تولید بیش از ۱۰۰ رقم خرما در فارس

به گزارش عصر کازرون،مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس گفت: استان فارس ۱۳ درصد از خرمای کشور را تولید می‌کند که تاکنون بیش از ۱۰۰ رقم خرما در این استان شناسایی‌شده است.

احد فتوحی اظهار داشت: سالانه حدود ۱۵۰ هزار تن خرما از ۳۳ هزار هکتار نخلستان استان فارس تولید می‌شود که ۳۰ درصد محصولات نخلستان‌های این استان به‌صورت رطب به بازار عرضه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شهرستان‌های جهرم، کازرون، خنج، قیروکارزین، مهر، لامرد، فراشبند، فیروزآباد، داراب، زرین‌دشت و لارستان تولیدکنندگان خرما در استان فارس هستند، خاطرنشان کرد: خوشه خرمای جنوب برنامه‌های مختلف در حوزه‌های ارتقای سطح فرآوری و بسته‌بندی و نیز برنامه‌های حمایتی در بخش‌های توسعه بازار را اجرا می‌کند.

این مسوول بیان داشت: حدود ۱۰ درصد خرمای فارس به کشورهای حوزه خلیج‌فارس، هند و پاکستان صادر می‌شود ودراین راستا افزایش میزان صادرات و ارتقای فعالیت‌ها در این حوزه از مهم‌ترین برنامه‌های این خوشه است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس اضافه کرد: صدور پروانه بهره‌برداری برای ۳۸ واحد فرآوری خرما با اشتغال‌زایی ۵۰۰ نفر از سوی سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی ونیز تأمین شدن بیش از ۸۰ درصد مواد اولیه این واحدها از فاصله‌ای در شعاع ۱۰۰ کیلومتری از دیگر رویکرد شرکت شهرک‌های صنعتی است.

وی افزود: پس از خوشه‌های گلاب و عرقیات گیاهی میمند فارس، سنگ شمال، رب گوجه و شوری‌جات و فرش دستباف فارس، این پنجمین خوشه کسب‌وکار دراستان فارس است که توسط این شرکت اجرایی می‌شود.

فتوحی ادامه داد: طرح امکان‌سنجی خوشه خرمای جنوب فارس پس از انجام مراحل کارشناسی به تائید سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران رسید و این سازمان مجوز ایجاد خوشه خرما را صادر کرد‌ه است.

وی اظهار داشت: برخورداری استان فارس از ظرفیت‌های مناسب درزمینهٔ تولید و فرآوری خرما و مطرح بودن این استان به‌عنوان یکی از قطب‌های مهم تولید این محصول سبب شد ایجاد خوشه خرما در دستور کار شرکت شهرک‌های صنعتی فارس قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس افزود: خوشه خرمای جنوب، برنامه‌های مختلفی درزمینهٔ ارتقای سطح فرآوری و بسته‌بندی و نیز برنامه‌های حمایتی در بخش‌های توسعه بازار را اجرایی کرده است.

 فتوحی اظهار داشت: وجود ظرفیت‌های استان درزمینهٔ تولید و فرآوری خرما و مطرح بودن فارس به‌عنوان یکی از قطب‌های مهم در این محصول سبب شده است ایجاد خوشه خرمای جنوب به‌عنوان پنجمین خوشه کسب‌وکار استان فارس در دستور کار شرکت شهرک‌های صنعتی فارس قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: با انتخاب عامل توسعه فعالیت این خوشه از تابستان سال گذشته وارد مرحله اجرایی شده است.

 

منبع: فارس

 

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون