال کنند.شاید یه چیزی حدود هفت،هشت،ده نفر از دوستان هستند که می توانند به صورت حرفه ای این ورزش را ادامه بدهند و کار بکنند خب به علت کمبود امکانات، کمبود وسائل، کمبود تیر و کمان، خیلی از بچه هایی که مستعدند برای قهرمانی از این راه باز می مانند همان طور که شاید همه اطلاع داشته باشند ورزش تیر و کمان یا همان ورزش تیراندازی یا ورزش سوارکاری این ها ورزش هایی هستند که معمولاً سن خاصی را نمی خواهد برای قهرمانی احتمال دارد یک آدم شصت ساله بتواند قهرمان المپیک بشود و خیلی راه باز است برای اینکه ما بتوانیم در میادین بین المللی استفاده بکنیم اما خب آدم های با استعداد به خاطر همین کمبود امکانات و هزینه بر بودن این قضایا از این راه باز می مانند.

عصر کازرون: تیراندازان کازرونی هم تا حالا مقامی در مسابقات تیر و کمان به دست آورده است؟

راوش: مقام های خیلی خوبی بچه های کازرون توی این زمینه به دست آوردند ما مقام سوم کشوری را داریم که توسط آقای جاویدی بدست آمده در بخش کمان کامپون. مقام تیمی سوم را در استان داریم. انفرادی سوم را در استان داریم با توجه به اینکه تعداد بچه های ما خیلی کم تر از جاهای دیگر هم هست.تعداد خواهرهایی که اینجا دارن تمرین می کنند واقعاض چشم گیر است نسبت به جاهای دیگر اما خب متأسفانه به دلیل همین کمبود امکانات و هزینه بر بودن اینها هرمدتی یک بار دچار یک ناامیدی می شوند یک خلأ به وجود می آید باز هم به دلیل علاقه باز هم شروع به کار می کنند و این همین طور داره متناوباً پشت سر هم اتفاق می افتد.

عصر کازرون: درخواست شما از مسئولین چیست؟

راوش: ما درخواستمان واقعاً این است از مسئولین که بیان و فرموده ی پیامبر گرامی اسلام(ص) را ارج بگذارن و به این ورزش ها بیشتر اهمیت بدهند، امکانات را فراهم کنند و کاری بکنند که انشاالله ما بتوانیم در میادین بین المللی استعدادهای واقعی خودمان را بروز بدهیم درخواست ما همین است البته حقیقت این است که از اداره تربیت بدنی شهرستان کازرون همان ورزش و جوانان گله ای نداریم چون وقتی نگاه می کنیم می بینیم که این دوستان دستشان خالی است اما خب جاهای دیگر هستند به طور مثال شهرداری و ارگان های دیگری که می توانند تو این زمینه کمک کنند یا ارگان های دیگر که می توانند به عنوان بودجه ی ورزشی خودشان از این بر و بچه ها استفاده کنند. اسپانسر اونا بشوند و کمک کنند که این دوستان بتوانند این ورزش هم مفرح و هم اسلامی انشاالله به خوبی ادامه بدهند و امیدواریم که خداوند توفیق بدهد این راهی که ما شروع کردیم به یک نتیجه ی خوب برسد که یک باقیات الصالحاتی انشاالله برای ما داشته باشد.

tirokaman1

عصر کازرون: در مورد محل تمرینتان بحث های زیادی هست؟

راوش: بله محل تمرین ما متاسفانه محل خوبی نیست چون اساساً برای تیراندازی مکان خیلی مهم است. اکثریت جاها مکان رو باز است برای تیراندازی ما از این زمینه که مشکلی نداریم اما خب فضای تیراندازی ما محدود است چون ماه فضا به لحاظ متراژه ما کمبود داریم یعنی ما از یک حدی را بیشتر نمی توانیم استفاده بکنیم یعنی بچه هایی که می خواهند ۷۰ متر تمرین کنند ما دچار مشکلیم الان نهایت فاصله ای که می توانیم تیراندازی کنیم تو این زمین ۵۰ متر است. فکر می کنم که خوب آسیب می رساند چون ما تا یک حدی بیشتر نمی توانیم استفاده بکنیم خود تیراندازی هم ورزش خطرناکی است یعنی اینکه ما باید فضا را بسته باشیم که اتفاقی برای کسی نیفتد.از اون طرف وقتی که خواهران عزیز ما می خواهند تمرین بکنند این فضا امنیت روحی روانی برای اونا نداره یعنی اونا آسایش اینکه بخواهند tirokaman4یک جایی بایستند امنیت داشته باشند به لحاظ ظاهری راحت باشند و این زمین هم در کنار سالن آقایون است خواهران ما می خواهند راحت باشن تیراندازی بکنند اما خب این مکان برایشان فراهم نیست. فضای تیراندازی ما سمت تقریباً غرب است و معمولاً بعد از ظهرها ما دچار مشکلیم برای تیراندازی کردن حالا دوستان اگر تخصص داشته باشن می دانند که معمولاً سمت تیراندازی باید سمت شمال باشد که نه در طلوع آفتاب و نه در غروب آفتاب ما مشکلیم نداشته باشیم.

عصر کازرون: در این زمینه اقداماتی هم انجام داده اید؟

راوش: خب درخواست هایی از شهردار محترم شده؛ چه زمانی که آقای عسکری حضور داشتند، چه الان که آقا موصلی حضور دارند، الحمدالله همکاری لازم را با ما داشتند. ما درخواست یک قطعه زمین را کردیم، خب تا حدودی موافقت شهردار محترم گرفته شده اما خب دوستان ما در شورای شهر هم بالاخره باید این لطف را داشته باشند همکاری با ما بکنند و اجازه بدهند که این اتفاق بیفتد. تیر و کمان ورزشی است که احتیاج به تبلیغ دارد اصلاً هر ورزشی احتیاج به تبلیغ دارد منتها شرایط زمین ها و تمرینات ما طوری است که ما از دید مردم مخفی هستیم بنابراین هدایت جوان ها به این سمت یک مقدار تیراندازی و هیجان تیراندازی را باید ببینند تا ترغیب بشوند برای آمدن خب این زمینی که ما در نظر گرفتیم انتهای بوستان رفیع است خب تا اندازه ای هم موافقت ها گرفته شده اما خب فکر می کنم مشکل اساسی ما الان عزیزان شورای شهر هستند که انشاالله این تصمیم را با دقت نظر خودشون و بزرگواری خودشون انشاالله خواهند گرفت و این زمین را به ما خواهند داد و انشاالله با همکاری شهرداری محترم بتوانیم یک زمین خوب جایی تهیه کنیم که مردم بتوانند عزیزان تیرانداز را ببینند این فضای زیبای ورزشی را هم ببینند و هم انشاالله بیایند ازش استفاده کنند.

عصر کازرون: تیراندازها از بحث رختکن هم بسیار گله داشتند؟

راوش: بله، اینکه می گوید جانا سخن از دلی ما می گویی جایی برای رخت کن نداریم حالا برادرها می توانند بدون رختکن استفاده کنند ولی واقعاً ما برای خواهرها دچار مشکلیم واقعاً خواهرهای ما موذب هستن اگر وارد عرصه ی تیراندازی هم می شوند به خاطر علاقه ی بسیار زیادشان است ولی خب این این خیلی براشون سخت است.

عصر کازرون: وضعیت مخارج و تامین هزینه ها به چه صورت است؟

tirokaman3راوش: فضای تیراندازی ما الان چیزی بالغ برسه،چهارمیلیون تومان هزینه شد. بیشترشاید یه چیزی حدود ۵میلیون تومان هزینه شده که اکثریت آن رامی گم شاید درحدود ۵۰۰هزار تومان هم نباشد که ما ازتربیت بدنی گرفته باشیم البته باز هم میگم اونها اینکه نخواستن ،واقعاتربیت بدنی به لحاظ بودجه درمذیقه است .خب عزیزان شهرداری جناب آقای مسعود علیزاده خیلی لطف کردن کمک کردن بقیه دوستانی که تو شهرداری بودن یک سری هزینه هارا این دوستان انجام دادن ما توانستیم این زمین را جوری بسازیم که بالاخره ازش استفاده ای کرد. اما فضای تیراندازی به شکلی است که ما اگرتیرمان رهاشود احتمال خورد شدن خیلی زیاد است معمولا جایی که تیراندازی می کنند باید کفش چمن باشد تا اگرتیرخطا برود آسیب نبیند. الان هرتیرماتقریبا۲۵۰۰۰تومان،۳۰۰۰۰تومان تا۶۰۰۰۰تومان هزینه اش است یعنی با ازدست دادن هرتیرماباید ۶۰۰۰۰هزارتومان مجبوریم بازهم هزینه کنیم. خب این خیلی مشکل است. فضای پشت سرما پشت میدان تیراندازی ما فضای مسجد است بااینکه ماتلاش کردیم که فضا را بپوشیم که خدایی ناکرده اتفاقی نیفتد ولی خوب بازهم غیراستاندارد است یعنی مابازهم یک کارغیراستاندارد داریم انجام میدهیم اما خب واقعاهم چاره ای نیست.

عصر کازرون:ممنون که وقتتان را در اختیار مخاطبان عصر کازرون قرار دادید.

راوش: من هم از شما ممنونم به خاطر توجهی که به این هیأت دارید.

tirokaman2

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان تعداد نظرات ۶ دیدگاه
 • فرهاد ۳۱ تیر, ۱۳۹۲۸:۲۳ ق.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  نقش سریال جومونگ تو ایجاد این رشته چقدر بوده ؟

 • غضنفر ۱ مرداد, ۱۳۹۲۶:۳۸ ق.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  تیر و کمان واقعا ورزش مفرحیه اما خب همانطور که گفتید هزینه زیادی هم داره،
  اگه بتونید یه وام برام جور کنید؛منم میام:)

 • ناشناس ۱۱ مرداد, ۱۳۹۲۹:۲۳ ب.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  آقای عزیز شما که از همه مشکلات گفتید چرا بیان نکردید که مشکل اصلی این هیات این است که اداره تربیت بدنی کازرون مسئولیت این هیات را تا چند روز پیش به افراد بی‌مدیریت سپرده بود. افرادی که شاید برای هیات دوندگی کردند ولی به دلیل نداشتن تخصص، همه دوندگیشان بی‌فایده بود. این که فردی بگوید این کار را کردم، آن کار را کردم چه فایده دارد. باید دید که آنها هیات را به کجا برده‌اند؟ این که فردی مدرک مربیگری بگیرد و حتی مربیگری کند ولی خودش بلد نباشد تیر بیندازد جای تاسف است. این که معلوم نیست مربیهای دیگر هیات، مدرک مربیگری دارند یا نه جای تاسف است. چرا افرادی که تیر می‌انداختند دیگر حاضر به برگشت نیستند؟ چرا همه بعد از مدتی سرد می‌شوند و دیگر حاضر به تمرین نیستند؟ چرا و چراهای زیادی هست که معلوم نیست چه کسی پاسخگوست. حال امید که مسئولین جدید، هیات را زنده کنند.

 • ناشناس ۱۱ مرداد, ۱۳۹۲۹:۴۳ ب.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  اداره تربیت بدنی شهرمان از پایه مشکل دارد. این که این اداره بی‌نظم‌ترین اداره شهره بماند. این که رئیس نداره بماند.
  تا وقتی کارمندانی مثل آقای ….جزء مسئولین ورزش این شهر هستند ورزش شهر پیشرفتی نمی‌کند. میگوئید چرا؟ یک روز بروید اداره تربیت بدنی و شماره مثلاً یک مربی یا کس دیگه ای رو از ایشون بخواید. (دو سه تا تقویم داره که شماره تلفنها رو بی هیچ نظم و قانونی توش نوشته. بدون توجه به حروف الفبا یا روال خاص دیگه‌ای.) خوب نگاهش کنید. برای پیدا کردن یک شماره تلفن از صفحه اول تقویم شماره ۱ رو ورق میزنه تا برسه به صفحه آخر آخرین تقویمش. وقتی اونجایی فقط باید آرزو کنی اسم طرف، تو صفحات اول باشه والّا بیچاره‌ای!!! خوب حالا این آقای فوق العاده بی نظم توی امور ورزشی، کارشناس شهرمونه!!! اون وقت میخوایم ورزش شهر پیشرفت کنه!!!
  میگن: حاکم شهری که مرغابی بود بر سر آن شهر رسوایی بود
  (با عرض معذرت ضرب المثله دیگه چیکار میشه کرد!!!)

 • ناشناس قبلی! ۱۴ مرداد, ۱۳۹۲۹:۰۵ ب.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  آقا جان اسما رو پاک نکن والله. بذا همه بفهمن کیا کار خراب کن شهرن! یه اقدامی بشه. ما که نمیتونیم علنا اعتراض کنیم. بذا حداقل اینجوری فریاد بزنیم.

 • امینی ۲۶ اسفند, ۱۳۹۶۲:۲۸ ب.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  حداقل ادرس میدادین که کجا تمرین می کنید؟به نظر خودتون تبلیغات شما در مورد این ورزش خوب بوده؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون