با حضور اصحاب هنر شهرستان صورت می پذیرد؛پنج شنبه 30 خرداد

رونمایی از کتاب “سنت های کازرون” مرحوم پزشکیان

به گزارش عصر کازرون؛ بعد از ظهر پنج شنبه سی ام خرداد ماه طی مراسمی با حضور هنرمندان و هنردوستان از کتاب ” سنت های کازرون” مرحوم محسن پزشکیان در سالن اجتماعات کتابخانه آیت الله مدنی کازرونی رونمایی خواهد شد.

جعفری، مسئول اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کازرون در گفت و گو با عصر کازرون گفت: در راستای  حمایت از هنرمندان و همچنین شناساندن هنرمندان این دیار به نسل جوان، این اداره برنامه های متفاوتی را در حال اجرا دارد.

وی افزود:  درهمین راستا پنج شنبه سی ام خردادماه ساعت ۱۸:۳۰با حضور هنرمندان و هنردوستان از کتاب “سنت های کازرون” مرحوم پزشکیان رونمایی خواهد شد. لذا از کلیه علاقه مندان جهت شرکت در این مراسم دعوت می کنیم.

همچنین از سایت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کازرون نیز رونمایی خواهد شد.

 

لازم به ذکر است این کتاب را محسن پزشکیان گردآوری کرده بود که با درگذشت وی به ‌کوشش فرزانه پناهی به‌ چاپ

11111 رسید.«سنت‌های کازرون» با هدف حفظ و نگهداری واژگان خاص این سرزمین و آداب و رسوم و مثل‌های آن دوران تالیف شده است.پایان‌ بخش کتاب نیز دربردارنده نقاشی‌های زنده‌یاد پزشکیان است.

در دیباچه این کتاب به‌ قلم سیده فرزانه پناهی آمده است: «پژوهش در سنت‌های کازرون، مجموعه‌ای پنج جلدی بود که با کمال تاسف از آن تنها مجلد دوم و پنجم آن، موجود و سه جلد دیگر مفقود شده است. جلد دوم از این مجموعه هم‌اینک پیش روی خوانندگان و جلد پنجم شامل ضرب‌المثل‌هاست که هنوز به عرصه چاپ نرسیده است.»

IMG_0331

محسن پزشکیان، نویسنده، شاعر، نقاش و هنرمند در سال ۱۳۲۶ در شهرستان کازرون متولد شد.خطاطی و نقاشی را در کودکی از پدرش آموخت. وی در مقطع کارشناسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران پذیرفته شد و هنگام اجرای نمایشنامه‌ای از سوی ساواک دستگیر شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، پزشکیان در مسیر قم، هنگامی که برای دیدار امام خمینی(ره) به این شهر می‌رفت در سانحه تصادف درگذشت.

چاپ نخست «سنت‌های کازرون» به‌قلم محسن پزشکیان و به‌ کوشش سیده فرزانه پناهی در ۱۷۹صفحه، شمارگان سه‌هزار نسخه و بهای ۶ هزار تومان از سوی مرکز نشر زرینه به‌چاپ رسیده است.

یوسفیان، مسئول فرهنگی اداره کتابخانه های عمومی کازرون در گفت و گو با عصر کازرون گفت: در این اداره، امسال را سال معرفی نویسندگان کازرونی قرار دادیم و بر همین اساس از کلیه نویسندگان شهرستان کازرون دعوت می کنیم که در هر زمینه و موضوعی که تالیف کتاب نموده اند، دو نسخه از کتاب را تحویل کتابخانه ی امام حسن مجتبی(ع) دهند.

نظرات بینندگان تعداد نظرات ۱ دیدگاه
  • ناشناس ۳۰ خرداد, ۱۳۹۲۶:۱۹ ب.ظ

    Thumb up 0 Thumb down 0

    مرحوم پزشکیان همچون سایر هنرمندان کازرونی غریب ماندند…
    بنده حقیر هم تازه با شخصیت ایشان آشنا شدم، بر ای خودم متاسفم که تا این سن، هنوز از هنرمندان و چهره های شهرم بی اطلاعم…خدا مرا ببخشاید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون