محمود رضا پولادی

جنبش بلوط کاری در کازرون

به نام خدا
pooladiدر سینه کش تپه ای پر شیب دو مرد  بی ادعا  فارغ از هیاهو های رایج زمانه ما و بدور از هرگون تزویر و ریا  خالصانه دل در گرو عشق به طبیعت نهاده بودند و با شور و شعفی وصف ناشدنی  دانه های بلوط را به زیر خاک می کردند با این امید و آرزو که شاید  سالیان بعد  رهگذرانی خسته از اینجا بگذرند و دمی  بر زیر سایبان دلکش بلوطی بیاسایند.

آری در آن بامداد سرد آدینه پائیزی  در حالیکه از زمین و آسمان بوی تازگی و طراوت باران  به مشام می رسید مهران و رسول مردانی بی ادعا از خیل صدها دوستدار بی ادعای محیط زیست این شهر در آن سوتر از چشمه جاودانه ی بیدمشک چنان تیشه و بیلچه بدست مشغول کندن زمین برای کاشت دانه های بلوط بودند که هرگز سرمای  آن صبح پائیزی را بر پوست صورت و دستان خود احساس نمی کردند.

آنان صورت هایشان غرق در عرق بود در حالیکه دل هایشان غرق در شادی و شعف. شادمانی و شعفی وصف ناشدنی  از انجام کاری نیک و خداپسندانه . تصور اینکه  ببینی ثمره ی کار امروز تو  بیست سال بعد دل رهگذری خسته را شاد نماید به آنان نیروی مضاعف می بخشید و کار را برایشان راحت تر و دلنشین تر ساخته بود.

من نیز کمی آن سوتر  دوربین در دست این صحنه های ناب  و عاشقانه را به تصویر می کشیدم . دقایقی بعد دوربین را در کوله پشتی خود جای داده و من نیز به جمع آنان پیوستم تا شریک لحظه های ناب و عاشقانه شان باشم . ساعتی بیش نگذشت که صدها دانه بلوط بر آن دامنه پرشیب در حوالی چشمه بیدمشک کاشته شد.

وما سرخوش ومست از کار کوچک خود راهی  چشمه بیدمشک شدیم  دست و رویمان را در آب خروشانی که از کوهستان سرازیر شده بود شستیم و بر بلندای تپه ای زیبا که آرام آرام زیر نور دل انگیز آفتاب به سبزی می گرائید بساط صبحانه ای ساده را آراستیم و زیر نور ملایم خورشید جهان افروز نفسی تازه نمودیم .
باورکنید این پایان قصه ی آن روز نبود خبرهای رسیده از گوشه و کنار شهر بسیار خوشحال کننده و امید بخش بود . حرکت خودجوش مردمی که به همت و تلاش  گروههای طبیعت دوست کازرونی در هفته گذشته آغاز شده بود اینک بصورت گسترده تر و  در وسعتی بیشتر  در حال انجام بود .

آری  صبح جمعه این هفته  با تلاش و هماهنگی  دکتر موسوی عزیز و با همکاری جمعی از دوستداران طبیعت کازرون از گروههای موسسه سیزده فروردین – گروه دیده بان کوهستان – گروه سبزپوشان سبز گستر و گروه دوستداران کازرون و سایت عصر کازرون و دانشگاه پیام نور و بیمارستان ولی عصر  صدها دانه بلوط این درخت زیبا و با ارزش دربخش هایی از کوهستانهای اطراف کازرون کاشته شد با امید به اینکه شاید روزی روزگاری این دانه با رویش خود طراوتی دوباره را به هوای شهرمان بازگردانند و معنای واقعی شهر سبز بار دیگر بر فامت نام شهرمان جلوه افکند.

این برنامه زیبا و خودجوش که بدون هرگونه کمک  وهمکاری سازمان های دولتی تدارک دیده شده بود ساعت ۷:۳۰  برگزار شد و طی حدود ۲ ساعت کوهپیمایی صدها دانه بلوط توسط طبیعت دوستان کازرونی در نقاط مختلف کوهستانی به زیر خاک رفت .

ارزش این کار  زمانی بیشتر مشخص می شود که می بینیم تنها در فاصله یک هفته چندین گروه دیگر مردمی بصورت کاملا خودجوش و داوطلبانه پا به میدان می گذارند و آغاز به کاشت نهال درختان کوهستانی می نمایند .از جمله می توان به حضور  پر رنگ گروهی ازجامعه ی  پزشکان  و کادر بیمارستان در این برنامه اشاره نمود که می تواند نقطه امید و آغازی باشد بر مشارکت گسترده تر دیگر ادارات  و نهادها و سازمان های در اینگونه برنامه ها .

نکته امیدوارکننده و خوشحال کننده تر حضور و همکاری برخی از اعضای شورای اسلامی شهر و رئیس اداره محیط زیست و برخی از پزشکان و اساتید و روسای دانشگاه  در این رابطه بودیم و اینک که  به یاری خداوند  شوری  وصف ناشدنی در دل یکایک طبیعت دوستان این دیار شکل گرفته و دوستداران محیط زیست عزم خود را جزم نموده تا به هر شکل ممکن طراوت و شادابی گذشته رابه چهره ی شهری که روزگاری شهر سبز می نامیدندش بازگردانند.

انتظار می رود که سایر شهروندان نیز به این جمع دلسوزان پیوسته  و هر کس در حد توان  و وقت خود به این امر مهم بپردازد. به عنوان یک شهروند دوستدار طبیعت به همه ی روسای ادارات دولتی پیشنهاد می کنم تا بامداد آدینه ای  را به این کار بزرگ اختصاص دهند و هر کدام از آنان به اتفاق پرسنل اداره خود در گوشه ای از طبیعت این شهر حضور یابند و  با کاشت نهال و بذر درختان گامی بلند در جهت فرهنگ سازی و نهادینه کردن فرهنگ حفظ محیط زیست بردارند.

گروههای عزیز کوهنوردان  و دوچرخه سواران  که خدا را شکر تعدادشان کم نیست و روز به روز نیز در حال افزایشند نیز می توانند شهر سبز خود را یاری نموده ضمن حضور همیشگی  در طبیعت خود بزرگترین دیده بان  و نگاهبان طبیعت باشند .

دوستان و همشهریان برای داشتن شهری سبز نباید منتظر نشست تا کسی از راه برسد و برایمان کاری انجام دهد .این خود ما هستیم که ثابت کرده ایم که می توانیم  اگر بخواهیم چرا که از دیر باز گفته اند که خواستن توانستن است.

برای داشتنی شهری سبز  فردا دیر است از همین امروز آغاز می کنیم . وعده ی ما هر بامداد آدینه نهال در دست در دامن طبیعت کازرون.

به امید داشتن شهر سبز آنچنان که زیبنده مردم سبز اندیش آن باشد.

نظرات بینندگان تعداد نظرات ۸ دیدگاه
 • mbe ۸ آذر, ۱۳۹۲۵:۴۴ ب.ظ

  خیلی دوست داشتم منم شرکت کنم اما متاسفانه شدیدا مریض شدم کارای نیک هم سعادت میخواد و الان حسرت این رو می خورم که چرا…؟

 • جاویدی ۹ آذر, ۱۳۹۲۷:۴۳ ق.ظ

  یکی از بانیان و زحمتکشان اصلی خود اقای پولادی عزیز بود انشاءالله خدا به شما نیز اجر دهد.

 • همشهری ۹ آذر, ۱۳۹۲۷:۳۶ ب.ظ

  خدا خیرشان بدهد… جناب پولادی و سایر دوستان دلسوز
  اگر همه با هم وحدت داشته باشیم، کازرون شهرسبز می شود

 • دیار من ۱۰ آذر, ۱۳۹۲۹:۳۹ ب.ظ

  موافقم… الحق و الانصاف که همیشه در فعالیت های زیست محیطی پیش قدم هستند

 • محمد شجاعی ۹ آذر, ۱۳۹۲۱۰:۳۸ ق.ظ

  سلام خدا قوت طرح بسیار جالبیه انشالله خدا اجرتون بده ، اما نباید از اینکه غافل باشیم که وقتی این بلوط ها جوانه زد و از خاک سر بر آورد و به دنیای بی رحم ما سلام کرد ممکن است توسط انسانها لگد مال یا حتما توسط گوسفندان مورد چرا واقع میشود ، همشهری فرهیخته و پیگیر جناب استاد پولادی پیشنهاد میگردد که با همفکری گروه فرهیخته اتان فکری به حال بعد از رویش این جوانه ها کنید اگر بشود با توری فلزی برای مدتی محصورش کنید خیلی عالی میشه

 • همشهری ۹ آذر, ۱۳۹۲۷:۴۱ ب.ظ

  موافقم، بایستی تدابیری در این زمینه اندیشیده شود. لطفا نسبت به نگهداری آنها توضیحاتی مرقوم بفرمائید

 • ناشناس ۱۵ آذر, ۱۳۹۲۱۲:۱۱ ب.ظ

  با سلام دستتون درد نکنه.ایا هفته های آتی این برنامه برگزار میشه؟///؟؟؟

 • عصر کازرون ۱۵ آذر, ۱۳۹۲۵:۱۱ ب.ظ

  سلام. لطف دارید.
  بله دوست عزیز، به گفته ی دوستان طبیعت دوست، قرار است به زودی برنامه ی نهال کاری داشته باشیم، که انشاالله از طریق سایت عصر کازرون اطلاع رسانی خواهد شد. منتظر حضور گرم شما شهروند طبیعت دوست در این برنامه هستیم.
  با تشکر
  سرویس محیط زیست عصر کازرون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون