بهره برداری میدان نفتی خشت و کنارتخته در سال ۹۸

به گزارش عصر کازرون، داریوش دهقان فرماندار شهرستان طی سفر اخیر  خود به تهران با حاتمی مدیرعامل شرکت ملی نفت مرکزی ایران و هندی مدیر عامل شرکت اکتشاف کشور و عضو هیئت مدیره شرکت ملی فرآورده های نفتی ایران دیدار و گفتگو نمود .

در این دیدار داریوش دهقان فرماندار شهرستان پیرامون میدان نفتی خشت و کنارتخته به بحث و تبادل نظر پرداخت.

نماینده عالی دولت در شهرستان کازرون در این دیدار به خصوصیات و ویژگی‌های میدان نفتی خشت و کنارتخته پرداخت و گفت: این میدان یکی از مهم ترین پروژه های شهرستان کازرون است که در صورت به بهره برداری رسیدن علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار در سطح شهرستان و استان ،می تواند بعنوان یک پروژه خاص و استراتژیک در زمینه تولید نفت و فراورده های نفتی نقشی اساسی  در صادرات ایفا نماید ،بر این اساس خواستار تزریق اعتبارات مورد نیاز جهت به بهره برداری رساندن آن در کوتاهترین زمان ممکن هستیم .

وی در ادامه به ایجاد انگیزه در میان نیروی انسانی بعنوان مهمترین عامل خط تولید اشاره کرد و گفت:بمنظور افزایش بهره بری و بالا بردن راندمان کار نیروی انسانی نیازمند داشتن انگیزه است ولی از انجائیکه مطالبات و حقوق کارگران و پیمانکاران به تعویق افتاده ،امکان بروز هر گونه دلسردی و عدم انگیزه در میان این قشر زحمتکش وجود دارد که در صورت بروز این واقعه ،خسارت جبران ناپذیری به پیشرفت پروژه وارد خواهد آمد.

در ادامه حاتمی مدیرعامل شرکت  ملی نفت مرکزی ایران گفت:افتتاح این مجموعه عظیم نه تنها زمینه ساز گسترش  و توسعه شهرستان است بلکه ظرفیت بسیار قابلی برای استان فارس و کشور نیز محسوب می گردد و در همین جا وعده خواهیم داد این مجموعه عظیم در سال ۹۸ به بهره برداری برسد ولی تمام تلاش خود را می‌کنیم در نیمه اول سال این اتفاق بیافتد.

وی همچنین دستور دادند که مطالبات کارگران به زودی پرداخت گردد که در همین خصوص جلسه ای با صفوت  مدیرعامل oeid شرکت پیمانکار  تشکیل شد و مقرر گردید که مطالبات کارگران و پیمانکاران به زودی و در کوتاهترین زمان ممکن پرداخت گردد.

خصوصیات میدان نفتی خشت و کنارتخته:

 این میدان در شرقی ترین حوزه نفتی خلیج فارس قرار دارد که مساحتی بالغ بر ۷۲ کیلومتر مربع را به خود اختصاص میدهد و مشتمل بر دو  مخزن آسماری و جهرم است که ظرفیت تولید نفت به ازای هر مخزن به  ۱۰۲۷ میلیون بشکه میرسد.

گفتنی است با حفر چاه شماره یک میدان نفتی خشت و کنارتخته در سال ۱۳۷۱ وجود نفت در سازنده‌های آسماری و جهرم به اثبات رسید و مورد تائید قرار گرفت.

با به بهره برداری رسیدن این میدان نفتی، روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت تولید خواهد شد که این مقدار نفت از تعداد ۵ حلقه چاهی که تا کنون  حفاری گردیده است به دست خواهد آمد.

برق این مجموعه  توسط دو خط فشار قوی ۶۶ کیلو ولت به طول ۱۶ کیلومتر از پست ۲۳۰ کیلو ولت دشتستان،  پست ۶۶.۵ کیلو ولتی مجاورت کارخانه و نیز از طریق خطوط ۲۰ کیلو ولتی( جهت تامین روشنایی چاه ها اداره و مسکونی) تامین خواهد شد. 

در این میدان نفتی علاوه بر فرآیندهای تولید نفت  توسط چاه های تولیدی، انتقال نفت از چاهها به  کارخانه فراورشی  توسط خطوط لوله ۶ اینچ روی زمین، دریافت نفت های ارسالی از چاه ها در چند راهه ورودی کارخانه ،جداسازی گازهای همراه گاز در تفکیک گر ها، نمک زدایی نفت در دیسالتر ها، شیرین سازی نفت در برج عریان سازی و …؛  ایستگاه جمع آوری فشار افزایی ،تزریق گاز های جداشده از نفت  به مخزن و واحدهای یوتیلیتی یا جانبی نیز در کنار این میدان وجود دارد که از انجمله می‌توان به واحد تولید هوای فشرده، سیستم گاز سوخت ،سیستم تخلیه گاز یا فیلرها، سیستم آب آتش نشانی، سیستم تصفیه پساب، سیستم آب صنعتی و مصرفی ،سیستم تزریق پساب و غیره اشاره کرد.

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون