دولت ۷۰ درصد اعتبارات آبخیزداری را تامین می کند

به گزارش عصر کازرون،کارشناس ترویج اداره کل منابع طبیعی استان فارس گفت: در بحث آبخیزداری اگر شاهد مشارکت ۳۰ درصدی مردم باشیم، اداره کل منابع طبیعی بقیه اعتبارات آن(۷۰ درصد) را تامین می کند.سید کاظم موسوی سه شنبه در دهمین همایش سازگاری باخشکسالی و مدیریت بحران در کازرون افزود:یکی از مهمترین راه های پیشگیری از هدررفت آب اتخاذ روش های آبخیزداری است.
آبخیزداری به روش های نگهداری و جلوگیری از هدررفتن آب با ایجاد بند، ذخیره سازی، هدایت آب، روش های کمتر مصرف کردن آب و مانند آن گفته می شود.
در این همایش مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اهداف این همایش را آموزش و ارتقای علمی و آگاهی بخشداران و دهیاران به عنوان سفیران نجات آب در روستاها بیان کرد.


عباس نعمتی افزود: با استفاده از مطالب گفته شده در این همایش ها کشاورزان با روش های جدید کشت جایگزین و صرفه جویی آشناش دند و نتایج خوبی نسبت به قبل در مصرف آب کشاورزی حاصل شده است.
در این همایش محمد مهدی شریفی رئیس برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای فارس گفت: در استان فارس ۱۵هزار چاه غیر مجاز وجود دارد که بیش از ۸ هزار حلقه این چاه ها پرشده است.
وی ادامه داد: میزان آب برداشتی در بخش کشاورزی استان فارس ۶ میلیارد متر مکعب است که ۹۰ در صد مجموع آب موجود در استان را تشکیل می دهد که یکی از راه های صرفه جویی آب نصب کنتور هوشمند است.
بهروز ابولپور عضوهیات علمی مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان فارس هم در این همایش گفت: کشاورزان به جای افزایش سطوح زیر کشت به دنبال افزایش بهره وری و کارایی مصرف آب باشند.
در این هماش یک روزه ۱۸۰ نفر از دهیاران و بخشداران شهرستان کازرون شرکت داشتند.

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون