ایران چرخه کامل سوخت هسته ای را در اختیار دارد

به گزارش عصر کازرون، «فریدون عباسی» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد ضمن اشاره به اینکه جمهوری اسلامی جزء ۱۰ کشور نخست دنیا درزمینه چرخه سوخت هسته ای است، افزود: امکان اکتشاف، استخراج، تولید کیک زرد، فرآوری، غنی سازی، تبدیل به سوخت و تولید بسته های سوخت چرخه سوخت هسته ای بصورت کامل در داخل کشور وجود دارد.

وی اظهارداشت: چند مدل بسته های سوخت هم به مدد متخصصان داخلی ساخته شده که همه کشورها برای مثال سوخت راکتور تهران را ندارند.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران و نماینده منتخب مردم کازرون در مجلس یازدهم گفت: جمهوری اسلامی از فناوری تکنولوژی بالایی در این زمینه برخوردار است.

وی افزود: متخصصان داخلی امروز می توانند راکتور تهران را با مدرن ترین فناوری در داخل بسازند و جزء برنامه های کشور هم بود که در حال حاضر کنار گذاشته شده است.

عباسی اظهارداشت: راکتور آب سنگین اراک راکتوری بود که می توانست ایران را در زمره کشورهای قرار دهد که می توانند راکتور های قدرت پائین را بسازند آنهم از نوع آب سنگین که تکنولوژی خاص خود را دارد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی در ساخت راکتور باید به سمت بومی سازی برود البته در ساخت راکتور استخری مشکلی در کشور وجود ندارد چرا که متخصصان داخلی این راکتور را طراحی و اجزای آن را مشخص کرده اند فقط باید وارد ساخت شد.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران و نماینده منتخب مردم کازرون در مجلس یازدهم گفت: راکتورآب سنگین اراک از مرحله طراحی گذشته بود و داشت وارد فاز ساخت می شد و زمان خیلی کمی هم می خواست که این پروژه به بهره برداری برسد.

وی افزود: اگر این پروژه به بهره برداری می رسید ایران قابلیت کار با یک راکتور آب سنگین را هم پیدا و سوخت خود را در یک راکتور خودی تست می کرد.

عباسی اظهارداشت: جمهوری اسلامی هنوز در مرحله سوخت در حد راکتور تهران تجربه دارد باید یک راکتور قدرت پائین می داشت تا سوخت تولید داخل کشور در آن استفاده می شد.

وی به رادیو اقتصاد گفت: متاسفانه توافق گروه ۱+۵ باعث شد در همه این زمینه ها چه در راکتور استخری و آب سنگین که مقدمه ساخت راکتورهای قدرت بود مقداری درجه کشور کاهش پیدا کند.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران و نماینده منتخب مردم کازرون در مجلس یازدهم گفت: متاسفانه پروژه راکتورآب سنگین اراک از شش سال پیش به بوته فراموشی سپرده شده است.

وی افزود: اختیار اجرایی دست جریانی که نمی خواهد کشور پیشرفتی در این زمینه داشته باشد.

عباسی بیان داشت: مجلس وقتی به دولت اجازه داد برجام را با همان دیدگاه خود اجرا کند شروطی به دولت اعلام کرد که می بایست رعایت می شد.

وی گفت: این هفت سالی که دولت برجام را اجرا کرده باید مشخص شود دستاوردهای آن برای کشور چه بوده و قول های که به مردم داده اند مبنی بر اینکه مشکلات جامعه با اجرای این توافق برطرف می شود آیا توانسته این کار ر ا انجام دهند اگر نتوانسته دستگاه اجرایی باید پاسخگو باشد چرا برنامه جامع اقدام مشترک را یکطرفه ادامه داده است.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران و نماینده منتخب مردم کازرون در مجلس یازدهم افزود: بدون شک تمامی این موضوعات در مجلس آینده بصورت جدی پیگیری خواهد شود.

نظرات بینندگان تعداد نظرات بدون دیدگاه

اولین نظر را شما بنویسید و آغاز گر بحث باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مصاحبه
فراتر از کازرون