گزارش تفصیلی عصرکازرون از همایش تجلیل از یک چهره ی بین المللی

در همایش تجلیل از دکتر داود توکلی؛ نخبه کازرونی الاصل ورزش کشور، چه گذشت؟! +عکس

به گزارش سرویس ورزشی عصرکازرون؛ به همت اداره ورزش و جوانان شهرستان کازرون و هیئت هندبال، از “دکتر داود توکلی” نخبه کازرونی الاصل ورزشی کشور و چهره ورزشی شناخته شده درسطح بین الملل ، جمعه هفدهم مهرماه، در محل تالار مردانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کازرون، تجلیل شد.

dawud tawakoli-tajlil (52)دکتر داود توکلی؛ از بزرگان و نامداران ورزش ایران و صاحب کرسی جهانی و بین المللی است و دارای نفوذ در فدراسیون جهانی هندبال است. وی  رمز موفقیت های خود را توکل به خدا و عنایات پروردگار در کنار راهنمایی های پدر خود میداند. استاد داود توکلی، رییس کمیته داوران آسیا، نایب رییس کمیته داوران جهان، ناظر ارشد فنی فدراسیون جهانی هندبال و دارنده مدال افتخار المپیک لندن است.

داود توکلی ، متولد کازرون و فرزند استاد علی اصغر توکلی، پدر هندبال فارس و از اولین مربیان و داوران تاریخ هندبال ایران، تحت تاثیر پدر بزرگوار خود از کودکی به هندبال علاقه مند شد و در دوران دانش آموزی ، زیر نظر محمد حسن مصلایی پور دبیر ورزش مدرسه راهنمایی داریوش به فعالیت ورزشی خود ادامه داد . عشق مفرط به هندبال باعث شد تا از جوانی در کنار بازیگری به امر داوری نیز بپردازد و خیلی زود استعداد خود در امر قضاوت را به همگان نشان داد و پله های ترقی را بسرعت پیمود . ظرافت ؛دقت و پشتکار وی باعث شد تا مسئولان هندبال آسیا خیلی زود وی را به جایگاه مهم و معتبر ریاست کمیته داوران آسیا برسانند .

فعالیت ها و تلاشهای بی شائبه وی از نگاه تیزبین فدراسیون جهانی هندبال دور نماند و وی را به جایگاهی که برازنده استاد توکلی بود رساندند.

تلاشهای بدریغ دکتر داود توکلی در طی برگزاری مسابقات المپیک لندن آنقدر چشمگیر بود که رییس فدراسیون جهانی بصراحت اعلام کرد که زیبایی مسابقات هندبال المپیک حاصل تلاشهای داود بود و این کار تنها از عهده ایشان بر می آمد. ایشان مسلط به هفت زبان زنده دنیا هستند.

tavakkoli 2222tawakolidawud

گزارش تفصیلی عصرکازرون از همایش تجلیل از دکتر داود توکلی؛ چهره ی بین المللی هندبال

کلیه ی مسوولان شهرستان دعوت بودند، اما …
این همایش از طرف اداره ورزش و جوانان شهرستان و هیأت هندبال برگزار می شد و کلیه ی مسوولان شهرستان دعوت بودند حتی امام جمعه محترم! که البته ایشان تشریف نیاوردند.

 *همایش تجلیل از دکتر داوود توکلی از نگاه دست اندرکاران

همایش تجلیل از دکتر داوود توکلی ؛ هفدهم مهرماه ۹۴ برگزار شد. تالار مردانی میزبان بود و انصافا همه گونه همکاری با برگزار کنندگان این همایش از طرف محمدرضا خنشاء ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت پذیرفت.

*دلهره داشتیم که …
خیلی نگران بودیم و دلهره داشتیم که نکند خدای نکرده همایش خوب در نیاید یا مدعوین استقبال نکنند یا دیگر نارسایی هایی که ممکن است در هر همایشی رخ دهد؛ از جمله عدم حضور سخنرانان از پیش تعیین شده در محل همایش و یا حاضر نبودن سر وقت سخنرانی و یا طولانی شدن سخنان یکی از سخنرانان!

جلسات متعدی در هیأت هندبال کازرون به محوریت محمدرضا نکویی رییس اداره راه مسکن و شهرسازی و البته رییس هیأت هندبال شهرستان گرفته شد و تبادل نظر شد و پیشنهادهای خوب و قابل طرح از طرف اعضای هیأت و دست اندرکاران برگزاری همایش خصوصا مسعود ارغوان؛ دبیر همایش و دبیر هیأت هندبال ارایه شد.

و  باز جلسه و جلسه و دیدار با عباس حسین پور ریاست اداره ورزش و جوانان شهرستان و تبادل نظر و تقسیم کار و تماس های تلفنی با هیات هندبال استان و دیگر دوستان ورزشی و ارزشی این عرصه.

*استرس مان بیشتر می شد و …
هر چه به روز برگزاری همایش نزدیک تر می شدیم استرس مان بیشتر می شد خصوصاً قرار بود که همایش در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار بشود که در نوبت بعد از ظهر مسابقه ی بین تیم های پیشکسوتان هندبال فیروزآباد و پیشکسوتان کازرون بود که در سالن ۲۰۰۰ نفری تختی برگزار می شد که قرار بود در بین نیمه ی این دیدار از مقام استاد علی اصغر توکلی پدر هندبال فارس تجلیل میدانی به عمل بیاید.

*ما مشکلی از لحاظ تصویر دکتر نداشتیم…
تهیه ی بنر و پوسترهای تبلیغاتی و تنظیم و ترکیب بندی جملات و جایگزین کردن افتخارات و سمت های دکتر داوود در کنار عکس های افتخار آفرین این نخبه ی ورزشی کشور و این کازرونی با اصالت یکی دیگر از سختی های کار بود؛ جالب این که ما مشکلی از لحاظ تصویر دکتر نداشتیم و با وجود این که ایشان در سفر حج بودند اما با جست و جو در گوگل صدها عکس متفاوت از این بزرگوار در دسترس بود.

dawud tawakoli-tajlil (1)

*بعد از اصرار زیاد پذیرفت که بلافاصله از مکه ی مکرمه که برگشت به کازرون تشریف بیاورند
ما با دکتر داود توکلی در مکه تماس داشتیم و وی را از برگزاری همایش با خبر کردیم، بسیار متواضعانه گفت : در زحمت نیفتید و ما اصرار کردیم که این کار را از صمیم قلب و خود جوش و به پاس زحمات سالیان دراز جناب عالی در امر ارتقاء داوری هندبال کشور و رتبه ی عالی تان در دنیای هندبال انجام می دهیم و می دانیم که بسیاری از موفقیت های اخیر تیم های ملی رده های مختلف هندبال جمهوری اسلامی ایران به خاطر زحمات شما و ارتباط جناب عالی با کشورهای آسیایی و حتی اروپایی به عنوان نایب رییس بین الملل فدراسیون هندبال کشور تان بوده و ارتباط نزدیک با مربیان درجه یک جهانی و معرفی آنان به فدراسیون جهت بستن قرارداد با آن ها و دیگر اقدامات جهت برگزاری مسابقات دوستانه تیم های ملی در سایر کشورهای آسیایی و اروپایی و ارتقاء داوری هندبال کشور در سطح بین قاره ای و غیره. بعد از اصرار زیاد ما دکتر  داوود توکلی پذیرفت که بلافاصله از مکه ی مکرمه که برگشت به کازرون تشریف بیاورند.

*تولد یک اتفاق خوب…
اتفاق خوبی داشت در عرصه ی ورزش و در سطح شهرستان و در میدان ورزش اول این شهر  رخ می داد که حرکتی خوب برای دیگر عرصه های فرهنگی و تاریخی و هنری و … بود. پنج شنبه تا دیر وقت در سالن برگزاری همایش دست اندرکاران در حال آماده سازی سالن و کلیپ ها و … بودند.

*چشم مان به در بود تا معاونت اداره کل ورزش و جوانان فارس تشریف بیاورند که متاسفانه …
تا صبح شاید ساعتی بیش نخوابیدیم و صبح زود دوباره به تالار مردانی رفتیم و کارها و مراسم را مرور کردیم، کم کم مدعوین تشریف آوردند و از مرکز استان هم مهمان داشتیم؛ حبیب یزدانی مربی ارزنده سال های دور هندبال فارس و سید مجید نخعی داور ملی از شیراز تشریف آوردند. اما چشم مان به در بود تا آقای اردشیر حسن زاده معاونت اداره کل ورزش و جوانان فارس تشریف بیاورند چون از سخنرانان همایش هم بودند که متأسفانه با ایشان هماهنگی لازم صورت نپذیرفته بود!
از علیرضا پاکدل رییس هیأت هندبال استان فارس به صورت ویژه دعوت به عمل آمده بود؛ چون یکی از سخنرانان همایش نیز بود اما ایشان هم به خاطر گرفتاری تحصیلی در مقطع دکترا تشریف نیاوردند و هم چنین آقای حاج خلیل پاکدل هم نیامدند.

*حضور این عزیزان باعث دلگرمی ما شد…
اما حضور حاج آقا نامجو رییس دفتر نماینده مردم شریف کازرون باعث دلگرمی ما شد و نیز حضور افتخاری فرماندار شهرستان کازرون که بسیار مسرت بخش و امیدوار کننده بود. همراه با آقای حسین پور که به مکان برگزاری همایش وارد شدند تشریف فرمایی جناب سرهنگ مشوق فرمانده نیروی انتظامی شهرستان باعث غرور ما بود.

روایت عصرکازرون از مراسم تجلیل دکتر توکلی

مراسم شروع شد…
دکتر داوود توکلی به همراه پدر بزرگوارشان با استاد عبدالصاحب نیکویی پیشکسوت و داور بین المللی هندبال ایران و غلامحسین نیکویی مربی ارزنده ی سال های قبل هندبال کازرون و رئیس هیأت هندبال استان بوشهر نیز تشریف آوردند. در همان بدو ورود که نیم بیشتر سالن همایش پر شده بود و حضور پیشکسوتان ورزش خصوصاً هندبالیست های سابق شهرستان و دیگر مدعوین به چشم می خورد و البته حضور برخی از مسوولان شهرستان که البته زیاد پر رنگ نبود.

مداح اهل بیت آقای سیاح پور با چاووشی بوی کربلا را در فضای سالن طنین افکن کرد و حلقه های گل به گردن دکتر داوود و پدر بزرگوارشان افتاد و استاد رستمی پیرغلام مکتب امام حسین ع در مقام امیر مومنان علی ع  مداحی کرد.

مجری برنامه بهادر ریاضی؛ ملی پوش و پیشکسوت هندبال کازرون؛ شروع همایش را با قرائت آیاتی از کلام الله مجید توسط استاد شیخیان اعلام نمود و فضای تالار معطر به عطرخوش قرآن شد.

در ادامه برنامه به احترام پخش سرود جمهوری اسلامی ایران همه ی حضار به پا خاستند و عکاسان حاضر در همایش از عظمت این لحظه ی پر افتخار عکس ها گرفتند.

IMG_8481

 بهترین قسمت جایگاه؛ مزین شده بود به تصاویر شهداء هندبالیست شهرستان کازرون

در بهترین قسمت جایگاه یا همان سن مخصوص بنر بزرگی به چشم می خورد که مزین شده بود به تصاویر شهداء هندبالیست شهرستان؛ شهید حسن اعتمادی، شهید اصغر ارجی، شهید حسین سبزواری فرد، شهید ابراهیم باستان، شهید عبدالرسول رضوی، شهید علی اصغر سیاوش، شهید مسلم شیرافکن، شهید اصغر حسن زاده، شهید ابراهیم باقری و در حین معرفی این شهداء گرامی توسط مجری همایش، از سیستم صوتی تالار آهنگ زیبای همیشگی مربوط به شهداء  پخش می شد که حال و هوایی خاص را به مجلس می داد و بی اغراق همه ی حاضرین به احترام این شهداء گران قدر در سکوت محض بودند و با خاطراتی که از آن عزیزان داشتند در حس و حال عجیب و غریبی فرو رفته بودند اما در پایان این قسمت با احساسات خاص ورزشی آن دلاور مردان عرصه ی شجاعت و ایثار را تشویق کردند.

dawud tawakoli-tajlil (14)

رئیس اداره ورزش و جوانان کازرون طلب حلالیت کرد و …
اولین سخنران همایش عباس حسین پور بود که هم خیر مقدم گوی مدعوین بود و هم تقدیر کننده از دکتر داوود و هم این که طلب حلالیت می کرد از همه به خاطر این که داشت مشرف می شد به زیارت کربلای معلی که برای ایشان آرزوی قبولی زیارت و التماس دعا شد و لوح یادبود و هدیه ی اداره ورزش و جوانان به دکتر داوود توکلی در این قسمت از برنامه اهداء گردید.

dawud tawakoli-tajlil (31)

یادی از پیش قراول تربیت بدنی شهرستان کازرون

بهادر ریاضی؛ مجری  همایش در قسمتی از برنامه یاد کرد از پیش قراول تربیت بدنی شهرستان یعنی مرحوم حسن سلامی و حضار با تشویق های خود روح آن مرحوم را شاد کردند و بعد از آن از مرحوم محمد جعفر رأفت عزیز تازه از دست رفته ی ورزش شهرستان نام برده شد  و باز تشویق حضار و از مرحوم محمد جعفر آیین پرست که به راستی حق زیادی بر گردن هندبالیست های کازرون داشت و صدای تشویق حاضرین در تالار مردانی به خاطر زنده نگه داشتن یاد این عزیز از دست رفته بالا گرفت و یادی شد از مرحوم عبدالنبی عرب زاده هندبالیست سابق و خوب شهرستان. در این میان حضور بانوان هندبالیست و ورزشکار در سالن همایش پر رنگ بود.

دومین سخنران؛ دبیر همایش مسعود ارغوان بود که برای ارایه ی گزارش و چگونگی برگزاری این تجلیل با شکوه که خود ایشان از بازیکنان با اخلاق و ارزنده ی سال های نه چندان دور و از مربیان فهیم هندبال شهرستان و نایب رییس هیات هندبال است به پشت تریبون آمد.

تقدیر فرماندار کازرون از دکتر داوود توکلی

سومین سخنران حمیدرضا گرامی؛ فرماندار کازرون بود که حضورش ارج و ارزش به همایش بخشیده بود. وی ضمن سخنرانی از دکتر داوود توکلی تقدیر نمود و به خاطر گرفتاری های خاص و حضور در جلسات متعدد در سطح شهرستان از حضار خداحافظی کرد و رفت.

فرمانده انتظامی شهرستان: بایستی بر دستان پدر و مادری که چنین فرزندانی را تحویل اجتماع و کشور اسلامی ایران می دهند بوسه بزنیم
سخنران بعدی کسی نبود جز جناب سرهنگ مشوق؛ فرماندهی انتظامی شهرستان که در بین صحبت های شان با تشکر و تقدیر از مقام و موقعیت دکتر داوود گفت که بایستی بر دستان پدر و مادری که چنین فرزندانی را تحویل اجتماع و کشور اسلامی ایران می دهند بوسه بزنیم.

دکتر داوود توکلی جانباز شیمیایی و دندانپزشک و مهندس عمران و مسلط به هفت زبان زنده ی دنیا و متعهد و مقید به آیین های مذهبی که چهار بار به حج عمره و تمتع مشرف شده این لیاقت را داشت که از دید سرهنگ مشوق به دستان پدر و مادرش بوسه زده شود، آفرین به فرمانده نیروی انتظامی شهرستان کازرون با این بیانات زیبا و درخور. وی هم در خاتمه سخنرانی سالن را به قصد ستاد نماز جمعه به دلیل این که آخرین روز هفته ی نیروهای انتظامی بود و سخنران قبل از خطبه های نماز جمعهو باید آن جا حضور می یافت ترک کرد.

dawud tawakoli-tajlil (41)

بعد آن بر پرده ی نمایش سالن عکس ها و کلیپ فعالیت های سه ماهه هیأت هندبال و گزارش اعزام تیم های هندبال نوجوانان و جوانان به جام ریاست جمهوری در مشهد مقدس پخش شد و نیز بازیهای پیشکسوتان ایران، که تیم هندبال پیشکسوتان کازرون نیز به عنوان پیشکسوتان فارس به این دوره از مسابقات اعزام شده بودند.

در بین برنامه مجری همایش از هندبالیست های پیشکسوت حاضر در همایش نام می برد و حضار با صدای بلند آنان را تشویق می کردند. در این هنگام و پس از پذیرایی تکه هایی از فیلم های بازی هندبال کازرون و صنایع ملی خراسان و کازرون تبریز و کازرون و گرجستان که در طی سال های ۶۸ و ۷۲ برگزار شده بود به نمایش درآمد که حسابی مورد توجه قرار گرفت.

مدیری که با وجود مشغله ی کاری با عشق و علاقه سکان کشتی به گل نشسته ی هیأت هندبال کازرون را در دست گرفت که…

dawud tawakoli-tajlil (42)قبل  از سخنرانی دکتر داود، زمان سخنرانی محمدرضا نکویی رییس هیأت هندبال شهرستان کازرون بود. نکویی در حال حاضر یکی از مدیران پرتلاش شهرستان است و ریاست اداره راه و مسکن و شهرسازی کازرون را به عهده دارد و با وجود مشغله ی کاری با عشق و علاقه سکان کشتی به گل نشسته ی هیأت هندبال کازرون را در دست گرفت که بسیار زیبا و درخور ستایش سخنرانی نمود؛ چون محور اصلی سخنان وی، وحدت و همدلی و احترام به مقام پیشکسوت بود و این که در این مدت ۳ ماهه پذیرفتن مسوولیت هیأت هندبال تلاش زیادی برای ایجاد وفاق و همدلی و ارج نهادن به  پیشکسوت انجام داده است.

یکی از نکات قابل توجه همایش؛ حضور عکاسان، خبرنگاران، ورزش نویسان و فیلم برداران متعهد و دلسوز شهرستان بود که تمامی صحنه ها و اوقات همایش را در دوربین های بر دوش و در دستان شان به ثبت درآوردند، یک لحظه آرام نداشتند و اتفاق هایی زیبا و خاطره انگیز را شکار کردند و با این تلاش ها به همایش رنگ و لعاب بخشیدند.

دکتر داوود از ابراز این همه احساسات قلبی حضار به وجد آمده بود و می گفت که …

زمان  سخنرانی دکتر داوود توکلی فرا رسید؛ حضار با درخواست مجری برنامه و به احترام دکتر داوود به پا خاستند و پی در پی ایشان را تشویق کردند. دکتر داوود از ابراز این همه احساسات قلبی حضار به وجد آمده بود و می گفت که برایش جبران کردنی نیست و هم چنین می گفت که در طول زندگی اش این لحطه ها را هرگز فراموش نخواهد کرد و از سختی ها و تلاش هایش گفت و موفقیت هایش در عرصه های بین المللی و از جبهه رفتنش و کوچه های محله بالا و عشق و علاقه اش به زادگاهش کازرون و از قابلیت های نخبه های ایرانی در سراسر جهان و از این که تنها ایرانی دارای کار اجرایی در سیستم ورزشی دنیا است و از تشکر و قدردانی اش از امام جمعه محترم، از فرماندار گرامی، از حاج آقا نامجو و از سرهنگ مشوق و از همه ی دست اندرکاران این همایش درخور و با ارزش.

tawakoli-landanماجرای عکسی که مورد استقبال شهروندان کازرونی قرار گرفت!

دکتر توکلی در رابطه با یکی از عکسهایی که مورد استقبال همشهریان قرار گرفته و در فضای مجازی دست به دست می چرخد، گفت: در المپیک لندن، با توجه به مسئولیتی که به عنوان ناظر ارشد و نایب رئیس کمیته داوران فدراسیون جهانی هندبال داشتم، مجبور بودم که طبق قانون، جز آخرین نفراتی باشم که سالن مسابقات را ترک می کنم. با توجه به اینکه کار ما هم از ساعت ۶ صبح شروع می شد، خیلی خسته بودم. به ذهنم رسید که برای یکی از دوستان صمیمی ام در کازرون، پیامی بفرستم.

این بود که با خستگی، متن ” از کازرون عزیز تا المپیک لندن” رو روی کاغذی نوشتم و عکس گرفتم و برای یکی از دوستان در کازرون ارسال کردم. بعد از چند روز به بنده خبر دادند که عکس در حال انتشار و دست به دست شدنه. اگر می دونستم این عکس اینقدر در بین همشهریان و علاقه مندان کازرون بازتاب داشته باشه، خوش خط تر می نوشتم…(با خنده)

و اما مورد همین عکس، یک خاطره تاثیرگذار:  بعد از اینکه عکس ” از کازرون عزیز تا المپیک لندن” رو  روی صفحه اجتماعی خودم قرار دادم، پیامی از طرف خانمی که ساکن یکی از ایالت های امریکا بود، دریافت کردم. ایشون زیر عکس پیغام گذاشته بود که : خیلی اتفاقی عکس رو دیدم. وقتی چشمم به نام کازرون افتاد، بغض کردم و اشکی که خود به خود سرازیر شد، یکباره دلتنگ کازرون و خاطرات قدیمی شدم. من و شوهرم حدود چهل سال پیش از کازرون مهاجرت کردیم. وقتی که در کنار شوهرم خاطرات قدیمی کازرون رو ورق می زنیم،  به عکس شما هم نگاهی می اندازیم و یاد کازرون…”

نه شهردار تشریف آورده بود و نه کسی از شورای اسلامی شهر…

آخرین قسمت همایش لحظاتی به یاد ماندنی بود که پیشکسوتان و استادان حاضر در جلسه و برخی مسوولان برای مراسم اهداء لوح سپاس و جوایز به روی جایگاه آمدند که وصف این لحظات جز با دیدن فیلم و تصاویر گفتنی نیست و تشویق مکرر حضار و لوح سپاس از طرف شهرداری و شورای شهر به دکتر داوود توکلی و استاد توکلی بزرگ، اما نه شهردار تشریف اورده بود و نه کسی از شورای اسلامی شهر.

در خاتمه مراسم جایگاه مملو از حضار بود و عکس های خاطره انگیزی گرفته شد که در لوح خاطرات ما و آیندگان به نیکی خواهد ماند و این تصویر برداری ها و عکس ها به حیاط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کازرون کشیده شد و همه ی حاضرین با دکتر داوود و پدر بزرگوارشان عکس های یادگاری گرفتند.

dawud tawakoli-tajlil (53)

از استاد علی اصغر توکلی پدر هندبال فارس به صورت میدانی تجلیل شد…

بعد از ظهر رأس ساعت ۱۶:۳۰ در سالن ۲۰۰۰ نفری تختی کازرون مسابقه هندبال بین پیسشکسوتان فیروزآباد و پیشکسوتان کازرون برگزار گردید که دکتر داوود توکلی نیز پیراهن پیشکسوتان کازرون را پوشید به زمین رفت و هم گل زد و هم پنالتی گرفت و در بین دو نیمه از استاد علی اصغر توکلی پدر هندبال فارس به صورت میدانی تجلیل شد و حلقه های گل بر گردن ایشان انداخته شد و به این طریق هر چند نه در خور شخصیت ایشان اما از زحمات سالیان دراز وی در ترویج هندبال در سطح استان و آموزش بسیاری از ورزشکاران این شهرستان تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

در ابتداء نیمه دوم مسابقه دکتر داوود توکلی پیراهن داوری را به تن کرد و در کنار احمدرضا محمودی بازی را قضاوت کرد و در انتها تیم هندبال پیشکسوتان کازرون توانست با بازی خوبی که ارایه داد با اختلاف ۶ گل یعنی ۲۲ بر ۱۶ تیم پیشکسوتان فیروزآباد را شکست دهد.

با آرزوی موفقیت برای دکتر داوود توکلی و پدر بزرگوارشان

dawud tawakoli-tajlil (55) dawud tawakoli-tajlil (56) dawud tawakoli-tajlil (57) dawud tawakoli-tajlil (58)

جهت مشاهده تصاویر بیشتر از مراسم اینجا کلیک نمایید

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون