برگزاری آیین سنتی نوروز‌گاه در۹ شهرستان فارس

به گزارش عصر کازرون، مصیب امیری با اشاره به بازدید ۲۹۲ هزار و ۳۷۵ نفر از اماکن گردشگری و تاریخی فارس، اظهار داشت: اماکن تاریخی و فرهنگی استان فارس به ترتیب ۸۱ هزار و ۱۰۶ نفر از مجموعه فرهنگی حافظ، ۶۲ هزار و ۹۲۳ از مجموعه زندیه،  ۴۷ هزار و ۴۹۱ نفر از مجموعه جهانی تخت جمشید، ۴۵ هزار و ۷۲۴ نفر از مجموعه فرهنگی سعدی و ۲۹ هزار و ۹۸۲ نفر از پاسارگاد بیشترین بازدیدکنندگان را داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه تعداد واحد‌های اقامتی استان فارس نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک درصد افزایش داشته‌است، افزود: تاکنون تعداد ۷۴۱ هزار و ۹۱۵ نفر اسکان در واحد‌های اقامتی اسکان داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۷۳۶ هزار و ۳۶۵ نفر بوده یک درصد افزایش داشته‌است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس خاطرنشان کرد: از ۲۵ اسفندماه سال گذشته تا دوم فروردین ماه ۲۶ هزار و ۶۰۳ نفر در هتل‌ها، ۶ هزار و ۶۹۶  نفر از هتل آپارتمان، ۵۰ هزار و ۴۵۸ نفر مهمانپذیر، ۵ هزار و ۳۸۳ نفر در اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی و ۳۲ هزار و ۸۴۰ نفر کمپ‌های موقت اسکان یافتند.

امیری  تصریح کرد: تعداد  ۴۴۰ هزار و ۷۲۳ نفر کلاس‌های درس، ۳۲ هزار و ۵۱۵ نفر منازل استیجاری، ۸۴ هزار و ۸۵۶ نفر چادر‌های مسافرتی و  ۶۱ هزار و ۵۹۴ نفر در مهانسرا‌های ادارات، خوابگاه‌های دانشجویی و سالن‌های ورزشی اقامت کردند.

برگزاری آیین سنتی نوروز‌گاه در۹ شهرستان فارس

وی بیان داشت: در راستای معرفی میراث ناملموس آیین نوروز‌گاه در ۹ شهرستان شامل مرودشت، پاسارگاد، کازرون، فیروزآباد، آباده، نورآباد ممسنی، لارستان، نیریز و سپیدان در ۲۹ اسفندماه برگزار که مورد استقبال مهمانان نوروزی قرار گرفت.

این مسؤول اضافه کرد: عروسک ثبتی «جی جی وی جی»، نمایش «ننه سرما و عمو نوروز»، نمایش «حاجی فیروز»، نمایش «فالگوش»، شاهنامه‌خوانی، بهاریه‌خوانی کودکان، بهاریه‌خوانی مذهبی، فال حافظ، پهن کردن سفره هفت سین و پخت نان شیرین از برنامه‌های در دست اجرا در قالب برنامه آیین ویژه نوروز‌گاه است.

 

منبع:فارس

 

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون