جزئیات سامانه هوش مصنوعی برای تشخیص کرونا

به گزارش عصرکازرون وبه نقل از بهداشت نیوز، رئیس مرکز ارتباطات و اطلاعات رسانی معاونت علمی ریاست جمهوری و  دبیر کمیته ی مبارزه با کرونای معاونت علمی ریاست جمهوری در خصوص دستاورد جدید محققان کشور در خصوص سامانه هوشمند برای تشخیص کرونا ویروس صحبت کردند.

عملکرد هوش مصنوعی تشخیص کرونا

وی در ابتدا گفت: این سامانه با استفاده از هوش مصنوعی و تصاویر سی تی اسکن، قفسه ی سینه افراد مبتلا یا مشکوک  به بیماری کرونا را بررسی می کند. در واقع این سامانه با کمک رادیولوژیست و متخصص و پزشک این حوزه، کمک می کند که شناسایی و تشخیص  دقیق تر و با سرعت و در حجم بالا صورت گیرد.

کرمی افزود: این کار با استفاده از هوش مصنوعی توسط گروه و تیمی به سرپرستی آقای دکتر ربیعی در دانشگاه صنعتی شریف پیاده سازی و رونمایی شد.

او خاطرنشان کرد: البته سه شرکت در طول دو ماه گذشته نیز روی این موضوع کار می کردند ولی در آخر تیم آقای دکتر ربیعی که متشکل از متخصصین هوش مصنوعی در دانشگاه صنعتی شریف است موفق شد این کار را تمام و رونمایی کند.

مزایای سامانه هوشمند تشخیص کرونا چیست؟

سخنگو و رئیس مرکز ارتباطات و اطلاعات رسانی معاونت علمی ریاست جمهوری در ابن خصوص گفت: در این طرح دانشگاه های علوم پزشکی ایران، تهران، کرمان و اصفهان همکاری کرده اند و از مزایای استفاده از این سامانه این است که این سامانه با دقت زیاد، سرعت بالا و خطای بسیار کم برای حجم وسیعی از افراد جامعه می تواند این کار تشخیصی را انجام دهد.

در ادامه دبیر کمیته مبارزه با کرونای معاونت علمی عنوان کرد: اصطلاحا خطای انسانی حاصل از خستگی انسانی در این روش جایی ندارد چون نرم افزاز و سخت افزار (هوش مصنوعی)این کار تشخیصی را با هم انجام می دهند.

وی ادامه داد: فردی که به عنوان رادیولوژیست و پزشک فعالیت می کند در اثر تکرار یک عملی امکان دارد خسته شود و در صورت وجود تعداد زیاد بیماران امکان خطای انسانی  بالا می رود، از طرفی برای شناسایی بیماران کرونایی در وقت نیز محدودیت دارد.

رصد و پایش اطلاعات در حوزه ای وسیع!

پرویز کرمی با بیان اینکه هوش مصنوعی و این سامانه هوشمند محدودیت های گفته شده را ندارد، اظهار داشت: این سامانه در یک حوزه ی وسیعی می تواند آرشیو خوبی برای هر کشوری باشد و از اطلاعات بدست آمده می توان گزارشات و تحلیل های مختلفی را رصد و پایش نمود و از این طریق گزارش های تحلیلی و آماری مختلف، آن هم با کمترین خطا را بدست آورد و در نتیجه بهترین خدمات و سرویس دهی را برای کشور داشته باشد.

همچنین مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: حتی می توانیم بگوییم اولین و بهترین سامانه ی هوشمندی است که در نوع خود تا کنون در موضوع مبارزه با بیماری کرونا آماده ی استفاده و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

قابل استفاده بودن سامانه هوشمند تشخیص کرونا برای عموم مردم تا یک هفته دیگر!

او  تصریح کرد:الان حدود یک هفته است که این سامانه هوشمند در بیمارستان هایی که تحت نظر دانشگاه های علوم پزشکی هستند و با بیماران کرونایی سر و کار دارند مورد استفاده قرار گرفته است و تقریبا تا یک هفته دیگر نیز این سامانه به صورت اپلیکیشن برای عموم مردم قابل استفاده می شود.

کرمی در خصوص فعالیت های معاونت در این حوزه هم گفت: از زمانی که کرونا وارد کشور ما و کشورهای دیگر جهان شده، معاونت علمی ریاست جمهوری، فراخوانی داد به تمام شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها که در حوزه ی تجهیزات پزشکی و دارویی  فعالیت می کنند به این منظور که اقدامات لازم را برای مقابله با کرونا انجام دهند.

شرکت هایی دانش بنیایی که در فراخوان معاونت علمی شرکت کردند

وی اضافه کرد: خوشبختانه شرکت های خوبی در حوزه ی تولید ماسک های پزشکی، تولید دستگاه های تولید کننده ماسک، مواد ضدعفونی کننده،  کیت تشخیص کرونا، دستگاه های ونتیلاتور برای بیماران ریوی درگیر با کرونا، اکسیژن ساز و غیره وارد کار شدند.

دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان در آخر گفت: همچنین ما اعلام کردیم در حوزه نرم افزار های پایشی و کنترلی هم نیاز به کارهایی داریم که این سامانه هوشمند نمونه ای از نرم افزارهایی بود که در حوزه مبارزه با کرونا به کمک کشور آمده است.

گفتگو: مشکات سخاوتی

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون