ساده‌ترین راه شناسایی بیماری هپاتیت

به گزارش عصر کازرون، عبدالرسول همتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نشست خبری با عنوان بیماری هپاتیت، گفت: هپاتیت ویروسی یک بیماری عفونی سیستماتیک است که به دلیل تمرکز ویروس در کبد، علایم بالینی، بیوشیمیایی و هیستوپاتولوژی ناشی از تخریب پیوند کبد از تظاهرات بارز آن است.

همتی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های مهم وزارت بهداشت ، حذف و کنترل کامل بیماری‌های هپاتیت B. و C. در کشور است، عنوان کرد: در حال حاضر یک و نیم میلیون نفر ایرانی ناقل ویروس هپاتیت B. و ۳۵۰ هزار نفر ناقل ویروس هپاتیت C. هستند.

وی با اشاره به اینکه بیماری هپاتیت دو نوع B. و C. است، افزود: در استان فارس طبق آخرین آمار در سال ۹۶ تعداد ۲۵۸ مورد بیماری مبتلا به هپاتیت B. و ۱۱۴ مورد ابتلا به بیماری هپاتیت C. گزارش و به ثبت رسیده است.

همتی با اشاره به اینکه مردم ایران نیز همچون مردم سراسر جهان از عوارض این ویروس در امان نیستند، ادامه داد: استان فارس از لحاظ کنترل این بیماری رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

معاون بهداشت دانشگاه، اضافه کرد: ساده‌ترین راه شناسایی بیماری هپاتیت، اهدای خون است و سازمان انتقال خون ایران، پس از دریافت خون اهدایی، هپاتیت B. و C. را چک می‌کند و به این ترتیب افراد ناقل بیماری شناسایی می‌شوند، همچنین افرادی که امکان اهدا خون را ندارند، با یک آزمایش می‌توانند این بیماری را شناسایی کرده و مسیر درمان آن را طی کنند.

همتی توصیه کرد: گرو‌های پرخطر بیماری هپاتیت، معتادان تزریقی، بیماران خونی مانند هموفیلی و تالاسمی هستند و افرادی که حجامت غیربهداشتی و خالکوبی می‌کنند نیز در معرض ابتلا به این بیماری هستند، همچنین افرادی که قمه زنی می‌کنند از گروه‌های پرخطر ابتلا به بیماری هپاتیت محسوب می‌شوند.

این مقام مسوول تاکید کرد: افرادی که با اشیا نوک تیز سروکار دارند، به شدت مراقب باشند تا آسیبی به دست یا سایر نقاط بدن آن‌ها وارد نشود تا در معرض ابتلا به این بیماری قرار نگیرند، همچنین نوزدان واکسینه شده، دارای ایمنی کامل در مقابل هپاتیت هستند.

همتی گفت: ایران جزو پاک‌ترین کشور‌ها از لحاظ ابتلا به هپاتیت C. است، به نحوی که در کشور ما ابتلا به این بیماری کمتر از نیم درصد است، اما شیوع این بیماری در مصر حدود ۳۰ درصد و در آذربایجان نزدیک به ۲۰ درصد است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه افزود: در سال ۹۴ در کشور، ۵ هزار و ۱۵۰ نفر بر اثر ابتلا به سیروز کبدی جان خود را از دست دادند که از این تعداد، هزار و ۶۵۰ نفر مبتلا به هپاتیت B.، هزار و ۱۰۰ نفر دچار هپاتیت C. و هزار ۵۰۰ نفر چاق و مبتلا به کبد چرب بودند.

مدیر کل انتقال خون استان فارس، از هدف و استراتژی جهانی سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای ریشه کنی بیماری‌های واگیر دار به ویژه هپاتیت B. به عنوان تهدیدی برای سلامت عمومی جامعه تا سال ۲۰۳۰ خبر داد و از مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در راستای اهداف سازمان بهداشت جهانی و همکاری ویژه با سازمان انتقال خون، تقدیر کرد.

مسعود ترابی اظهار کرد: افرادی که از ابتدای فروردین سال ۱۳۶۸ به بعد متولد شدند، بر علیه بیماری هپاتیت واکسینه شده و دارای ایمنی مورد نیاز هستند، همچنین متولدین پیش از سال ۱۳۶۸ یا همان افراد بالای ۲۹ سال، باید برای ایمن سازی جامعه و سلامت خود، با مراجعه به مراکز بهداشت و انجام واکسینه برای این بیماری اقدام کنند.

او یکی از راه‌های انتقال بیماری هپاتیت B. را انتقال از راه خون و فرآورده‌های خونی دانست و اعلام کرد: تلاش می‌شود با همکاری سازمان انتقال خون و دانشگاه‌های علوم پزشکی، امکان احتمال انتقال هر ویروسی به ویژه بیماری هپاتیت B. از طریق خون و فرآورده‌های خونی را در سطح کشور به صفر برسانیم.

دکتر ترابی، از تفاهم نامه‌ای که بین مدیریت اداره کل سازمان انتقال خون و مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت برقرار شده است خبر داد و عنوان کرد: طبق این تفاهم نامه، مقرر شد تا مدیریت بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این امر مهم برای واکسینه کردن افراد معرفی شده از سوی این سازمان، اقدام کند.

مدیر کل انتقال خون استان، با بیان اینکه فاز نخست این طرح از آغاز مهر امسال اجرا و تا پایان بهمن سال جاری ادامه دارد، اضافه کرد: هر نوع اهدا کننده خون با معرفی نامه‌ای از سوی سازمان انتقال خون برای واکسینه شدن به معاونت بهداشت شهرستان‌ها و در شیراز می‌تواند به مرکز بهداشت شهدای والفجر در خیابان ساحلی، مرکز بهداشت شهدای انقلاب در دروازه کازرون، مرکز مشاوره دکتر صدیق در خیابان قصرالدشت و درمانگاه‌های تخصصی و فوق تخصصی امام رضا (ع) و شهید مطهری در میدان نمازی مراجعه و از این خدمت بهره‌مند شود.

مصطفی ابراهیمی رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: اگر فرد بزرگسالی به بیماری هپاتیت مبتلا شود، با درمان‌هایی که از سوی مراکز مشخص شده انجام می‌شود، پس از ۶ ماه تا ۹۵ درصد از ویروس این بیماری پاکسازی شده و به عنوان ناقل سالم، قادر به ادامه زندگی همانند دیگر انسانهاست.

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون