ثبت سنگ نوشته های موزه بیشاپور کازرون در فهرست آثار ملی

کتیبه های سنگی که متعلق به دوره ساسانیان است و با خطوط پهلوی نگاشته شده و در موزه تخصصی مجموعه جهانی بیشاپور کازرون نگهداری می شود، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش عصر کازرون، سرپرست امور موزه های میراث فرهنگی استان فارس که روز یکشنبه به همراه یک هیات ژاپنی از موزه تخصصی بیشاپور کازرون دیدن می کرد، با بیان این مطلب اظهار داشت: از بین ۲۸ موزه استان فارس، موزه تخصصی مجموعه جهانی بیشاپور از اصلی ترین موزه های این استان است که بیشترین آثار دوره ساسانیان در آن نگهداری می شود .
محمد مهدی نجفی افزود: یکی از مهمترین آثار عصر ساسانیان که در موزه تاریخی بیشاپور نگهداری می شود ظرف مسی بزرگی است که در حال حاظر برای مرمت به موزه ملی تهران منتقل شده است.
به گفته وی، از دیگر اشیای با ارزش در این موزه، جام شیشه ای است که به دوره ساسانیان تعلق دارد و گویا در آن زمان برای نگهداری اسناد و مدارک مهم از آن استفاده می شد.

رون

نجفی در مورد تاریخچه ساخت موزه تاریخی بیشاپور کازرون، بیان داشت: ساختمان این موزه در سال ۱۳۱۵ خورشیدی توسط پروفسور گریشمن، باستان شناس فرانسوی راه اندازی و این بنا در سال ۱۳۸۴ از نو بازسازی شد.
سرپرست هیات ژاپنی و استاد دانشگاه چوکو توکیو نیز که از موزه تخصصی مجموعه جهانی بیشاپور کازرون دیدن می کرد، گفت: مجموعه جهانی بیشاپور یکی از بی نظیر ترین یادمان های دوران ساسانی است که بیانگر تاریخ و معماری آن عصر است.
پرفسور یائوماشی افزود: هنوز بخشی از این مجموعه تاریخی کاوش نشده اما امیدواریم مسئولان ذی ربط با ادامه کاوش ها به شکوفایی و غنی شدن این مجموعه کمک کنند.
محمد رضا معینی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون هم گفت: در موزه تخصصی مجموعه جهانی بیشاپور کازرون، آثار و اشیای بسیاری شامل، معماری گچبری و شیشه ای بر جا مانده از دوران ساسانیان و اسلامی نگهداری می شود.
مجموعه تاریخی بیشاپور در ۲۵ کیلومتری شهر کازرون واقع شده است و آثاری از دوره های تاریخی ساسانی و اسلامی را در دل خود جای داده است.
شهر بیشاپور به دستور شاهپور اول ساسانی، دومین پادشاه سلسله ساسانیان ساخته شده و تاریخ ساخت آن بر اساس کتیبه پهلوی ستون های یادبود مربوط به سال ۲۶۲ میلادی است.
این شهر تا سده هفتم هجری، منطقه ای آباد و مسکونی بود و پس از آن ویران شد.
در این شهر باستانی ۲۰۰ هکتاری، آثاری چون معبد آناهیتا، ستون های یادبود، تالار تشریفات، ایوان موزاییک، مدرسه و خیابان هایی متعلق به دوره ساسانیان وجود دارد .
سلسله ساسانیان که آخرین حکومت پادشاهی ایران قبل از ظهور اسلام است، از سال ۲۲۴ تا ۶۵۱ میلادی به مدت ۴۲۷ سال بر ایران حکومت کردند.

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون