بانوان این آزمایشات را حتما انجام دهند

به گزارش عصر کازرون، هر فردی باید گروه خونی و Rh خود را بداند انجام این کار نه هزینه زیادی دربر دارد و نه سواد و تخصصی می‌خواهد بسیار متاسف می‌شوم وقتی می‌بینم مراجعه کننده‌ای اسم کانال‌های ماهواره‌ای، هنرپیشه‌ها یا فوتبالیست‌های خارجی و یا مارک‌های موبایل را می‌داند، ولی نمی‌داند گروه خونی‌اش چیست؟ آیا یادگیری یکی از حروف ‌A,B,Oکار سختی است با گفتن کلمه، منفی و یا مثبت؟

آزمایش کم‌خونی لازم است به ویژه در فردی که کم‌خونی ژنتیکی دارد مثلا تالاسمی مینور (چون این افراد در ظاهر طبیعی هستند، ولی حامل ژن بیماری‌اند و اگر با فرد مشابه خود ازدواج کنند بیماری ژنتیکی را در نسل خود تشدید خواهند کرد؛ ‌بنابراین لازم است بدانند که تالاسمی مینور دارند که با فرد مشابه خود ازدواج نکنند).

همه گروه‌های زنان، از دختران تا زنان میانسال و سالمند، نیازمند حمایت جدی برای ارتقای همه جانبه کیفیت زندگی و سلامت هستند. زنان، تضمین کننده سلامت خانواده هستند آنها به طور معمول مدیریت و برنامه‌ریزی سلامت اعضاء خانواده از واکسیناسیون نوزاد گرفته تا تغذیه نوجوانان و کاستن از استرس‌های بزرگ‌ترها و ارائه خدمات سالمندان را به عهده دارند.

زنان به عنوان مادر در خانواده، محور سلامت خانواده‌اند. بدون شک یکی از مهمترین عوامل پیشگیری کننده از بیماری‌های زنان شیوه زندگی سالم و مطلوب است که متأسفانه در زنان ایرانی به این امر مهم توجه نمی‌شود، ولی با خواندن این مقاله می‌توانید به سلامت خود اهمیت بیشتری دهید. امید است که سودمند واقع شود.

واکسیناسیون و کارت بهداشت
آزمایش برای اطمینان از وضعیت واکسیناسیون. افرادی که می‌دانند چه واکسن‌هایی را زده‌اند و کارت بهداشتی دارند، نیاز ندارند این آزمایش‌ها را انجام دهند، ولی مثلا فردی که نمی‌داند آیا واکسن سرخجه یا هپاتیت B را زده است و یا این بیماری‌ها را گرفته و بدنش ایمن است یا مبتلا است، لازم است تعیین تکلیف شود.

لذا آزمایش می‌دهیم که بدانیم وضعیت این فرد از این لحاظ، چگونه است. خانم‌های در سن باروری به ویژه باید علیه بیماری سرخجه ایمن شده باشند، چون سرخجه حاملگی احتمال کری، کوری و عقب‌ماندگی ذهنی را در جنین بالا می‌برد.

پاپ اسمیر
آزمایش پاپ‌اسمیر یا آزمایش دهانه رحم که برای کمک به تشخیص زودرس سرطان دهانه رحم به‌کار می‌رود؛ باید از خانم‌هایی که رابطه جنسی را شروع کرده‌اند به عمل آید و براساس جواب آن و صلاحدید پزشک سالانه تکرار شود و تا ۷۰ سالگی هم ادامه یابد. در خانم حامله طبیعی، علاوه بر آزمایش‌های قبلی، آزمایش قندخون حاملگی و تست تحمل گلوکز هم لازم است که بدانیم آیا این فرد در معرض دیابت حاملگی قرار دارد یا خیر.

آزمایش ادرار
انجام آزمایش ادرار از نظر عفونت ادراری در خانم‌های باردار ضروری است و نیز برای خانم‌های حامله طبیعی معمولا انجام دو بار سونوگرافی جنینی در طی ۹ ماه حاملگی توصیه می‌شود که یکی در هفته ۱۱-۱۳ حاملگی و دیگری در ابتدای سه ماهه سوم است. در فرد با حاملگی نرمال انجام آزمایش غربالگری از نظر ناهنجاری کروموزومی ضروری است.

ماموگرافی
اگر خانمی بالای چهل سال دارد، نیاز به انجام ماموگرافی یک سال یکبار هم دارد. که این کار برای تشخیص زودرس سرطان سینه‌هاست و معمولا وقتی با ماموگرافی تشخیص زودهنگام داده می‌شود، پاسخ به درمان بهتر از وقتی است که از روی علائم بالینی به سرطان سینه مشکوک می‌‌شویم.

 آزمایش تیروئید
در خانم‌های بالای پنجاه سال علاوه بر کارهای قبلی نیاز به انجام آزمایش تیروئید جهت تشخیص کم‌کاری تیروئید، آزمایش مدفوع از نظر خون مخفی برای کمک به تشخیص سرطان کولون داریم و نیز وضعیت قندخون و چربی خون را باید آزمایش کنیم.

 سنجش تراکم استخوان
اگر ده سال از یائسگی گذشته باشد، سنجش تراکم استخوانی هم لازم می‌شود که معمولا از استخوان‌های لگن و مهره‌ها به عمل می‌آید. آزمایش‌های فوق حداقل آزمایش‌های موردنیاز برای یک خانم هستند. اگر کسی زمینه خانوادگی یا فردی بیماری خاصی را دارد، نیاز به آزمایش‌های دیگری هم دارد.

 

منبع: فرادید

 

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون