دوبنه هم به درد دریاچه پریشان کازرون دچار شد!

به گزارش سرویس محیط زیست عصر کازرون؛ سیاوش محمدی بیگدلی در این رابطه گفت: متاسفانه خودسوزی زمین از چند روز قبل در روستای دوبنه مهارلو در نزدیکی شیراز شروع شده است.

وی ادامه داد: در حالی که در ابتدا وسعت این خودسوزی حدود ۴۰۰ متر بود هم اکنون این خودسوزی گسترش پیدا کرده و به هزار مترمربع رسیده است.

سرپرست معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس پرامون اقدامات انجام شده از سوی محیط زیست برای مهار این خودسوزی بیان کرد: در ابتدا با ماشین نسبت به پاشیدن آب بر روی این خودسوزی اقدام شد اما متاسفانه به دلیل درجه بالای خاک، آب بخار می شد.

وی افزود: این اقدام بی ثمر بود از این رو محیط زیست برای مهار این پدیده دنبال راهکارهای دیگری است.

محمدی ادامه داد: در این راستا مقرر شده که به وسیله  بیل مکانیکی خاک کوبیده یا اینکه در اطراف آن کانلی حفر شود.

سرپرست معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس تاکید کرد: متاسفانه به دلیل اینکه این منطقه در نزدیکی روستای اسلاملو قرار دارد خطر سرایت این پدیده به زمینهای اسلاملو نیز وجود دارد.

وی گفت: متاسفانه این پدیده به دلیل برداشتهای بی رویه آب رخ داده و در صورتیکه که سطح آب بالا رود می توان از افزایش آن به دیگر نقاط استان جلوگیری کرد.

چندی پیش خاک روستای دوبنه در اطراف منطقه مهارلو دچار خودسوزی شد. این پدیده پیش از این نیز در اطراف شهرک صنعتی شیراز و دریاچه پریشان کازرون دیده شده بود./خبرگزاری مهر

khodsoozi dobaneh

نظرات بینندگان تعداد نظرات ۱ دیدگاه
  • محمد ۱۵ خرداد, ۱۳۹۶۳:۵۱ ب.ظ

    Thumb up 1 Thumb down 0

    خروج و ممانعت چریدن دام در مراتع زیر نظر سازمان محیط زیست باعث شده است که علفهایی که بعد از مدتی خشک می شوند و مستعد آتش سوزی هستند توسط دامها خورده نشوند و باقی ماندن این علفها در زیر درختان و جنگلها محیطی مستعد آتش سوزی بوجود آورده است و هر ساله شاهد سوختن چندین هکتار از مراتع و جنگلهایمان هستیم. در حقیقت از هر دو طرف ضرر کرده ایم. هم دامدارایمان را تضعیف کردیم و به دامداران ضرر رسانده ایم و هم هر ساله چندین هکتار از جنگلهایمان را سوزانده و نابود کرده ایم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون