درگذشت چهره ادبی و فرهنگی کازرونی

متاسفانه باخبر شدیم که شب گذشته محمدعلی فرشته حکمت، نویسنده، شاعر و پژوهشگر کازرونی سینما و تئاتر و خالق رمان گرازها دار فانی را وداع گفت.

به گزارش عصر کازرون، محمدعلی فرشته حکمت از خانواده اصیل و ریشه دار کازرونی است که عمر ایشان در راه اعتلای فرهنگ و ادب و هنر این مرزبوم سپری شد و کتاب هایی همچون “اقتباس در سینما”، “شستشو در باد”، “گرازها”(رمان) و چند مجموعه داستان کوتاه در این سال ها از ایشان به جای مانده است.

گفتنی است: رمان گرازها مشهورترین اثر این چهره فقید ادبی و هنری که اخیرا به چاپ دوم رسیده، با هدف معرفی دریاچه پریشان کازرون نگاشته شده است؛ آنچنان که مرحوم فرشته حکمت خود در این باره در گفتگویی با پایگاه اطلاع رسانی تبیان می گوید:

” رمان “گرازها” در واقع دو هدف عمده را مد نظر دارد.

نخست: رویکرد به پدیده ای طبیعی به نام “دریاچه پریشان” که با آبی شیرین و با مساحتی حدود ۴۳ کیلومتر مربع در ۱۲ کیلومتری شرق شهرستان کازرون و در ارتفاع ۸۲۰ متری از سطح دریا قرار داشته و علاوه از میزبانی صدها نوع پرندگان مهاجر که از اقصا نقاط جهان طی کوچ های موسمی در کرانه های ساحل زیبایش  اتراق می کنند، زیستگاه انواع آبزیان و ماهی ها و بویژه “ماهی کپور” نیز هست.

دوم: پیوند زدن داستانی تاریخی – اجتماعی به قلب مناطقی واقعی و ملموس بوده که در گستره ی وسیعی از  “دریاچه ی پریشان” تا کشور “سومالی” و “بنادر کرانه های خلیج عدن” و “خلیج فارس” ادامه می یابد و همه جا با تلفیق واقعیت و خیال این مناطق و شخصیت هایش را با مضمونی روانکاوانه از دنیای استعاره و مجاز به دنیای اسطوره می برد. همه جا اسطوره زیستی، اسطوره شناسی و اسطوره سازی در کارند …”

 

منبع: کازرون نما

 

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون