جزئیات پاتوق مطالبه گری- بخش چهارم

برنامه کاندیداهای شهرستان کازرون جهت توسعه ی صنعت گردشگری و حل بحران دریاچۀ پریشان

به گزارش دریافتی عصرکازرون؛ نشست‌های پاتوق مطالبه‌گری دانشجویان فرصتی بود برای ارزیابی و سنجش های منطقی و عقلایی کاندیداهای مجلس شورای اسلامی کازرون که در فرصتی برابر و با سوالاتی ثابت و مشخص کاندیداها در مواجهه با دانشجویان و اصحاب رسانه قرار می گرفتند.

متاسفانه تعدادی از کاندیداها به دلایلی که قبلا در مصاحبه دبیرشورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی با سایت‌های خبری ذکر شد از حضور در نشست‌ها علی رغم قول‌های مکرر امتناع کردند.

اینک آنچه در پی این نوشتار می‌آید خلاصه‌ای است از مواضع کاندیداهای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه کازرون که امید است فضایی روشن جهت انتخاب مناسب فرد توانمند برای وکالت مردم شریف کازرون بوجود آمده باشد.

در برخی سئوال‌ها با توجه به اینکه پاسخی وجود نداشته یا کاندیدای محترم اجازه انتشار پاسخ را نداده است، متن پاسخ فرد موردنظر نیامده است.

اولویت های اصلی شهرستان کدام اند؟

شهاب آریان: در حوزۀ اقتصادی: اول به اتمام رساندن طرح های اقتصادی شهرستان به خصوص منطقه ویژه اقتصادی، پتروشیمی کازرون و … . دوم سد نرگسی و رسیدگی به دریاچه پریشان. سوم رونق صنعت گردشگری. برای گردشگری هم، اولین و مهمترین راه کار، روش علمی است؛ یعنی راه اندازی رشته مدیریت جهانگردی و هتلداری در دانشگاه سلمان فارسی کازرون.  دوم حمایت از سرمایه گذاری های بخش خصوصی در این زمینه است.

منصوره امیریان: مهم ترین مورد، برنامه ریزی و مدیریت درست و استفاده از مدیران کاردان است. هم چنین پروژه های نیمه تمام شهرستان هم باید تمام بشوند.

رمضان پناهنده: از لحاظ سیاسی فضا طوری ایجاد شود که مشارکت مردم و وحدت و همدلی و هماهنگی بین مسئولین خودش را نشان بدهد. در بُعد اجتماعی، تبعیض قائل نشویم و حقوق هر منطقه را شفاف و روشن بدهیم. نماینده برای منطقه خودش بیشتر کار نکند تا بتواند شجاعانه عملکردش را اعلام کند.

امان الله دهقان فرد: این شهرستان از مشکلاتی اساسی رنج می برد. یکی از آن ها فقدان مدیریت کارآمد و کار بلد است. بنده یکی از معضلات این شهرستان را عدم انتخاب مدیران ارشد شهرستان بر اساس اصول مصوب و کارآمدی می دانم. اگر روزی از این افراد استفاده شود، بخشی از مشکلات ما حل می شود.

حجت الله دهقانی: صنعت کشاورزی و گردشگری دو صنعت مهم و بومی اند که آن چنان که باید مورد توجه قرار نگرفته اند. روستاها روز به روز خالی تر می شوند و موج مهاجرت شکل گرفته است. شهر ما هم هنوز به لحاظ شهری در حد یک روستا-شهر هست. برنامه ای که هست طرح توسعه مناطق روستایی است. چون روستاها ریشۀ شهر محسوب می شوند قطعا به توسعه شهری هم کمک می کند.

مهدی رسته: یکی از مشکلات کازرون این است که، از نیروهای بومی در سیستم مدیریتی شهرستان استفاده نمی کنیم یا اگر استفاده میکنیم، با سیاسی بازی همراه است.

پیمان رضاییان: برنامۀ من دعوت از سرمایه گذاران خصوصی به شهر کازرون است، با معرفی پتانسیل های این شهرستان به سراسر کشور و حتی جهان.

مجید شیخیان: یکی از مشکلات شهرستان از بین رفتن بسیاری از منابع اشتغال زا است؛ منابع کشاورزی، گردشگری و تاریخی. اگر کمیته هایی تشکیل شوند و بودجه مورد نیاز برای احیا این منابع به ما بدهند از سرمایه داران کمک می گیریم. البته شاید بعضی ها همکاری نکنند، ولی اگر این موارد احیا شود پتانسیل خوبی برای اشتغال زایی و جذب فارغ التحصیلان و افراد توانمند و هست.

نظر شما دربارۀ شهرستان شدن بخش‌های کازرون چیست؟

شهاب آریان: قرار نیست تا سال های آینده، حداقل تا پایان چهار سال آینده هیچ تغییری در تقسیمات کشوری ایجاد شود. نماینده باید وحدت را در بین بخش های مختلف و شهرها و روستاهای شهرستان، ایجاد و حفظ کند.

منصوره امیریان: نباید وعدۀ بی حساب به شهرستانی داد و باید بررسی شود که ویژگی های لازم را دارد یا نه. اگر توانمندی لازم را داشته باشد، چه اشکالی دارد؟

امان الله دهقان فرد: تبدیل یک منطقه کوچک به یک منطقه بزرگ تر به صورت قانونی دارای راهکارهایی مشخص است. اگر شرایط آن فراهم شده باشد چرا تبدیل نشود؟ و اگر شرایط فراهم نباشد به نظر من این امر عاقلانه نیست. اگر امکاناتی که در صورت تبدیل شدن به شهرستان گیر آن منطقه بیاید، در این موقعیت فعلی به آن ها برسد، هیچ گاه ادعای جدایی نخواهند داشت.

حجت الله دهقانی: تغییر تقسیمات کشوری ممنوع شده است. نظر خاصی ندارم. مشکلاتمان خیلی اساسی تر از این حرف ها است که با تقسیم شهرستان حل و فصل بشود.

مهدی رسته: تقسیات کشوری و قانون این تصمیم را می گیرد و اختیار در دست ما نیست.

پیمان رضاییان: این تفکر، با یک پارچگی و وحدتی که باید در شهرستان ایجاد شود، همخوانی ندارد.

در صنعت گردشگری و حل بحران دریاچۀ پریشان چه دیدگاهی دارید؟

شهاب آریان: راه کار احیای دریاچۀ پریشان، راه اندازی سد نرگسی است. با این اقدام هم دریاچه احیا می شود، هم می توانیم بهره وری از پتروشیمی داشته باشیم هم می توان برق تولید کرد و هم آب کشاورزی را تأمین میکند. برای گردشگری هم، اولین و مهمترین راه کار، روش علمی است؛ یعنی راه اندازی رشته مدیریت جهانگردی و هتلداری در دانشگاه سلمان فارسی کازرون.  دوم حمایت از سرمایه گذاری های بخش خصوصی در این زمینه است.

منصوره امیریان: برای احیای دریاچه پریشان باید پروژۀ سد نرگسی راه بیفتد. قرار بود این پروژه در سال ۹۴ به بهره برداری برسد ولی تا کنون ۳۵ درصد از کار آن انجام شده است. پلمپ شدن چاه های غیرمجاز اطراف دریاچه و هم چنین هدایت سیلاب ها به سمت پریشان هم از دیگر اقداماتی است که برای احیای این دریاچه باید صورت بپذیرد.

اگرپریشان احیا بشود، صنعت گردشگری رونق می یابد. آثار باستانی هم به عنوان یکی از صنایعی که جای سرمایه گذاری و پیشرفت دارد مطرح است. ساخت مجتمع های اقامتی هم از دیگر کارهایی است که در این زمینه می توان انجام داد.

رمضان پناهنده: باید پریشان را نجات داد. قلب شهرستان کازرون است که سوخته و ازبین رفته است. باید برای آب دهی اش فکری کرد که حل شود. حالا شاید با پروژه سد نرگسی یک مقدار بهبود یابد. آدم می بیند که برای یک دریاچه نمک در ارومیه این قدر سر و صدا راه انداخته اند که باید نجات یابد تا محیط زیست ازبین نرود. حالا این دریاچه آب شیرین که در کشور بی مانند است، می خشکد و همه بی تفاوت اند.

امان الله دهقان فرد: واقعاً دریاچۀ پریشان احساس و نگاه و تمام وجود ما را پریشان کرده. امیدوارم روزی با دست تدبیر کسانی که آمدند و پول هنگفتی هزینه کردند و دریاچۀ ارومیه احیا شد، مردم شهرستان کازرون و فارس هم از پریشانی بیرون بیایند. برای رفع این مشکل چند کار باید انجام شود؛ اول انتقال آب از سد نرگسی به این جا، بعد پر کردن چاه های غیر مجاز و دعا برای بارش باران که دیگر نه نیازی به آب سد نرگسی باشد و نه پر کردن چاه ها.

حجت الله دهقانی: دریاچه پریشان به خاطر خشکسالی و توسعۀ ناپایدار در بخش کشاورزی از دست رفته و با توجه به اقداماتی که در منطقه صورت می پذیرد به این شکل که پیش می رود، هیچ زمانی هم احیا نمی شود. البته با راه اندازی پروژۀ سد نرگسی شاید احیا بشود. بخشی هم به خشکسالی برمی گردد که باید برای باران دعا کرد. باید به کشاورزی کمک بشود تا توسعۀ پایدار صورت بگیرد و به حیات مجدد دریاچه در سال های آتی امیدوار بشویم.

گردشگری شهرستان صنعتی است که با وجود این همه پتانسیل و جاذبه فرهنگی، مورد غفلت واقع شده است و هیچ سرمایه گذاری روی آن نشده است. می شد با یک برنامه ریزی جامع به این صنعت وارد شد و تبدیل شد به یک برند شاخص حتی در کل دنیا. در دولت آقای روحانی حمایت خوبی از صنعت گردشگری دارد صورت می پذیرد که امیدواریم این حرکت کمک کند به این صنعت در کل کشور و نهایتاً شهرستان. البته با پتانسیلی که در زمینۀ اشتغال زایی می تواند در شهرستان ایجاد کند، برنامۀ جامعی هم برای این بخش داریم.

مهدی رسته: در برخی امور نمی شود شق القمرکرد؛ بالاخره باید بارانی بیاد که دریاچه پر شود اما طبق مطالعات و بررسی های صورت گرفته قرار است إن شاالله سد نرگسی راه بیفتد و بخشی از آب آن وارد دریاچه بشود. بخشی هم به مصرف امور کشاورزی منطقه برسد. قطعا اگر مطالعاتی که در زمان نماینده قبلی انجام شده، عملی دریاچه پریشان و سد نرگسی در اولویت کارم خواهد بود.

کازرون ظرفیت گردشگری خیلی خوبی دارد. ما غار شاپور، نقش رستم و… را داریم. این ها بسیار جای کار دارند. به ازای هر گردشگر، برای ده نفر شغل ایجاد می شود که این ظرفیت خوبی است. بهتر است این صنعت به بخش خصوصی واگذار شود.

پیمان رضاییان: به نظر من این دریاچه به فراموشی سپرده شده و من این مسئله را از محیط زیست مطالبه خواهم کرد. بزرگترین تکلیف ما این است که دریاچه را به عنوان بزرگترین دریاچۀ آب شیرین احیا کنیم و اکوسیستم این منطقه را مجددا برگردانیم.

متأسفانه برای گردشگری کازرون زیرساخت های مناسب در نظر گرفته نشده و مراکز اقامتی به اندازه کافی نیستند.

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون