دوشنبه, ۲۸ خرداد

رضا دهقانی
تاريخ انتشار: ۰۴ اسفند ۹۴
[print-me target="#single"]

در جمهوری اسلامی انتخابات مجلس شورای اسلامی بر اساس منافع گروه و جناحی نیست و نباید هم باشد، بلکه بر اساس منافع اسلام ، دین و ملت است/ وظیفه ای سخت و دشوار بر گردن ماست تا فرد اصلح را انتخاب کنیم تا از حق و حقوق ملت پاسداری کند و با دیپلماسی جذب اعتبارات بر چهره شهرستان رخت آبادانی بپوشاند…

ائتلاف یعنی چه…؟

Dehghani_Rezaبه قلم آقای رضا دهقانی: این روزها خبرهای داغ ائتلاف بر سر زبان ها افتاده است. ائتلاف اصولگریان، اصلاح طلبان و… .
ائتلاف،از جمله مفاهیم و واژه های سیاسی است که هر روز در خبرهای سیاسی و بین المللی رسانه ها یا در سخنان سیاستمداران و فعالان سیاسی تکرار می شود.
لغت نامه دهخدا در صفحه ۳۱۶۵ جلد سوم معنای لغوی واژه «ائتلاف»(‌ alliance) را «مجتمع گردیدن، با همدیگر الفت گرفتن و پیوسته شدن» ذکر کرده است. از نظر اصطلاحی در عرصه سیاست نیز ائتلاف توافقی میان دو یا چند طرف برای حمایت از یکدیگر به منظور پیشبرد منافع متقابل است.
ائتلاف ها دارای اشکال مختلفی همچون دو جانبه و چند جانبه، سری و علنی، ساده یا دارای سازمان پیچیده؛ و کوتاه مدت یا درازمدت می باشند. همچنین کاربرد ائتلاف در دو سطح سیاست داخلی و بین المللی رایج است.
تعداد کاندیدای شهرستان کازرون ۱۴ نفر برای تصاحب ۱ کرسی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی. در مقایسه با کلان شهر تهران که ۲۴۷۷ کاندیدا برای رسیدن به ۳۰ کرسی نماینده مجلس رقابت می کنند. بنظر رقابت آسانتری برای کاندیدای حوزه کازرون نسبت به تهرانی است.
نکته ای که باید توجه کرد حق رای پایتخت نشینان یک لیست ۳۰ نفره است. اما در این زمان باقی مانده شناسایی و آشنایی با سطح فکری و نظرات افراد در مورد امور مختلف کاری بس دشوار است. نداشتن شناخت کافی و زمان کوتاه باعث می شود تا بدلیل آشنایی با احزاب و طرز فکری آنان اکثر پایتخت نشینان و کلانشهرها به ائتلاف احزاب اعتماد کنند و به لیست انتخاباتی آنان رای دهند. و بدون تحقیق، و پرس و جو فرد اصلح را انتخاب کنند.
اما در شهرستان های بزرگ و کوچک بدلیل تعداد کم کاندیدا فرصت خوبی به وجود می آید که می توان با دیدگاه آنان در مورد اکثر موارد مهم اجرای کشور آشنا شد و ایشان را مورد نقد و بررسی قرار داد. و بجای دنبال کردن ائتلاف به شناسایی فرد اصلح کوشید.

سخن آخر:
انتخابات در راس امور دیپلماسی هر کشوری جایگاه ویژه ای دارد، در کشور های غربی بر اساس تعداد کرسی احزاب و برحسب منافع حزب نمایندگان پارلمانی مجلس انتخاب می شوند اما در جمهوری اسلامی انتخابات مجلس شورای اسلامی بر اساس منافع گروه و جناحی نیست و نباید هم باشد، بلکه بر اساس منافع اسلام ، دین و ملت است نه حزب و جناح.
این ما مردم شرستان هستیم که باید ائتلاف تشکیل بدهیم و با یک دلی و یک پارچگی پا در عرصه میدان انتخابات بگذاریم و فرد اصلح را انتخاب کنیم. به همین منظور وظیفه ای سخت و دشوار بر گردن ماست تا فرد اصلح را انتخاب کنیم تا از حق و حقوق ملت پاسداری کند و با دیپلماسی جذب اعتبارات بر چهره شهرستان رخت آبادانی بپوشاند.
ديدگاه هاي کاربران

پاسخ

ديدگاه شما:

آخرین عناوین

قدردانی بیت آیت الله ایمانی از مردم و مسئولان

سرپرست جدید اداره فرهنگ و ارشاد کازرون معرفی شد

بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب

نائب قهرمانی ورزشکار کازرونی در مسابقات جهانی

بهترین فواید روزه داری برای بدن انسان

کشف کالای قاچاق ۱۱ میلیاردی

کاهش ۵ متری سفره‌های آب کازرون

علل کاهش تمایل جوانان به ازدواج

شایعه پراکنی درباره کازرون پایان یابد

راه اندازی بیمارستان امام علی(ع) یک خواست عمومی است

غرق شدگی در کازرون قربانی گرفت

آیت‌الله دکتر دژکام امام‌جمعه شیراز شد

برنامه‌های هفته میراث فرهنگی در استان فارس

آغاز به کار جشنواره دانشگاهی حرکت در کازرون

هندبالیست‌های کازرون به مسابقات آسیایی اعزام می‌شوند

اعلام جزئیات حکم قاتل دومحیط‌بان هرمزگانی
یک خبر امیدوار کننده
۵۰ درصد پروژه آب‌شیرین‌کن بوشهر وارد مدار تولید شد

تبعیض آشکار دولت سابق و بدقولی دولت فعلی در حق مردم شهرستان کازرون/ مردم آنها را نخواهند بخشید
یک مقام مسئول خبر داد:
ابتلای ۲۵۰ هزار ایرانی به هپاتیت C
سرهنگ علی حقیقت جو خبر داد:
تجلیل از سربازان متاهل پادگان آموزشی ۰۷ ارتش کازرون
پربازدید ترین های هفته