محمودرضا پولادی

تابلوهای ماندگار نشان هویت کازرون +پیشنهاد به شورای شهر

dordaneh- kazeroon pooladi(4)به قلم آقای محمودرضا پولادی: آفتاب که  غروب می کند و هوا کم کم  تاریک می شود نور تابلو های رنگارنگ مغازهای شهر  چشم ها را به سوی خود خیره می کند . تابلوهایی در طرح ها و رنگ های متفاوت با نور پردازی های جالب توجه که از صدها متر دور تر با درخشش خود توجه هر رهگذری را به خود جلب می نماید. تابلوهایی در اندازه های فوق العاده بزرگ  که به کمک فن آوری دیجیتال هر لحظه کالای خاصی را برای فروشندگان تبلیغ می نماید .آری این است حال و روز خیابان های امروز شهر ما از خیابان شهدای شمالی و جنوبی گرفته تا خیابان حضرتی و ابوذر و سلمان و امام خمینی.

اما در پشت این همه زرق و برق و تکنولوژی روز دنیا تابلوهایی هستند که قدمت آنها به بیش از شصت تا هفتاد سال می رسد و با وجود همه ی کهنگی و از رنگ افتادگی هنوز بوی تازگی می دهند درست مثل عطر نان تازه گندم که در کوچه های خاکی شهر می پیچید .آری و در یک کلام  هنوز بوی عشق و زندگی می دهند . تابلوهایی گمنام که هر چند کمتر کسی این روزها بدان ها توجه می کند اما در حقیقت نماد واقعی هویت تاریخی و پیشینه ی اقتصادی این سرزمین کهن اند. این تابلوها به ما یادآوری می کنند که تجارت و تاجر پیشگی از دیر باز  ریشه در تار و پود مردم این دیار داشته آن چنان که در متون تاریخی کازرون را به دمیاط عجم  شهره گردانیده است . ( دمیاط بزرگترین شهر تجاری  روزگاران کهن در مصر بوده ).

tablohaye mandegar kazeroon- mahmoodreza pooladi- asrekazeroon (5)tablohaye mandegar kazeroon- mahmoodreza pooladi- asrekazeroon (7)

 

بله عزیزان و همشهریان خوب  اگر کمی  چشم دل را باز کنیم در لابلای  درخشش  تابلوهای نئونی و دیجیتال فروشگاههای شهر  این تابلوهای قدیمی هنوز بر سر در برخی مغازه های شهر مانده اند و هر چند صاحبان  برخی از این  مغازها امروز یا در قید حیات نیستند یا از کار افتاده اند اما فرزندان ونوادگان آنها همچنان قدر دان این موهبت ارزشمند هستند و با جان ودل آن را پاسداری و نگاهداری می کنند. درست مانند کاری که آقای سید موسوی خیاط قدیمی شهر و یا  فرزندان مرحوم اقای مودبی کتابفروش قدیمی شهر در بازار کرده اند .

 tablohaye mandegar kazeroon- mahmoodreza pooladi- asrekazeroon (1) tablohaye mandegar kazeroon- mahmoodreza pooladi- asrekazeroon (2)

اگر بخواهیم نمونه های دیگری از این تابلوهای ماندگار را معرفی کنیم باید به تابلوی زیبای پارچه فروشی سید بزرگوار آقای قائمی در بازار مخی تابلوی کتابفروشی  آقای داوودی در بازار قدیم شاه حمزه  تابلو کاراژ ممسنی در خیابان محمدی تابلو خیاطی سید عزیز آقای موسوی در خیابان محمدی و آقای ارسلانی در بازار بالا  اشاره نمائیم .

تابلو باربری آقای مفتون آزاد در  خیابان امام خمینی و  منسوجات آقای رشیدی در خیابان شهدا و  تعمیرگاه دوچرخه  آقا حبیب در خیابان ابواسحق و  کتابفروشی آقای شاه امیری در بازارچه خیابان شریعتی و …….نمونه های دیگری از این نوع هستند.

 tablohaye mandegar kazeroon- mahmoodreza pooladi- asrekazeroon (6)

مدت چند ماه است که شروع  به جمع آوری عکس های این تابلوهای ارزشمند کرده ام تابلوهایی که  آن را میراث فرهنگی این شهر می دانم و دلواپس آن هستم که تا چند صباح دیگر در آفتاب و باد وباران پوسیده شوند و از کف مان بروند.  بعضی از این تابلوها  دچار فرسودگی شده ونیاز به ترمیم وبازسازی دارند.

به عنوان یک پیشنهاد به شورای محترم و شهرداری شهر  باید  عنوان نمایم که بیایید تا دیر نشده و این تابلوها را که هنوز رنگ ولعابی بر  روی شان هستند با اجازه صاحبان ومالکان شان ، آن ها را جمع آوری کرده و در مکانی مشخص مانند موزه مردم شناسی شهر نگهداری کرده و در برنامه ای خاص با دعوت از این بزرگواران  به عنوان  هفت دهه تلاش برای رونق تجارت و آبادانی کازرون از آنها تجلیل به عمل آورید .

شاید این کوچکترین کاری ست که می توان در حق مردانی کرد که روزگاری پرچمدار  تجارت و کار وتلاش همراه با انصاف و عدالت و جوانمردی در این دیار بوده اند.

در پایان جا دارد یادی کنیم از نقاش و خوشنویس بزرگ وشناخته شده کازرون مرحوم آقای گرگین که نقش بزرگی در آفرینش این تابلو های ارزشمند داشته و نام و امضای این بزرگوار در پای اکثر این تابلوها همچنان می درخشد.

tablohaye mandegar kazeroon- mahmoodreza pooladi- asrekazeroon (3) tablohaye mandegar kazeroon- mahmoodreza pooladi- asrekazeroon (6) tablohaye mandegar kazeroon- mahmoodreza pooladi- asrekazeroon (9) tablohaye mandegar kazeroon- mahmoodreza pooladi- asrekazeroon (8) tablohaye mandegar kazeroon- mahmoodreza pooladi- asrekazeroon (4)

منبع: وبلاگ جغرافیای طبیعی کازرون

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون