مدیرکل منابع طبیعی استان فارس:

در سال گذشته به ۱۱ هزار و ۶۰۰ هکتار از جنگل‌های استان فارس خسارت وارد شد!

به گزارش سرویس محیط زیست عصر کازرون؛ عرصه‌های منابع طبیعی و جنگل‌ها از سرمایه‌های فناپذیری هستند که باید با حفظ و نگه‌داشت آنها امکان بهره‌مندی نسل آینده را نیز از مواهب فراهم کرد. آتش‌سوزی یکی از مواردی است که این سرمایه‌ها را تهدید می‌کند.

در استان فارس به دلیل خشکسالی رطوبت گیاهان گرفته شده و با کوچک‌ترین سهل‌انگاری از سوی انسان‌ها این منابع دچار حریق شده و از بین می‌رود. آتش‌سوزی در سال گذشته  به ۱۱ هزار و ۶۰۰ هکتار از جنگل‌های استان فارس خسارت زد و بیشترین آتش‌سوزی در شهرستان‌های جهرم، ممسنی، فیروزآباد و شیراز بود.

تجربه تلخ سال گذشته سبب شد که منابع طبیعی استان فارس امسال برای پیشگیری و مقابله با آتش‌سوزی‌های احتمالی اقدام به شناسایی مناطق بحرانی کند که براساس گفته‌های مهرزاد بوستانی، مدیرکل منابع طبیعی استان فارس، امسال در۱۸ شهرستان استان فارس احتمال آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی و جنگل‌ها وجود دارد و در مجموع ۱۰۵ کانون بحران آتش‌سوزی در استان فارس شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی‌های لازم برای مقابله با آتش‌سوزی‌های احتمالی شده است، گفت: این مناطق و کانون‌های بحران براساس وضعیت آتش‌سوزی بین یک تا سه درجه‌بندی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس این نقاط را در شهرستان‌های داراب، جهرم، استهبان، نیریز، کازرون، ممسنی، رستم، سپیدان، مرودشت، شیراز، خرامه، سروستان، کوار، فراشبند، قیروکارزین، ارسنجان، بوانات و پاسارگاد اعلام کرد.

بوستانی خاطرنشان کرد: مابقی نقاط استان به لحاظ آتش‌سوزی درجه ۲ و ۳ هستند و منابع طبیعی برای مقابله با آتش‌سوزی‌های احتمالی اقدام به تشکیل گروه‌های ۱۵ نفره از مردم بومی ساکن روستاهای همجوار کرده است.

وی تصریح کرد: ۸ گروه از تشکل‌های مردمی در شهرستان‌ها برای مقابله با آتش‌سوزی‌های احتمالی اعلام آمادگی کردند و منابع طبیعی نیز برای جلب مشارکت مردم جلسات و کارگاه‌های آموزشی برای آشنایی کشاورزان و دامداران برگزار کرده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم از شیراز

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون