مدیر منابع آب شهرستان کازرون:

بحران منابع آب کازرون و خطرات احتمالی آن…؟

به گزارش عصر کازرون به نقل از خبرنگار ایرنا ، مهندس عبدالصمد سعید مدیر منابع آب شهرستان کازرون با تشریح موقعیت حساس و شکننده این شهرستان در تامین منابع آب گفت : با توجه به کاهش بارندگی و برداشت بی رویه آب از چاهها در حال حاضر با مشکلاتی عدیده روبروهستیم .

وی گفت : با کاهش ۳۳ درصدی بارندگی در شهرستان کازرون از ۱۰۷ مورد چشمه در این شهرستان تنها ۲۲ چشمه با آبدهی کم ، فعال است و از ۳۷ رشته قنات دو دهنه قنات با آبدهی ، کم وجود و مابقی خشکیده است .

وی گفت : رودخانه های شهرستان کازرون که ۵ مورد است با ۳۲ درصد کاهش دبی آب روبرو است و بشدت از خشکسالی آسیب دیده است .

سعید گفت : موقعیت آب های زیر زمینی هم در بعضی از مناطق شهرستان ازجمله در بخش جره وبالاده با افت سه متر تا چهار متر روبرو است .

مدیر منابع آب شهرستان کازرون گفت: پنج هزار و ۲۰۰ چاه آب در شهرستان کازرون وجود دارد که حدود یک هزار حلقه آن غیر مجاز است و برداشت های بی رویه از منابع آب دارند.

این مقام مسوول گفت : میزان آبی که از چاههای مجاز وغیر مجاز برداشت می شود سالیانه ۱۸۵ میلیون متر مکعب است و این شهرستان ظرفیت این برداشت ها را ندارد .

وی خطرات برداشت بی رویه را برشمرد و گفت : اگر با این روش بی رویه آب از چاهها برداشت شود در آینده نزدیک با مشکل جدی نشست زمین روبرو خواهیم شد.

سعید اضافه کرد : بمنظور جلوگیری از بحران کم آبی ، از سال ۸۰ تا کنون هیچ گونه پروانه حفر چاه کشاورزی صادر نشده و تنها بسمت مصارف صنعتی که مصرف آب کمتر و بهره وری بیشتر دارند حرکت می کنیم .

مدیر منابع آب کازرون گفت : بمنظور پیشگیری از صدمات بیشتر به منابع آب ، باید جهاد کشاورزی ، کشاورزان را به تغییر الگوی کشت که آب کمتری می خواهد هدایت کند و منابع طبیعی با اجرای طرح آبخیز داری وآب خوان داری مسیر استفاده درست از آب را هموار نماید.

مطالب مرتبط
نظرات بینندگان تعداد نظرات ۲ دیدگاه
 • رضا ۱۲ تیر, ۱۳۹۳۵:۰۹ ب.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  جناب سعید انصافا از عملکرد خودت راضی هستی!!اینهمه چاه غیر مجاز نشانه چیست؟

 • ناشناس ۱۴ تیر, ۱۳۹۳۲:۵۵ ب.ظ

  Thumb up 0 Thumb down 0

  ی جاییش واقعا جالب بود
  “از سال ۸۰ تا کنون هیچ گونه پروانه حفر چاه کشاورزی صادر نشده”
  و اونایی هم ک بدون مجوز صادر شده شما فقط وظیفه داری واسشون مجوز صادر کنی دیگه چون از طرفی تعداد چاههای غیر مجاز کم ک نیست ازی طرف هم مجوز دارند
  جلالخالق
  خدا مسولان این شهرستان رو …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون