ثبت نام ۱۱هزار خادم یار رضوی در فارس

به گزارش عصر کازرون، جابر مهدیار بعدازظهر امروز در یک نشست خبری اظهار داشت: با ابلاغ مقام معظم رهبری به تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر اینکه مسیر کار حرم به خارج از حرم گسترش یابد و خدمات آستان تنها منحصر به مشهد نباشد بلکه در کشور و حتی خارج از مرزها فرصت خدمت خادمان حرم رضوی فراهم شود، نمایندگی آستان قدس رضوی در نقاط مختلف کشور راه‌اندازی شد.

وی افزود: به‌منظور اجرایی کردن منشور ابلاغی مقام معظم رهبری، دفتر آستان قدس رضوی در شهریورماه سال ۹۵ در استان فارس راه‌اندازی شده و در گام نخست شورای مرکزی و رابطان در شهرستان‌های استان را مشخص کردیم و سپس مسوولان کانون‌های رضوی در بخش‌های مختلف استان مشغول به فعالیت شدند.

۱۱هزار خادم یار رضوی در فارس ثبت نام کردند

مهدیار از ثبت‌نام ۱۱ هزار خادم‌یار رضوی در استان فارس خبر داد و گفت: این تعداد مرتب در حال افزایش است و علاقه‌مندان برای خادمی امام رضا(ع) می‌توانند به سامانه دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس مراجعه کرده و ثبت‌نام کنند.

مدیر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس با یادآوری اینکه خادمیاران رضوی می‌توانند برای خدمت در حرم امام رضا(ع) داوطلب شوند، گفت: ساز و کار گزینش این ۱۱ هزار نفر اعم از استعلامات، مصاحبه و آموزش‌ها انجام شده است.

وی با بیان اینکه خادمیاران با سه هدف مشخص جذب می‌شوند، گفت:‌ اولین هدف رسیدگی به وضع محرومان و نیازمندان از سوی امام رضا(ع) است؛ دوم توسعه فرهنگ رضوی در استان و سوم حضور در حرم امام رضا(ع) به‌عنوان خادم افتخاری است که هم بانوان و هم آقایان می‌توانند در این بخش‌ها  فعالیت داشته باشند.

مهدیار توسعه فرهنگ رضوی و محرومیت زدایی را دو  رسالت مهم دفاتر استانی دانست و اعلام کرد: معادل ۱۲ میلیارد تومان از زمان تأسیس تاکنون توسط این نمایندگی برای رفع محرومیت‌ها در استان صرف شده که این خدمات شامل اهدای کارت‌های نقدی، کمک به بیماران، دانشجویان، دانش‌آموزان، طلاب کم برخوردار و ایتام و نیازمندان بوده است.

مدیر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس همچنین از توزیع ۵ هزار بسته تغذیه خشک از سوی حرم رضوی‌، ۱۳ هزار بسته لوازم‌التحریر، ۲۳۵ مورد جهیزیه، توزیع گوشت ۲۰۰ رأس گوسفند، میان نیازمندان این استان خبر داد و گفت: طی این مدت یک هزار و ۲۰۰ نفر روز خدمت در حرم امام رضا(ع) توسط خادمیان استان فارس انجام شده است.

وی اظهار کرد: علاوه بر این‌ها یکی از کارهای نمایندگی‌های آستان قدس رضوی شناسایی و اعزام افراد بالای ۴۰ سال است که تاکنون به زیارت امام رضا(ع) مشرف نشده‌اند. در همین راستا ۵۰ هزار نفر زائر اولی را به حرم رضوی اعزام کردیم. مهدیار در خصوص نحوه شناسایی زائرانی که برای اولین بار به زیارت حرم رضوی اعزام می‌شوند، پاسخ داد: شناسایی آرزومندان زیارت توسط رابطین شهرستان‌ها انجام می‌شود.

مهدیار راه‌اندازی مهدالرضا را نیز یکی از فعالیت های شاخص دفاتر آستان قدس عنوان کرد و گفت: تاکنون ۱۰۲ کلاس مهدالرضا برای کودکان پیش‌دبستان در سطح استان فارس تشکیل شده است که در آن‌ها معارف قرآنی به کودکان آموزش داده می‌شود.

مدیر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس ادامه داد:‌ یک هزار و ۴۰۰ نفر از کودکان پیش‌دبستانی در این مراکز طی سال تحصیلی جاری در حال تحصیل علوم قرآنی هستند که بنا داریم در دوگامی که پیش بینی کردیم این تعداد را به ۸ هزار نفر افزایش دهیم. خانواده‌هایی که کودکان آن‌ها در مهدالرضا مشغول آموزش می‌شوند، تحت پوشش برنامه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی نیز قرار می‌گیرند.

وی اضافه کرد: در این راستا نیز دوره‌های تربیت مربی علوم قرآن را برای مهدالرضاها برگزار کردیم و آموزش یک هزار و ۶۰۰ مربی را در دستورکار داریم. تاکنون آموزش ۲۷۰ نفر به پایان رسیده و تا پایان سال ۵۰۰ نفر را آموزش خواهیم داد و مابقی را در سال ۹۸ تکمیل خواهیم کرد.

اشتغالزایی در روستاها با هدف کاهش تمایل به مهاجرت

مهدیار یکی از مهم‌ترین اقدامات این نمایندگی را ایجاد اشتغال برای روستاییان و نیازمندان به‌منظور جلوگیری از مهاجرت آنان به شهرها اعلام کرد و گفت: در این راستا ایجاد ۸ هزار شغل را برای ۳ مرحله کاری پیش‌بینی کردیم که تاکنون موفق شدیم با همکاری بسیج سازندگی و بسیج دانشجویی قریب به ۴۰۰ شغل ایجاد کنیم. بیشترین مسئله‌ای که برای اشتغالزایی به دنبال آن هستیم، ایجاد کارگاه‌های تولیدی پیوسته از تولید تا مصرف است که هم شامل  تولید هم بسته‌بندی و هم مصرف می‌شود.

وی توضیح داد: روستاهای هدف دفتر نمایندگی آستان قدس در یک منطقه مشخص در بخش نودان کازرون خدمات عمرانی و اشتغالزایی را دریافت می‌کنند علاوه بر آن آمادگی داریم از گروه‌های جهادی که در روستاهای مختلف فارس خدمات ارائه می‌دهند هم حمایت کنیم.

مهدیار برگزاری نمایشگاه‌های قرآنی با تابلوهای استاد نعمتی، برپایی کرسی تلاوت با حضور قاریان بین‌المللی و کشوری به‌صورت متناوب، فعال کردن کانون ورزشی، کانون علمی با حضور اساتید حوزه و دانشگاه و سرکشی  و بازدید از بیماران در بیمارستان‌ها و توزیع بسته های تبرکی را از دیگر فعالیت‌های این نمایندگی عنوان کرد و گفت: در کانون علمی نیز تحقیقاتی پیرامون حرکت امام رضا(ع) از خوزستان به فارس و فارس به خراسان آغاز کردیم تا بتوانیم یادمان‌هایی را در این مسیر احداث کنیم.

مدیر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس یادآور شد: راه اندازی کانون مشاوره  کی دیگر از خدمات دفاتر ماست. در این راستا ۲۳۰ نفر از اساتید مجرب حوزه‌های علمیه خواهران برای ارائه مشاوره به خانواده‌ها در سطح استان فارس اعلام همکاری کردند. تلاش برای سهولت در ازدواج جوانان، واسطه‌گری ازدواج و کاهش نرخ طلاق را از جمله اقدامات این مراکز مشاوره است. وی افزود: همچنین به دلیل اهمیت توجه به خانواده شهدا، کانونی برای آنان ذیل این نمایندگی راه‌اندازی شده است که در جهت رفع مشکلات خانوادگی آنان گام برمی‌دارد.

وی در ادامه با یادآوری این نکته که تمام هزینه‌های این نمایندگی همگی از محل نذورات مردمی است، گفت: عاشقان خاندان عصمت و طهارت(ع) می‌توانند نذورات خود را به شماره کارت ۶۱۰۴۳۳۷۶۷۰۵۷۲۰۷۰ بانک ملت به حساب نمایندگی آستان قدس رضوی واریز کنند.

مهدیار با بیان اینکه در استان فارس اماکن وقفی امام رضا(ع) کم داریم، گفت: در این راستا ساز و کاری ایجاد کردیم تا کسانی که تمایل به ایجاد وقف برای امام رضا(ع) دارند، از طریق دفتر آستان قدس رضوی نسبت به این کار اقدام کنند.

مدیر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس ادامه داد: اخیراً دو،سه مورد وقف در این خصوص داشتیم. استاد نعمتی، استاد خوشنویسی مشهور استان فارس نیز  ۱۴ تابلو بزرگ نفیس را به ارزش یک میلیارد تومان به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد.

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون