رئیس دانشگاه شیراز:

بحران آب جمعیت روستایی کشور را کاهش داده است

به گزارش سرویس محیط زیست عصر کازرون، مجید ارشاد لنگرودی بعد از ظهر دیروز در چهل‌ و هفتمین گردهمایی روسای مؤسسات آموزش عالی کشاورزی و منابع طبیعی کشور افزود: ۴۰ درصد جمعیت کشور فرانسه نیز در آغاز قرن بیستم روستانشین بودند که با پایان قرن به دو درصد رسیده بود اما با برنامه‌های مختلف توانستند وضعیت را متعادل کنند.

وی با بیان اینکه آثار باستانی، اهمیت آب نزد مردم ایران را گوشزد می‌کند، خاطرنشان کرد: ایرانیان شهرها را در کنار آبراهه‌ها می‌ساختند و در روستای سرمشهد کازرون آثار حفر کانال در سنگ، نشان از اهمیت آب نزد اهالی استان فارس دارد.

bohram abرئیس دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: پس از انقلاب تأمین غذای مردم در کشور از اولویت نخست دولت‌ها بود که به توسعه بی‌رویه کشاورزی منجر شد.

ارشاد لنگرودی با بیان اینکه ساخت برخی از سدها زمینه‌ساز خشک شدن زمین‌ها شده است، اظهار کرد: ساخت سد بر روی رودخانه هلمند، زابل را که روزی انبار غله بود به سرزمینی خشک تبدیل کرد و در عراق نیز احداث سدهای بی‌ضابطه سبب خشکی زمین و بروز پدیده ریزگردها شده است.

وی افزود: استفاده بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی، چشمه‌های بسیاری را خشکانده است و امروز باوجود بحران آب دیگر کشاورزی سنتی جوابگو نیست.

مهم‌ترین چالش استان فارس

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز در این گردهمایی با بیان اینکه ۸۰ درصد آب مورد نیاز کشاورزی این استان از منابع زیرزمینی تأمین می‌شود، تأکید کرد: با وجود رتبه نخست فارس در تولید محصولات استراتژیک کشاورزی مانند گندم، جو و ذرت، مهم‌ترین چالش امروز ما کمبود و بحران آب است.

محمدمهدی قاسمی افزود: به دلیل اضافه برداشت و متناسب نبودن سطوح زیرکشت با میزان آب موجود، در این زمینه بیلان منفی به وجود آمده است.

وی خاطرنشان کرد: خشکسالی‌های پیاپی نیز در این مسئله ما را با تحلیل منابع آب زیرزمینی مواجه کرده است.

قاسمی اظهار کرد: به همین سبب در سازمان جهاد کشاورزی بحث تدوین استراتژی‌های کشاورزی برمبنای آب شکل‌ گرفته است تا از حداقل آب بیشترین بازده را داشته باشیم.

این مسئول افزود: بهره‌وری از آب در کشور و استان فارس حدود هشت‌دهم اما در دنیا به ازای هر مترمکعب ۱٫۵ کیلوگرم است که اگر این تفاوت را بتوانیم ترمیم کنیم می‌توانیم شاهد تحولی در بخش کشاورزی باشیم و فرصت بسیاری نیز نداریم.

۲۵ هزار چاه غیرمجاز در فارس

قاسمی با اعلام اینکه ۳۰ درصد چاه‌های کشور و به‌تبع آن در فارس غیرمجاز است، یادآور شد: از ۸۰ هزار چاه این استان ۲۵ هزار حلقه آن به‌صورت غیرمجاز حفر شده است که اگر همین چاه‌های غیرمجاز نبودند شاید امروز ما با بحران آب مواجه نبودیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس افزود: اقداماتی در راستای مسلوب‌المنفعه کردن چاه‌ها در این استان در حال انجام و استان فارس در این موضوع پیشرو است.

وی با بیان اینکه چنین کارهایی به‌تنهایی کافی نیست، تصریح کرد: مدیریت حساب‌شده منابع آبی این استان می‌تواند تا حدودی به مباحثی مانند الگوی کشت شکل بهینه دهد.

وی متوسط مساحت اراضی کشاورزی این استان را ۳٫۵ هکتار برآورد کرد و گفت: این مقدار هزینه معیشت یک خانوار را تأمین نمی‌کند.

قاسمی ساماندهی خرده‌مالکی با ایجاد تعاونی‌های تولید و تشکل‌های سهامی زراعی و نیز استفاده بهینه از نهال و بذر خوب را از موارد مؤثر در بهره‌وری مناسب از آب کشاورزی دانست و یادآور شد: دانشگاه باید در این زمینه به ما یاری رساند و استراتژی آینده کشاورزی را برای ما ترسیم کند.

منبع: خبرگزاری فارس از شیراز

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون