«حمام ملابابا» یا ویرانه‌ای به نام میراث فرهنگی کازرون؟! /وضعیت حمام تاریخی در پرده ای از ابهام! +عکس

tisheبه قلم آقای محمودرضا پولادی: قدیمی ترین ساختمان درون شهری کازرون که رسما از سال ۱۳۷۹ یعنی ۱۵ سال پیش به عنوان میراث فرهنگی به ثبت رسیده و تحت نظارت اداره میراث و گردشگری است . مخروبه ای است در خیابان دانشسرا پشت قنادی پدر بزرگ به نام حمام ملابابا … حمامی که به نظر می رسد از همان سال به ثبت رسیدن هیچ کاری به جز نصب یک تابلو  شناسنامه ای در نزدیکی آن برایش صورت نپذیرفته است . . آن قدر این اثر تاریخی و قدیمی مظلوم واقع شده که انسان خجالت می کشد نام آن را میراث شهر بگذارد . در حالیکه می توان با صرف هزینه ای  نه چندان زیاد نسبت به ترمیم و بازسازی  آن اقدام نمود و  آن را تبدیل به موزه ای کوچک و یا  کتاب خانه یا فرهنگ سرایی نمود تا عموم مردم بتوانند از آن یازدید نمایند.

hammam mollababa-kazeroon fars (3)

لطفا به متن روی تابلو توجه نمایید…

متاسفانه همانگونه که در عکس ها دیده می شود  رویش  بیش از حد علف های هرز  بر پشت بام حمام و در کنار آن می تواند به تخریب هر چه بیشتر  آن بیانجامد.  البته وضعیت درون حمام به مراتب وحشتناک تر  از بیرون آن است  و خروارها آوار و آشغال محوطه درونی آن را پر نموده است . که در عکس های بعدی خواهید دید. به نظرم شهرداری و شورای شهر و میراث فرهنگی یا باید تا دیر نشده فکری به حال این بنای  قدیمی بنمایند و  آن را سر و سامانی بدهند یا  زحمت کشیده و تابلو نصب شده در کنار خیابان را  بردارند تا رهگذران و مسافران و غریبه ها متوجه نشوند که این بنا یک اثر تاریخی و ثبت شده است…

hammam mollababa kazeroon fars- asrekazeroon (2) hammam mollababa kazeroon fars- asrekazeroon (3)

 

البته چنانکه گفته می شود مشکلی که بر سر راه تعمیر و مرمت این اثر تاریخی وجود دارد به دو دلیل است یکی تعدد وراث حمام و اختلاف نظر آنها در مورد مسئله واگذاری ساختمان به میراث فرهنگی و دیگری  دست گذاشتن اداره اوقاف بر روی این بنا و مطالبه مبلغی جهت واگذاری. به هر حال همچنان وضعیت این حمام تاریخی در پرده ای از ابهام است و ما امیدواریم که قبل از ویران شدن این بنا  اقدام مثبتی صورت پذیرد.

hammam mollababa kazeroon fars- asrekazeroon (1)

 

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون